1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Astronotus Ocellatus Makale

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 25 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  [​IMG]

  Astronotus Ocellatus


  Amazon Nehri orijinli bir Amerikan Cichlididir. Çoğu akvaryumseverler tarafından Astronotus genusuna (cins) bağlı tek tür olarak bilinmesine rağmen bu genusa (cins) bağlı Astronotus crassipinis de bulunmaktadır. Bu türde 2 adet burun deliği vardır. Bazılarında 4 adet de olabileceği belirtilmiştir. Önceleri Astronotus cinsine bağlı olduğu kabul edilen türlerin birçoğu başka cinslere bağlanmış, Astronotus orbiculatus isimli tür ise Astronotus ocellatus olarak kabul edilmiştir. Böylece Astronotus cinsine bağlı olarak sadece Astronotus ocellatus ve Astronotus crassipinnis kalmıştır.

  Cichlidlerin özelliklerini gösteren balıklardır. Yumurta ve yavrularına özen gösterirler. Tür ismi olan ocellatus, balığın vücudunun bitip kuyruğunun başladığı yerde bulunan göze benzer şekil nedeni ile verilmiştir. Astronotus ise Latince Astro (Yıldız) ve Notus (Sırt) kelimelerinden gelmektedir. Bu da gövdesindeki turuncu-sarı yıldız biçimli lekelerden ileri gelmektedir.

  Oskarların çeşitli varyeteleri bulunmaktadır. Tiger, Red Tiger, Red, Albino, Albino Red, Sunshine Albino, Lemon, Gold, Patternless Green gibi varyeteleri vardır. Bunlar içinde Tiger, Red Tiger ve Albino en çok bilinenleridir.

  Kimlik Kartı: Astronot
  Anavatanı: Güney Amerika
  Genel Bilgiler FishBase FishProfiles Mongabay
  Boyut 45,7 cm. (Mak.) 35 cm. 35 cm.
  Su Sıcaklığı 22 - 25 C° 22 - 27 C° 22 - 26 C°
  pH 6 - 8 6 - 8 6 - 8
  dH 5 - 19 5 - 20 4 - 20


  Oskarlar çok büyük yapılı balıklardır. Akvaryumlarda 30 cm.'ye kadar hatta daha da fazla büyüyebilmektedirler. Bu nedenle büyük akvaryumlarda beslenmeleri gerekmektedir. Çok hızlı büyüyen balıklar olduklarından, küçükken alınan Oskarların kısa sürede büyüyecekleri ve 20 cm.'yi aşacakları hesap edilmeli ve tutulacakları akvaryum buna göre olmalıdır. 5 - 6 cm. iken aldığınız bir Oskar, 1 sene sonunda 20 cm.'yi rahatlıkla geçecektir. Bu nedenle bir çift Oskarın rahat etmesi için 150 - 200 litrelik bir akvaryum kullanılması yerinde olur. Sayı arttıkça akvaryumun kapasitesi de orantılı olarak arttırılmalıdır. Oskarların beslenecekleri akvaryumun seçiminde dikkat edilecek bir başka nokta da akvaryumun enidir. 30 cm.'lik bir Oskarın rahatça dönüş yapabilmesi için 45- 50 cm.lik bir genişlik uygun olacaktır.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  Astronotus ocellatus (Tiger Oscar)

  Oskar akvaryumlarına bitki koymanın bir manası yoktur. Çünkü hemen söküp atacaklardır. Akvaryum, bu balıkların büyüklükleri göz önüne alınarak rahatlıkla hareket edebilecekleri şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca ısıtıcı da ulaşamayacakları bir şekilde konulmalıdır. Çünkü çok meraklı olan Oskarlar ısıtıcıyı da kafa darbeleri ile kırabilmektedirler. Akvaryumun üstü de kalınca bir camla kapatılmalıdır. Sudan dışarı zıplama özellikleri olduğundan bu gereklidir. Çok kuvvetli sıçradıklarından camın kalın olması iyi olacaktır. İnce camı kırabilirler.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  Astronotus ocellatus

  Oskarlar kendileri ile uygun su şartlarında yaşayabilen ve uygun boyutlardaki balıklarla bir arada tutulabilirler. Kendi boyutlarındaki balıklara karşı bir saldırganlık göstermezler. Küçük boyutlu balıklar için oldukça tehlikelidirler. Açlığa tahammülsüz olduklarından, aç kaldıklarında büyük boyutlu balıklara da saldırabilme ihtimalleri vardır. En iyisi Oskarların kendi türleri ile beraber beslenmesidir.

  Oskarların besleneceği akvaryumun suyu hafif asitten alkaliye kadar değişebilir. pH 6,5 - 8,0 arasında problem çıkmadan yaşayabilirler. 24 - 25 °C sıcaklıktan hoşlanırlar. Yumuşak ve sert sulara uyum sağlayabilirler.


  [​IMG]

  Astronotus ocellatus (Albino Oscar)

  Bu balıkların beslenmesinde her tür yem kullanılabilir. Çeşitli balık etleri, karides, midye ve yengeç gibi kabuklu hayvan etleri, solucanlar, sinekler, kuru ve granül yemlerle beslenebilirler ve hiçbirine hayır demezler. Hatta haşlanmış ıspanak bile yerler. Canlı balık yemekten hoşlanırlarsa da bu gerekli değildir. Oskarların diyetlerini %60 protein ağırlıklı olarak düşünebiliriz. Devamlı hayvansal besin vermek indirim bozukluklarına yol açacaktır.

  Oskar balıkları çok sağlam yapılı balıklardır. Her tür mantar hastalığına karşı oldukça dirençlidirler. Kolay kolay hasta olmazlar, olurlarsa da çabuk iyileşirler. Tedaviye hemen cevap verirler. Bu balıklar bazen kendi istekleri ile yan yatmaktadırlar. Bu da tabi ki yetiştiriciyi heyecanlandırmakta ve balığının hasta olduğunu düşündürmektedir. Her ne kadar Oskar bunu kendi isteği ile yapıyorsa da bazı rahatsızlıklarda da bu belirti görülebileceğinden dikkat etmek gereklidir. Oskarlar uzun ömürlü balıklardır ve iyi bakılan bir Oskar 10 - 12 seneye kadar yaşayabilir.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  Astronotus ocellatus (Red Tiger Oscar)

  Oskar balıklarının akvaryumlarında kullanılacak filtre sistemi çok kuvvetli olmalıdır. Çünkü bu balıklar oldukça etrafı pisletirler. Yem yeme esnasında önce yemi parçalar ve etrafa dağıtırlar. Sonra dağılan parçaları tekrar ağızlarına alırlar. Ayrıca iri yapılı olduklarından dışkıları da bununla orantılıdır. İşte bu nedenlerle güçlü bir dış filtre sistemi kurmak uygun olur. Haftada bir %20 - 25'lik su değişimi uygundur. Dipte kalmış dışkı ve yem artıklarını da sifonla uzaklaştırmak çok önemlidir.

  Dişi ve erkek ayrımı yapmak üreme zamanı dışında imkansızdır denilebilir. Yumurtlama esnasında üreme tüplerine bakıldığında dişinin üreme tüpünün genişçe ve ön ucunun yuvarlak olduğu, erkeğin üreme tüpünün ise nispeten daha dar ve sivri uçlu olduğu görülür. Bunun dışında erkeklerin yüzgeçleri biraz daha genişcedir ve yanlarda daha fazla kırmızı renge sahiptir. Ancak bu şekilde cinsiyet ayrımı yanıltıcı olmaktadır.

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  Albino Astronotus ocellatus Çifti ve Yumurtaları

