1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Atatürk Orman Çiftliği

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde balyoznuri tarafından 8 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Arkadaşlar belki çoğunuz duymadı yada bir çoğunuz Atatürk Orman Çiftliğini duymuştur.Sizlere Ankara'ya gelemeyen arkadaşlar için Atatürk'ün bize miras bıraktığı bu yeri sizlere tanıtmak istedim.Ankara'da yeşil alan dediğin zaman ilk akla gelen yerdir burası.Şimdi kısaca sizlere tanıtmaya başlayalım burayı.

Atatürk'ün çiftlikteki videosu.
    [FLASH]http://www.aoc.gov.tr/swf/player.swf?file=../flv/acz.flv[/FLASH]

Kuruluş

Atatürk, kazandığı eşsiz zaferlerle ülkeyi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra, başta ekonomi olmak üzere diğer alanlarda da ülkesinin kalkınmasına ve ilerlemesine yönelik düşünce ve görüşlerini ortaya koymuş ve bunlarım yaşama geçirmek için çaba sarf etmiştir.

Atatürk ağaç bile yetişmeyen bir yerde insanın nasıl yaşayabileceğini kendi kendilerine soran ve Ankara'nın devlet merkezi (Başkent) oluşunu affedilmez bir hata sayan insanlara yepyeni bir mucize daha göstermek istiyordu. O, bu şekilde aynı zamanda hem Türkiye tarımına modern bir çiftliğin örnek yöntemlerini hediye etmek, hem de bazı durumlarda ilmin dahi gerçekleşmesini mümkün görmediği girişimlerinde gerçekleştirilebileceğini kanıtlamak gibi çok önemli bir teşebbüste bulunuyordu.
    iftlik için ağacın bile yetişmediği bir yeri tercih eden Atatürk, kuruluş çalışmalarını yakından ilgilenmek ve bizzat yönetmek arzusu ve azmi ile ilgililere yurt tarımına örnek olacak Gazi Orman Çiftliği'ni kurmak üzere derhal çalışmalara başlama emrini verdi.

Verilen emirler arasında; en kötü tarım koşullarına sahip olduğunun tarım uzmanlarınca bildirilmesi üzerine, eliyle işaret etmek sureti ile iyileştirilmesi gereğini ileri sürdükleri alanın satın alınıp, işletme planlarının hazırlanması, arazinin düzenleme ve iyileştirilmesi ile birlikte hemen tarım yapılabilmesi konuları başta geliyordu. ilk olarak çitlik idare merkezi ile, parkların ve sebze bahçelerininde üzerinde bulunduğu 20.000 dönüm arazi, Merhum Abidin Paşa'nın eşi Faika Hanım'dan satın alındı. Atatürk'ün ilk olarak aldığı bu araziıe verdiği yüksek fiyat, çevrede bulunan ve işletilmeyen çok sayıda arazi parçasının sahipleri tarafından satılmasını teşfik etti. Böylece Etimesgut, Balgat, Çakırlar, Güvercinlik, Macun, Tahar ve yağmur Baba çiftlikleride satın alındı. Bu şekilde büyük ve modern bir tarım işletmesi için yeterli genişliğe ulaşan bir arazi varlığı üzerinde Gazi Orman Çiftliği doğmuş oldu.

Arkadaşlar tanıtıma başlarken ilk olarak bizi de ilgilendiren yerden Hayvanat bahçesinden başlamak istedim.İçerisinde birçok hayvanın bulunduğu geniş bir tesis burası.Akvaryum bölümü ben liseye giderken çok güzeldi ve her çeşit balık vardı.Yakın zamanda bir tünel akvaryum yapmak için girişimlere başladılar ve akvaryumun neredeyse %90'ı tamamlandı.Fakat bazı nedenlerden dolayı bir türlü hayata geçemedi ve yapılan yatırımda boşa gitti.En son gittiğimde akvaryum bölümü kendi haline bırakılmış bir haldeydi.Balık çeşidi azalmış.Deniz akvaryumu kapanmış ve eski o şaşalı günlerinden eser kalmamış maalesef.Ama yinede Ankara'da böyle bir yerin olması bizim için sevindirici doğrusu.Hafta sonu binalardan kurtulup doğayla ve hayvanlarla sizi buluşturan bir mekan.Giriş ücreti de 2,5TL olması lazım.

Aslında anlatılacak çok şey var ama maalesef ne ben yaza bilirim nede siz okuya bilirsiniz.Daha fazla sıkılmadan birkaç kare fotoğrafla tanıtımın birinci bölümünü bitireyim.

İlk kurulduğu zaman
    Şimdiki hali
    Buda bahsettiğim tünel akvaryumun girişi

Arkadaşlar umarım sıkılmadınız.Amacım biraz olsun sizlere Ankarayı tanıtmak. Bu fotoğraflar ve bilgiler http://www.aoc.gov.tr adresinden alınmıştır.Bu adresten bütün bilgilere ulaşa bilirsiniz.En kısa zamanda güncel fotoğrafları da sizlerle paylaşıcam.

Birinci bölümün sonu...Saygılar

2. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM
    Paylaşım için teşekkürler kardeşim.

balyoznuri bunu beğendi.
  3. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Akvaryumun resimlerini de ekleseydin abi. :temel:

4. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Yarın inşallah bir fırsat bulup öğlen uğramayı düşünüyorum.Akvaryumlarıda çekicem gidince.

5. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM
    Umarım akvaryumların içinde balıkta bulursun :bilmem: malesef seninde bahsettiğin üzere eski çekiciliği kalmamıştı akvaryumların yazın gittiğimde tabi şuan durum ne bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş