1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Astronotlar yem yemiyor ve cansızlar

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde hercumerc tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Merhaba. iki hafta önce akvaryuma koyduğum 4 tane 6 cm boyundaki astronotlarım aldıgım günden beri sadece iki gün hareketli oldular onun dışında hep saklanır vaziyetteler sanki akvaryum boş gibi. yem yemeleri normaldi son iki gündür iki tanesi yemde yemiyor sebebi nedir anlamadım akvaryum şu durumda;
    sıcaklık: 27 dere. stres olmasın diye ışık yanmıyor, 4 çeşit yemle ve tavukla besliyorum, suda kayatuzu metilen vb yok. yarım tatlı kaşığı üzüm sirkesi var suda.
    önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Astronotlar çok iştahlı dırlar ne versen geri çevirmezler,bence ortam değerlerinde bir sıkıntı olabilir,bunlar güney Amerika çikletleri suyun bilhassa ph düşük olmalı ve ortam da öyle...:)

3. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    PH sirke ile düşürdüğümü sanıyorum ama başka ne yapabilirm ph düşürmek için mango kökü yok bizim ilçede

4. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Dış filtreye torf ekleyin. Ph değerini 6-7 arasında tutuyor. Diğerleri geçici çözümler. Mango kökü gibi köklerle de düşürmek çok zor. 100 adet falan eklemeniz lazım(!)

5. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Dış filtrem yok hocam iç filtreye ekleniyor mu acaba balıklar suyun dibinde yan yatıyorlar nefes alıyorlar kanatllar hareket ediyor

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumun bir fotosunu atar mısın balıkların durumuna da bakarız...:)

7. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Buyrun hocam dün çektim ama bugün ikisi iyi de iki tanesi vahim gibi duruyor yan yatıyorlar nefes alıp veriyorlar [​IMG][/url][/IMG][​IMG][​IMG][​IMG][/url][/IMG]

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Astronotlar güzelmiş Maşallah,yalnız bunlar kaçacak delik arıyorlar akvaryumdan memnun değiller.
    Yakında hem filtre temizliği hemde yeni su değişimi yaptıysanız su değerleri oynamış ve yararlı bakteriler gitmiş ola bilir.
    Bunlar çiklet ama güney Amerika yani eski oturmuş sudan hoşlanır,böyle bir durum varsa.Sera Bio Nitrivec akvaryumunuzda ki yararlı bakteri oluşumunu hızlandırıcı beyaz bir sıvıdır bundan alın ekleyin.
    Yada akvaryumcunuzdan gidin temiz sağlıklı bir akvaryumun eski filtresini ve suyundan alıp acil olarak akvaryuma ekleyin diyorum...;)

9. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Alparslan'a ek olarak bir dış filtre edinseniz iyi olur. akvaryum kaç litre bilmiyorum ama astronot temizliğini ve biyolojik dengeyi iç filtreyle sağlayamazsınız. Ayrıca yapay süslerden akvaryuma koymayın derim. Balıklar için çok sağlıklı değiller.

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen bende sana katılıyorum da ilk önce canlıları akvaryuma alıştıralım canlılar akvaryumdan memnun değiller su değerleri oynamış .:D
    İleride o akvaryum onlara yetmez bile çabuk büyüyorlar ve suyu çok yedikleri için kirletiyorlar büyük dış filtre şart imkan varsa sump olursa ideal...temo19

Homeros bunu beğendi.
  11. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Akvaryumdan memnun olmadıkları aşikar :)

Alparslan bunu beğendi.
  12. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    '40 litreye geçeceğim bir çift için filtreyi temizledim ama bakretileri ölmesi diye akvaryumdan su alıp o suyla temizliyorum. haftalık yüzde yirmibeş su dğeişimini 1 günlük su ile yapıyorum o sıkıntı olmuş olabilirmi acaba. balıklarda üçü iyi biri hala çok cansız beyaz ve kendi boyu kadar uzun dışkı çıkardı

13. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Beyaz dışkı varsa iç parazit. Bir şırınga alın ufak. Eczaneden flagyl tablet al. Yarım tableti şırınganın içine at, akvaryumdan su çek iyice salla karışsın. Balığın ağzından günde 2 defa uygula. Tabi balığın ağzını açmasını bekle sakın zorlama açacağım diye. Hastalık hafifleyince günde bir defaya düşür. Bunu yapmazsan ölür balık. Ayrıca New Life'ın sarımsaklı yemi var arada onlardan ver koruma amaçlı.

Su değişimini ben günde 10 lt bazen 2 günde bir 15-20 litre dinlenmiş musluk suyuyla yapıyorum. Sorun değil yani o. 40 lt derken umarım 400 lt'yi kastedmişsindir. 40 lt astronot bakılmaz. En az 300 lt lazım.

14. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    240 olacaktı hocam. tableti hemen alıyorum inşallah bulurum.

15. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Tableti bulmak kolay tüm eczanelerde vardır.

hercumerc bunu beğendi.
  16. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Hocam dediğiniz yaptım bir tabletin yarısını 5 cc şırınganın içine koydum erittim balığımın ağzına 3 damla damlattım zaten yarısı dışına aktı ama balığım çılgına döndü şu anda akvaryumun içinde uuyo sanırım canı acıdı ?

17. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    HOcam ilacı diğer balığa da verdim o balık diğerine göre braz daha iyiydi ama şimdi dibe çöktü kıpırdamıyor sadece nefes alıyor

18. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Kendim denediğim ve sonuç aldığım tedaviyi anlattım. Ağzından dışarı taşması önemli değil zaten öyle olması daha iyi çünkü vücuduna da banyo yaptırman gerekiyor. Ağzını mı zorladın ne yaptın? ilacı verdikten sonra da biraz dışarıda tutman lazım balığı yutması için yoksa suya salar ilacı yutmadan. Ayrıca 3 damla değil şırınganın hepsini boşaltacaksın.

19. hercumerc

hercumerc

İsim:
    furkan cihangir
    Hocam zaten damlattığım ağzına akıyor gerisi taşıyor ağzını zorlamadım dısarıya cıkarttıgımda agzı acık sonuna kadar zaten damlattım. kalanı da akvaryuma boşalttımakvaryum 160 litre. bir tableti akvaryuma boşaltmış oldum. suan balıgın biri iyi diğeri ölüm döşeğinde gibi

20. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    İç parazite yakalanmış bir balığın tek kurtuluşu dediğim tedavi. Ben astronotumu yavruyken bu şekilde hayata döndürdüm. Bebek gibi 15 gün uğraştım abartısız. Şu an çok sağlıklı karşımda bakışıyoruz :) Arada sarımsaklı yem de veriyorum umarım iç parazit illetine bir daha yakalanmaz.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş