1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ATI Coral Ocean Tuzda sorun...

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde kargolu tarafından 4 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Arkadaşlar 1-2 aydır akvaryumumda ciddi sayıda SPS ve LPS-soft olmamasina ragmen mg,Ca ve Kh değerlerim yerlerdde seyrediyordu. Tankim 700 lt ve haftalik 120 lt su degişimi ve bazende "reef builder" dışında bir katkı eklemiyordum.değerlerim hep normaldi.
    Mg:1300-1350
    Ca:400-450
    Kh 8,5-9,5 idi ta ki son 2-3 aya kadar... son zamanlarda yaptıgım olcumlerde
    Mg:1250 (elos extra Mg katkısı eklemeye başlamama ragmen)
    Ca: 350-360 ( Ca takviyesiyle)
    Kh: 6,5 - 7 (reef builder takviyesiyle)

Son olarak aklıma kullandıgım tuz geldi. Daha önce tropic marine kullanıyordum ve hiç katkı eklemeden haftalık su değişimleri ile ideal olmasa da ideale yakın degerler elde edebiliyordum. Dün hazırladıgım su-tuz karışımının değerlerini ölçmeye karar verdim. testlerimin hepsi elos marka.
    Mg:1100
    Ca:360
    Kh:4
    Tuz:1025 (100 lt ye 3,5 KG karıştırdım)
    Marinelife ı arayıp durumu ilettiğimde böyle bir sonucun mümkün olmadığını ve kullandığım testlerden kaynaklanabileceğini, daha öncede başka bir arkadaşın Elos testlerle ayni hatalı sonuçları elde ettiğini ve başka tropic marine test edinip onunla ölçüm yapmamı istediler. Elimde tropic marine olmadigi için sadece daha önce kullandiğim Red Sea Ca Pro testle Ca ölçümü yapabildim. Sonuç yine aynı 370 çıktı.
    Daha önce ELOS testlerle veya ATİ TUZ la aynı problemi yaşayan oldu mu merak ediyorum. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Serkal Hocam Ati Coral Ocean aslında yeni bir ürün çünkü önceden kalsiyum ilavesi ayrı yapılırken yeni farklı bir ürün çıkardı. Çok fazla tecrübe eden olmamıştır ürün yeni olduğu için.

Fakat 1 hafta içinde ürünü yakından tanıma fırsatı bulacağım çünkü 3 tonluk bir akvaryumu bu tuzla kuruyoruz. Bu tuzla kuruyoruz çünkü teklif içerisinde bize bu marka verildi. Sanırım ürünün bir süre tecrübe edilmesi gerekiyor, önemli eksikler var yazdığınız değerlerde. Bu yüzden ana yapınızı bozmamak adına eski tuzunuzla veya gerçekten çok beğendiğimiz bir tuz olan İnstant Ocean kullanabilirsin.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7139-portalda-3000-litre-tuzlu-su-kurulumu

Aşağıdaki tuz dün itibari ile suya eklendi erime aşamasında.

3. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Temel Bey merhaba,
    İnstant ocean tuzu en uygun neresi satıyor, sakıncası yoksa soyleyebilirmisiniz? Malumunuz ben -o katkı, bu katkı- yerine daha çok haftalık %10 su değişimleri ile akvaryumu goturmeye calisiyorum. Daha once kullandığım tropic marine hiç tortu bırakmıyordu ve birkaç saat içerisinde tamamen eriyordu. ATİ tuzda da en çok hoşuma giden o oldu. Hiç tortu bırakmadan çabucak eriyor. Tropic marin i artık bulmak biraz zorlaştığı için değiştirmek zorunda kaldım. Ayrıca instant tuzun karışma süresi ve tortu bırakma olayı nasıldır. Sonuçta tuz kliniğin ortasında karıştığı için, öyle 2 gün kocaman bidon kliniğin ortasında hoş durmaz:D sanırım. Pazarları zaten ben İstanbul da oluyorum. dolayısıyla mesai gunlerinde değiştirmem gerekiyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam Tuz pacific akvaryumda bulunuyor. Oradan temin edersiniz. Erimesi güzel bence ve bu tuzla kurulum yaptık kısa süre önce bir arkadaşımıza.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7205-tuzlu-su-kurulumu-hayat-mavidemi-tamamen-diy

Oldukça iyi gidiyor akvaryum. Tortu kalmasın elbette erime kolaylığı önemli bir unsur ama bunlardan önemli olan su değerleri de dikkate alınmalı. Bu tuzu kullanın memnun kalacağınızı düşünüyorum.

kargolu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş