1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aufwuchs(Kayalardaki gerçek besin)

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde ZeRo-x7 tarafından 10 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ZeRo-x7

  ZeRo-x7

  Mesajlar:
  997
  Yer:
  İstanbul/ Beykoz
  İsim:
  Murat Sarıoğlu
  [​IMG]

  Sıklıkla bir çok balık türünün kaya üzerinde yetişen algleri yediklerini duyarız.Çoğunlukla da malawi ve tanganyika çiklidleri hakkında yapılan bu duyum,sadece bu türlere özel ve sınırlı değildir.
  Çiklid kitaplarına ve diğer kitaplara baktığımız zaman,çoğunlukla bu yemin aufwuchs olarak adlandırıldığını görürüz.Çiklidlerimizi beslerken, sadece aufwuchs’un ne olduğunu değil,aynı zamanda beslediğimiz türler özelinde bu besinin nasıl kullanıldığını da anlamamız önemli!

  Aufwuchs basitçe kayalar üzerindeki biyolojik örtü olarak tanımlanmıştır.Oluşumu alglerin sıkı bağlar (hevenkler) halinde kayalara bağlanması şeklindedir.Bu iplikler biyolojik örtünün temel yapıtaşlarıdır.Alglerin iplikler şeklinde bağlı olduğu parçalar “serbest aufwuchs” olarak adlandırılmaktadır. “Serbest Aufwuchs” diatomous tek hücreli alg içermekle birlikte mikroorganizmalar,böcek yumurta ve larvaları,kabuklular, maytlar, salyangozlar ve zooplanktonlar da barındırmaktadır.
  Açıkçası bu kadar çeşitten oluşan tam bir menüden, çoğu farklı türden balığın porsiyonlar alacağı kesindir.

  Söylemek gerekir ki balık bitki hücrelerinin dış çeperini kendi başına yıkma yetisine haiz değildir.Mikroorganizmalrın yardımı olmadan bunu başaramaz.Hazmetmek için hücre duvarları ezilerek delinmeli ya da yıkılmadır.Diatom alglerin duvarları deliklidir, bu nedenle çok kolay yıkılırlar. Neredeyse otçul olan balık, alglerin kabuklarını kırmada kullanacağı bir çok dişe sahiptir, bu ona sindirimde büyük kolaylık sağlar. Buna karşın tam anlamıyla yıkılmayan alg hücresinin balığın vücuduna girdiğinde bile bir miktarı sağlamdır.Aufwuchs dahilindeki alg içeriğine ihtiyaç duyan bu balıklar, daha uzun bağırsaklara sahip olacak şekilde evrimleşmişlerdir. Uzun bağırsaklar sindirimi yavaş olan bu besinlerin kullanımını kolaylaştımak için daha fazla zaman kazandırmaktadır.

  [​IMG]

  Şunu da not edelim, her ne kadar bu balıkların büyük çoğunluğu otçulsa da gelişimlerini aufwuchs içeriğindeki proteinlere borçlular, ve bu sadece alge ihtiyaç duyduklarından değil.Bazı türlerdeki bağırsaklardaki uzunluğu, proteinlerin güvenle çözünmesini sınırlar, ve bu nedenle belirli türlerin bakımında dikkatli olunmalıdır.

  Aufwuchs geniş bir yelpazede kullanılır, buna karşın biz sadece bir çift tür özeline bakabileceğiz, ve aynı beslenme dieti sonucu nasıl sonuçlar ortaya çıktığına yüzeysel olarak bakacağız. Labeotropheus türleri alt çeneleri kısa ancak oldukça iyi dizayn edilmiş, aufwuchs'u sıyırırken manivela görevi gören bir çeneye sahiptirler. Bu çene Labeotropheus’a alg iplikçiklerini kayadan tamamıyla koparmakta oldukça yardımcı olur. Labeotropheus türleri malawi gölündeki tam anlamıyla vejeteryan olmaya en yakın türlerdir.

  [​IMG]

  Diğer taraftan ele alacağımız Labidochromis türleri de aynı aufwuchs’dan beslenmektedir. Buna karşın Labidochromis uzmanlığını aufwuchs içindeki parçaları seçerek ayırmak üzerine geliştirmiş ve bunları yemek üzere evrim geçirmiştir.Bunun büyük çoğunluğunu ise böcek yumurta ve larvaları oluşturmaktadır.Tanganyika türü olan Neolamprologus leleupi de böcek yumurta ve larvalarını ayıklamaktadır.Bu yelpazede nerdeyse tamamıyla otçuldan,hepçile ve neredeyse tamamıyla etçile kadar bir çok balık türü aynı aufwuchs’u besin kaynakları olarak kullanmaktadır.Aufwuch içeriğindeki algler bir çok balık için ana besin kaynağıdır, akvaryumunuzda baktığınız balıklarınız için bu besin kaynağını nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz sizin için oldukça önemlidir.

  *Aufwuchs: Kaya üzerinde örtü şeklinde bulunan malawilerin ve tanganyikaların yedikleri bir besin türünün özel adıdır.

  Makale sahibi: Brett Harrington (aka Fogelhund)
  Kaynak: http://www.cichlid-forum.com/articles/aufwuchs.php
  Çeviri: Fırat Kaan ULUSOY
   
 2. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Aufwuchs(Kayalardaki gerçek besin)

  Mrb Murat Bey;

  Paylaşımızın için teşekkürler.Ama konu alıntı olduğu için anlayışınıza sığınarak konuyu form arşivine taşıyorum.


  Saygılarımla..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş