1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ati BM 200

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Yunus A tarafından 9 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. Yunus A

Yunus A

İsim:
    Yunus ARPAÖZÜ
    Yaklaşık 5 aydır kullandığım ps çok güzel toplama yapıyordu.
    Son 15 gündür ps toplamayı kesti.
    Ayar yaptım köpük seviyesini yükselttim çok az toplama yaptı yine toplamayı kesti.
    Motoru açıp içini temizledim hava girişini temizledim pervaneyi yedeği ile değiştirdim olmadı.
    Ps sump'ta yaklaşık 22 cm batırılmış durumda.
    Sorun nedir çözemedim.
    Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yunus Bey selam,

Ati ps güzel bir ps ve bu sorunu aslında kullandığım dönemlerde ben de yaşadım. Ati ps bazı akvaryumlarda redox değerinin düşmesiyle anında tepki verebilen bir ps modelidir. Yem verirsiniz toplamayı keser, elinizi suya sokarsanız yine öyle. Bunun nedeni akvaryumdaki atık yüküne bağlı olarak redox değerinin düşmesidir. Yani suyun kararlığını genel olarak yitirmesi diyebiliriz.

Pervaneyi yedeği ile değiştirmek bunun çözümü değil elbette, bence su değişimleri yapın ve genel olarak suyun ph değeri olmak üzere daha kondisyonlu bir su yakalıyın. Ps toplamaya başlayacaktır.

3. Yunus A

Yunus A

İsim:
    Yunus ARPAÖZÜ
    Normalde haftada bir %10 su değişimi yapıyorum hocam.
    Su değişim sıklığınımı artırayım sizce.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yunus haftalik yaptigin degisim bence iyi artirmaya gerek yok.

En guzeli atik kabini guzelce temizlemen ve yem verdiginde toplamayi kesip kesmedigini gozlemen. Daha sonra haftanin bir gunu reef buffer ve kalsiyum ilave etmen. Test kiti ile kalsiyumu olcmek istersen test kiti edinebilirsin yok almayacagim dersen urun uzerindeki kullanim talimatina gore dikkatlice fazlaya kacmadan kulanabirsin. Eger ps motorun her zamanki gibi kopuk uretiyorsa yani sorun yoksa ps duzene girecektir.

Tum bunlarin yaninda ps'nin akvaryumdan toplayacagi maddelerin onemide var. Ps guclu bir ps toplamasi gerekeni toplayip yavaslamista olabilir.

Lutfen vanli yelpazeni ve yemleme seklini kisaca yazarsan iyi olur. En azindan bu zayif ihtimali eleyelim.

5. Yunus A

Yunus A

İsim:
    Yunus ARPAÖZÜ
    Test kitlerinin tamamı var abim.
    Tropic marin ve salifert kullanıyorum.
    Tüm değerler ca,mg v.s olması gereken değerde tek kH biraz yüksek oda 12.
    Yemleme yaptığımda ve elyaf değişiminde ps toplamayı kesiyor bunun için marinlife'deki Efe bey normal demişti.
    Sonrasında ps kendini toparlıyordu.
    En son olarak ps içini komple temizledim daha önce ps motorunun içindeki mesh pervaneyi değiştirmiştim bu sefer komple yedeğimde olan motoru yeniledim.
    Yaklaşık 1 ay önce sump'a spagetti alg koymuştum sump'ı aydınlatıyorum.
    Spagetti alg'ler ps'den sonraki bölümde.
    Tek şüphelendiğim bunlar kaldı.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet bende de ps yemleme yapınca toplamayı kesiyor. Fakat işin enteresan tarafı yeni su değişimi yapmışsam toplamayı kesmiyor yemleme sırasında. Yani su değişimin hemen ardından söz etmiyorum su kendine gelince o hafta yemlemelerde ps toplamayı kesmiyor. Bu da aklıma suyun atık yoğunluğundan düşen redox değerini getiriyor açıkcası. Sözünü ettiğin algler buna sebeb olabilir mi açıkcası bilemiyorum.

Ps toplamasını direk etkileyen bence suyun alkanitesinin ve genel kararlılığının iyi olmaması.

7. Yunus A

Yunus A

İsim:
    Yunus ARPAÖZÜ
    Suyun kalitesi ile ilgili bir sorun olsa ilk kurulumda hiç birşey oturmamışken toplaması mükemmeldi o zamanda iyi olmazdı diye düşünüyorum.
    Denemek için yedeğimdeki duran macro ps'i bağladım sisteme yarım saat içinde toplamaya başladı ve hala daha topluyor.
    Enteresan bir durum ve sorunun ne olduğunu çözemiyorum.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yunus selam,

İkinci el aldığın için aşağıda dikkat çektiğim noktalar temizlenmemiş olabilir. Ben yakın zamanda bunu yaşadım. Psk motorun hava hortumunun takıldığı yer zamanla tuz bağlıyor ve dışardan dikkat çekmiyor ama baya daraltıyor hortum takılan boru içini. O kısmı kazıyarak temizle bence. Zaten hava odası girişinde oksijen alamı daraltılıyor bir de boru iyice kapanınca oksijen iyice azalıyor.

Bir de enkamatını kontrol et bakalım. Suyu iyi çırpmıyor olabilir.

Sayfayı Paylaş