  Üretim kolay olmakla beraber büyük akvaryumlarda yapılabilir. Oskarlar eş seçen balıklardır. Bu nedenle de birbirlerini eş tutmuş bir çiftle üretim yapılabilir. Eş tutabilmeleri için 7 - 8 adet genç Oskarı bir akvaryuma koyup beklemek tavsiye edilebilir. Eş tutmuş bir çift Oskar iyi bir besleme ile kondüsyon kazandırıldıktan sonra 300 litre ve mümkünse daha da büyük bir akvaryuma konulursa bir zaman sonra yumurtlayacaklardır. Yumurtlama genellikle düz bir taşın üzerine yapıldığından akvaryumda bu şekilde bir kaç taş bulunması iyi olacaktır. Yumurta sayısı 300'den 1000'e kadar değişen sayılarda hatta daha da fazla olabilir. Yumurtlama anından itibaren ana ve baba yumurtalarına özenle bakmaya başlarlar. Büyükçe olan yumurtalarını devamlı olarak yüzgeçleriyle havalandırırlar. Balıkları bu dönemlerde rahatsız etmemek gerekir. Çünkü kendi yumurtalarına zarar verebilirler. Yumurtalardan yaklaşık 8 gün sonra yavrular çıkar. Yavrular ilk günler Artemia salina larvaları ile daha sonra kıyılmış karides ile beslebilirler. İyi bir beslenme ile çok hızlı büyüyeceklerdir. Yavrular uzun süre ana babaları ile kalırlarsa yenilme tehlikeleri vardır. Bu yeni bir yumurtlamaya işaret sayılabilir.

  Bir önemli konu da yumurta alınmış çiftlerin yerlerinin değiştirilmemesi gerektiğidir. Yerleri değiştirilen çiftler bir daha asla yumurtlamayabilirler.

  DİĞER ASTRONOTUS TÜRLERİ

  Giriş kısmında da belirtildiği üzere Astronotus türleri arasında Astronotus ocellatus dışında Astronotus crassipinnis bulunmaktadır. Astronotus crassipinnis akvaryumlarda çok fazla ele alınan bir tür değildir. Astronotus crassipinnis'in genel özelliklerinin Astronotus ocellatus ile benzerlik göstermesi muhtemeldir.

  Daha önceleri Astronotus orbiculatus olarak kabul edilen ama daha sonra Astronotus ocellatus olduğu anlaşılan türün de fotoğrafları incelenebilir. Resimleri büyütmek için üzerilerine tıklayınız.

  1-)

  http://www.aquarist.gen.tr/showThum...idae/Astronot/Astronotus+crassipinnis+-+1.jpg

  2-)
  http://www.aquarist.gen.tr/showThum...idae/Astronot/Astronotus+crassipinnis+-+2.jpg

  1-)
  http://www.aquarist.gen.tr/showThum...ot/Astronotus+ocellatus+(orbiculatus)+-+1.jpg

  2-)
  http://www.aquarist.gen.tr/showThum...ot/Astronotus+ocellatus+(orbiculatus)+-+2.jpg

  Saygılar...
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Yavuz çok güzel bir kaynak olmuş. Bu tür üzerindeki tecrübeler tür konusunda bilgiye ihtiyaç duyacak olanlara çok faydalı olacaktır. Elden yem alan ve sahibine yakın ilgi duyan nadir tatlı su balıklarındadır bu tür.

  Tşekkürler makale için...
   
  Lake Tanganyika bunu beğendi.
 3. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Rica ederim Temel hoca'm, sonuçta artık bende Astronot'çu oldum.. :) Geçen gün yem verirken elimi kapmakla kalmadılar yukardan suya bakıyordum su ile yüz mesafem 4 cm'di burnu'muda kaptılar.. :D :F İlerde inşallah suratımı parçalamazlar... :F :F 9,5-8 cm olmalarına rağmen elden yemeye alıştılar maşallah.. Umarım yararlı bir makale olur...

  Saygılar...
   
  zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  Hiç beslememiş olmama rağmen en sevdiğim balıklar arasındadır.
   
 5. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Haklısınız hoca'm çok sevimli balıklar, umarım üretebilirim şuan 6 adet var bir çift çıkarmaya bakıyorum gerçi 2 tanesi 8-9 cm olan albinolar sürekli beraberler bu ikisinden çift olur diye ümid ediyorum ki inşALLAH olur.. :)

  Saygılar...
   
 6. Homeros

  Homeros

  Mesajlar:
  222
  Yer:
  İstanbul/Beykoz
  İsim:
  Ömer ÇAKIR
  Bakalım ben niyetlendim bu balığı beslemeye. 120x60x60 akvaryum arıyorum :) Bu balıkların zeki olduklarını ve sahibine yakın olduklarını duymuştum. Sırf bu yüzden besleyeceğim...
   
 7. Crushinq

  Crushinq

  Mesajlar:
  20
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Atilla ŞİRELİ
  Bu balığın hayali cihlid akvaryumu mu bozduracak bana.
   

Sayfayı Paylaş