1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Atman ve Jebo Dış Filtre Bilgi Danışması

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Oktay ŞEN tarafından 31 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Oktay ŞEN

Oktay ŞEN

İsim:
    Oktay ŞEN
    Öncelikle herkeze merhaba,

Hobide bir çok formda gezdim ama inanın insanlar çok değişik. Form yöneticileri daha da değişik. Dolayısıyla bu foruma şuan itibari ile Üye oldum. Bilgilerimi icatlarımı sizlerle paylaşmaktan asla çekinmem. Şu aralar sıkıntım var. Yeni tank aldım. Ölçüleri 150*60*60 bunun haricinde net 200 Ve Net 80 litrelikte yavruluk ve boylandırma tanklarım tüm ekipmanlarıyla hazır halde. Sorum İse şu; 150*60*60 olan tanka ATMAN F4 mü? Yoksa JEBO 829-830 mu?

Dış filtre almalıyım mı? İki ürün arasında fazla fark yok. Ama lütfen 2 filtrenin'de özelliklerine bakarak fikirlerinizi paylaşın. Hangisi daha iyi olur?

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Atman ve Jebo Dış Filtre Bilgi Danışması

Ben Atman motoru tavsiye ederim.İkisinin de enerji tüketimi aynı.Atman 3 sepetli oluşuyla daha kolay bir filtreleme ve temizlik sağlar.Ancak ben 550 litrelik tankınız için kesinlikle ve kesinlikle dış filtre önermiyorum.Mutlaka sump sistemine geçmelisiniz.Sump kadar etkili mekanik ve biyolojik temizlik yapabilen bir filtre tanımıyorum açıkcası.Sumpa çok uzak biriydim.Hatta bu sistemi itici bulurdum.Ancak şimdi sump haricinde asla başka bir filtreleme düşünmem dahi.Tankınızı bir camcı vasıtasıyla sumpa uygun hale getirip bu sisteme geçin.Dış filtreye vereceğiniz parayla rahatlıkla bunu yapabilirsiniz.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Atman ideal bence de, Eray çok güzel açıklamış.

Not: Konu başlığı, ilgisiz yazı fontu, her kelime başı büyük harf, aynı konuyu iki kere açmak teşebbüsleri düzenlenmiştir.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hoş geldiniz,merhaba bende Atman diyorum...

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Peki sence dış filtre mi yoksa sump mı?Arkadaşımızın tankı 550 litre...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İmkan varsa sump en güzeli elbette Eray, fakat konuda dış filtre danışılıyor. Yine bu imkanı varsa sumpu düşünebilir.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Oktay kardeşim öncelikle hoşgeldin.Ben Temel hocamın dediği gibi sump yapılma imkanı varsa daha sağlık olacağını düşünüyorum.Çünkü ortalama hacim yüksek ve içine canlı yükü girdiğinde Dış filitreden çok iyi performans alanacağını sanmıyorum.

8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel ağabey doğrusun elbette.Ama belki arkadaşımız yenidir veya benim ilk başladığım zamandaki gibi sumpa soğuktur diye düşündüm.Çünkü İsmail arkadaşımın da yazdığı gibi onca yükü bu sınıfdaki bir dış filtrenin kaldırabileceğine pek ihtimal veremedim.Belki Eheim ın o uçuk fiyatlı dış filtreleri bunu yapabilir ama onu da finanse edebilmek kolay değil.Sence arkadaşımızın yazdığı filtreler bu yükü kaldırabilir mi?Yani şayet olmazsa tekrar tekrar boşuna masraf etmesi gerekecek.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Eray abi tabiki ve her zaman benim tercihim sump tan yana ama tercih benim değil ve imkan yer meselesi. :D

10. Oktay ŞEN

Oktay ŞEN

İsim:
    Oktay ŞEN

Arkadaşlar hepinize teşekkürler hobide yeni değilim gayet eskiyim sump bencede mantıklı ama sanki bu aralar sumpa para verebilicek durumda değilim çünki balık sipariş vercem adet 250 tl civarı olucak. mecburen dış filtre alıcam. hoş atman f4 200 tl bi camcıya sump ı nekadara yapıcak diye sormam gerek

11. senvebenbideo

senvebenbideo

İsim:
    ümit kara
    arkadaşlar foruma yeni üye oldum tecrübenize ihtiyacım var. konuyuda nereye yazacamı bilemedim :( 150 lt bir tankım var. bugün bir dış filtre aldım jebo 625 takalı bir saat oldu su daha temizlenmedi sizce yanlışmı taktım yada ne kadar sürede temizler. bu arada takalı 2 saat oldu yada kazık mı yedim :((

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yeni bir konu açın derim abi...:)
    Eğer filtre malzemelerini iyi yerleştirdiyseniz sabaha kadar temizler...

13. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Atmana okadar para vermek hata olur yerine tetratec ex1200 veya JBL cristalprofi 900 l düşünebilirsiniz.Yanlız o hacimde tek başına dış filtre kullanmak biyolojik olarak kötünün iyisi olsada mekanik temizlik olarak sizi memnun etmeyecektir. Mutlaka yanında 2000 l gibi yüksek devirli kaliteli iç filtrede kullanmanız gerekir. Atman f4 mantıklı bir seçim değil yazdığım marka ve modellerden pahalı fiyatı ve yüksek enerji tüketimi var kalitesi ise bu markalarla kıyaslanamaz.

Sayfayı Paylaş