1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Atlantis Reef Akvaryumu Dedim Adına

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde atlantis tarafından 9 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Uzunca bir süredir konu açmak istiyordum,kısmet bu güneymiş.
    Kurulum Tarihi:2010 aralık ayında kurulan nanodan,2011 mayıs ayında aktarma
    Akvaryum ölçülerim :120*65*60(h).
    Sump:100*50*40(h)
    Ps:Buble Magus Nac7
    Geri dönüş:Aquabee 3000
    Dalga motorları:JWP-102*3 adet
    Isıtıcı:Fluval E300
    Aydınlatma: 8*39 T5 + Armatürün her iki kısmına eklediğim 1 er metrelik mavi led(gece yemlenen balıklar için-ışık bir gece lambası kıvamını geçmiyor)
    Kaya olarak seramik kaya kullanmıştım,yanlız 2-3 adet ege'den çıkarılmış,kürlenmiş kayada var.
    Akvaryumun ilk kurulumundaki görünüm:

Akvaryumdaki son durumu güncelleme vakti sanırım geldi :) İşte son görüntüler.

Pek çok kimsenin akvaryumlarında istemediği,yaklaşık 1 yılı aşkın süredir akvaryumumda yaşayan Domates anemonlarım ve ortakları:
    Bu akvaryumumda üremeye başlayan yerel salyangoz türlerinden Tegula Snail .

Buresimdeki ise akvaryumdaki yavrularından biri.

Cinsini bilmediğim ama yaklaşık 1 yıldır tankımda yer alan başka bir yerel salyangoz:

Resim arasına karışmış silmeye kıyamadım.Buda evimizin dobişi Bella.

brkfrt, Erdem., Kızıldeniz Akvaryum ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gel zaman git zaman çok güzel bir akvaryum olmuş elinize sağlık...:)

3. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Teşekkür ederim,bizimki üstadların yanında devede kulak.Bir çok kişi tarafından yazdıkları okunduğunda DELİ diye burun kıvırılan bir eski dost nano takı ilk kurduğumda bana "Su eskimeli oturmalı." demişti.Sanırım onun dediğini biraz abarttım.Hemen ertesi hafta idi sanırım bu akvaryumu kurdum.Kurduğum akvaryumdaki su halen aynı su,o günden beri tuz yada başka bir katkı kullanmadım desem kaç kişi inanır merak ediyorum.İlk kurulumda Ege'den alınan deniz suyu inceltilerek,tuz ilave edilmiş ve şuan kullanılan su elde edilmiştir.Bundan 2 ay kadar öncede yine denize yolum düşmüştü,1 damacana su getirip incelttim,1.25 e ayarladım ve akvaryumdan 1 damacana su boşaltıp yerine geleni ekledim.SPS türü mercanlara hiç girmedim.Genelde mushroomlar,polipler,zoalar,leaderler,bir galaxi mercanı,birde 4.resimde görülen tam adını bilmediği coral var.
    Bu akvaryumda sabah saat 7-8 arası ışıklar açılır,sumpha koyduğum seviye işaretinin altına düşen su miktarı arıtmadan alınan su ile tamamlanır ve balıklar yemlenir.Akşam 7-8 gibi ışıklar kapatılır ve sadece şerit ledlerden oluşan bir mavi ışık açık bırakılır.

Alparslan bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kendi mütevazi şartları içinde değerlendirildiğinde oldukça başarılı görülüyor. Poliplerin renk kayıpları olması ışık veya doğal su yapısına bağlanabilir ama genel olarak oldukça güzel görünüyor. Hiç katkı kullanılmıyor olmasına burada şaşırmayız Murat, zira pek katkı üzerine yoğunlaşmış bir yapı zaten genelde mevcut değil. Tüketim ile orantılı katkı kullanımı esastır ve görüntülerdeki akvaryum su değişimleri ile gayet güzel yürüyebilirmiş ve yürümüş.

Ellerine sağlık.:)

Alparslan ve atlantis bunu beğendi.
  5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Su değişimi yapılmadı mı yani bu tankta bu güne kadar?

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Murat bey maşallah doğal deniz suyu ile kurulmuş güzel bir Örnek. 4. resimde ki mercan frog spawn isminde bir mercan.

atlantis bunu beğendi.
  7. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Aynen öyle Burak bey en son 2 ay kadar önce sadece 1 damacana deniz suyu eklendi.Beğeni ve yorumlar için teşekkürler.
    Halil hocam 4.resimdeki canlılar ve ona yakın türleri akvaryumuma koymaya korkuyordum.Polipler,zoalar,mushroomlarla idare ediyordum hep.Sonra akvaryumun ilk kurulumu sırasında aldığım Galaksi mercanının hiç bozulmadığını görünce bu türleride denemek istedim.Frogspawn coral da yerini sevdi ve oldukça keyifli.Onun gibi bu akvaryuma ekleyebileceğim basit türler eklemeye çalışacağım inşallah.Alt kısım biraz renklenmeli.

brkfrt ve Alparslan bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Helal olsun abi su değiştirme konusunda bende cimriyim tuzun tuzlu olduğundan ama benim akvaryumda da sıkıntı yok...:)

atlantis bunu beğendi.
  9. Murat bey akvaryumunuz gerçekten çok güzel gelmiş bugünlere. :nazar: Katkı yok, su değişimi yok :)

atlantis bunu beğendi.
  10. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Maşallah çok güzel olmuş.temo19
    Basit ve ihtiyaçları düşük türlerle devam etmek istiyorsanız, star polip ve xenia ekleyin.

atlantis bunu beğendi.
  11. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Birde resimdeki bana aiptasia gibi geldi hemde maşallahı var :) diğer mercanlarınızı irkiltebilecek bir türdür...

atlantisreef008.JPG

atlantis bunu beğendi.
  12. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Starpolip bulunup eklenebilir ama maalesef çok aramama rağmen izmir içinde xenia bulamadım.İnşallah bulursam ekleyeceğim.Bu türler dışında brain türü canlılar yada basit coraller önerirseniz değerlendirebilirim.Aşağıdaki mercan türü sanırım Tubastraea Sun Corals bu canlı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Bulunabilirmi?Bakımı nasıldır? Kızım illa bulalım diyor ama akvaryum şartlarıma uyarmı bilmiyorum.

Evet hocam akvaryumun bir kaç yerinde maalesefki var.Dışardan aldığım bir polip kayası sayesinde girdi akvaryuma.Mücadele için birkaç yol denedim ama baktımki daha çok çoğalıyor bıraktım.Ne azalıyor ne çoğalıyor.Zararlarıda şuan için yok.Kesin temizleme çözüm önerileriniz varsa memnuniyetle uygularım.

13. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN
    Murat bey; Akvaryum çok güzel maaşallah. Benim tankada frag kayalarıyla 3 tane aiptasia girmişti. Erken farkettim,kayayı tanktan çıkarıp şırınga yardımıyla aiptasia nın olduğu deliğe sirke bastım anında eridi gitti, birdahada görünmedi.

atlantis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Sun coral nispeten zor olduğunu biliyorum, aslında bulmak daha zor sanırım. :)Ayrıca sun coral fotosentetik değil ışığa ihtiyaç duymuyor ama düzenli beslenmesi gerekiyor.

Aiptasia konusuna gelirsek mücadeleye rağmen sonuç alınmıyorsa çokda kurcalamamak lazım, bergia cinsi nudibrach, bazı temizlikçi karides türleri ve chelmon balığı mücadelede kullanılıyor. Benim tankımda ben bu güne kadar bir yılda 5-6 tanesini kalkwasser enjeksiyonu ile söndürdüm veya kayayı çıkarıp o kısmını dremelle dibine kadar oyup oyuğun içine tenturdiyot basıp durulayıp yeniden akvaryuma koydum. bir tanesinide meraktan meydanda olduğu gibi bıraktım aylar boyunca olduğu yerde durdu ve sonra kendi kendine yokolup gitti.

Yani diyeceğim çok radikal olarak tek tek aiptasia polipleri ile köküne kibrit suyu koyacak kadar mücadele edilmeyecekse, parçalanıp daha da dağılmasına sebep olunabilir. Bu yüzden yaklaşımınızı çok hatalı bulmuyorum.

atlantis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    İşin ters olan yeri akvaryumda 3-4 tane var hepside ana kayalarda.Çıkarma ihtimalim sıfır anlayacağınız.Sizin işaret ettiğiniz kaya akvaryumdaki dizili kayaların yükünü çeken ayaklardan biri örneğin.Mücadelede sirke kullanmamıştım hiç.Acaba tüm sistem motorlarını kapatsam,şırınga ile akvaryum içerisindeyken sirke versem.Bu sirkenin akvaryuma bir yan etkisi olurmu?

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sirke nin dozu abartılmadıkça zararı olmaz hatta bazı yabancı forumlarda düzenli sirke girildiğini gördük sanırım bakteri besini olarak kullanıılıyor ?

atlantis bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi ben her ay yarım çay bardağı sirke giriyorum sıkıntı yaşamadım...:)

atlantis bunu beğendi.
  18. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Akvaryumunuz çok güzel tebrik ederim...

atlantis bunu beğendi.
  19. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Eyvallah.Demekki sirke ile bir deneme yapacağız akvaryumda :)

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    nazar değmesin akvaryumunuz çok güzel. canlıların da maşallahı var. darısı başıma.

atlantis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş