1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aulonocara da beyaz benek...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde mbatmaz tarafından 4 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Öncelikle herkese saygılarımı sunarım...
    Soruma gelince dün sabah Almanya'dan Aulonocara ussisya balıklarım geldi onları öncelikle karantina akvaryumuma aldım.Akşam dişi olan sadece bir balıkta hareketsizliğinden şüphelenerek incelediğimde beyaz benek oluştuğunu gördüm.Önlem olarak ısıya öncelikle 30 dereceye sabitleyerek ışıkları kapattım.ilaç kullanmak konusunda tedirginim balıklarım uzun ve stres dolu bir yolculuk geçirdiler. Diğer balıklarımda herhangi bir sorun yok.Belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama balıklar wild diye tabir edilen F0 balıklar. Yardım ve fikir önerilerinizi acilll bekliyorum.Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun öncelikle. Beyaz benek oluşumunu biraz tarif ederseniz iyi olur. İri yapılı benekler ve sayılşabilecek sayı oranlarındalar mı ? Bu türde beyaz benek hastalığı mukoza da görülmez pek. Stres beneği olma ihtimali çok yüksek. İlaç kullanmayın bence. F0 balıklarda bu beklenmeyen ters tepki verebilir. Işıkları yakmayın ve ısıyı 29 cıvarında tutarak akvaryuma bol oksijen verin.

Okumak isterseniz türün genel bir makalesini okuyabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/content/149-imparator-Cichlids-(-Aulonocara-Cichlids-)

3. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Balığı incelediğimde üst yuzgeclerinde ve vücut kısmında küçük küçük beyaz pamukumsu sayilablir seklinde benekler var beyaz benek olduğu kesin ama dediğim gibi ilaç konusu kafama takılıyor ısı 30 civarında ışık genelde kapalı bol hava veriyorum 1 gündür bu sekilde beklemedeyim.yeterli gelirmi??? Bu arada %20 su degisimi yaptım hazır Su ile.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğraf ekleme şansınız varsa iyi olur. Fo balık için su değerleri önemli bildiğiniz gibi. Adapte etmeden önce ne gibi hazırlıklar yaptınız bilemiyoruz. Ancak kesin olan şu ki eğer suyu yadırgama varsa düzelmeyi çabuk beklemek veya tam manasıyla beklemek yanlış olur.Kurulum ve su değerleri yerinde ise düzelme görülecektir.

İlaç konusunun kafanıza takılması normal. Eğer benek ise ve mukoza altına gömülü iseler zaten ilaç fayda etmez. Isıdan dolayı ergenleşip balıkları terk etmesini beklemek daha doğru olur. Fotoğraf eklerseniz benekleri görmek iyi olur. Beyaz Benek oluğunu sanmıyorum pek ben çünkü.

Konuya bir göz atın, yeni yöntemler bulunuyor yaz içerisinde, Fo balıkların yadırgamayacağı öneriler bulabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/threads/4860-Beyaz-Benek-Hastalığına-Eski-ve-Yeni-Bakış

5. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Mukoza ya gömülün değil gibi foto çekmeye çalıştım ama net olmuyor belki video çekebilirim onu buraya ekleme şansım varmi bilmiyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    http://www.izlesene.com/

Video sitesine vionuzu ekleyip yani yükleyip linki buraya eklerseniz izleriz. Benek yüzgeçlerde olabilir ama mukoza üzerindekilerde dediğim gibi şüpheliyim.

7. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Bugün hastalık tedavisinde 2.gün balıkta hareketlenme normale döndü beneklerde gözle görülür bişimde azalma var.ısı 29 derecede sabit ışıklar kapalı havalandırma yoğun. video denedim ama yinede pek sağlıklı görüntü vermiyor...
    Eğer benekleri dökerse su degisimi ve ısıyı düsürmek haricinde baska yapmam gereken varmı???

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavaşca ısıyı düşürmek ve gerektiği kadar su değişimlerini tabi ısıya dikkat ederek yapmak yeterli bence. Stres beneği belirtilerine benziyor çünkü hızlı terk eder balığı ve sanırım öyle oluyor.

Fotoğraf olsaydı iyiydi ama sağlık olsun. Gelişmeye sevindim. Isı bir iki gün daha bu şekilde devam ederse iyi olur. Balıkların bağışıklık sistemini tetikler. Yemlerine sarımsak suyu emdirirseniz bu bağışıklığı daha da artırır.

9. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Balıkların hareketliliğinde problem yok ama geldiklerinden bu yana pek yeme karşı istekli değiller zannedersem daha stresi atamadılar ve adapte olamadılar...

[IZLESENE]2872263[/IZLESENE]

http://www.izlesene.com/video/aulonocara/2872263

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Videoyu izleyeceğim henüz yayınlanmamış. Sularını hazırlarken Kh değerini yükseltmek adına bir katkı kullanıldı mı ? Akvaryumları çeşme suyuyla mı kuruldu ? Su değişiminde kullanılacak su oksijen pompalayarak bekletilmeli özellikle. Su değişimlerine duyarlılar su değişim miktarını fazla tutmayın. Bitkisel pul yem ilk başlarda daha rahat kabul edilir. Doğadan yakalanan birçok tür gibi kuru yeme başlarda ilgisizlik normaldir. Önemli olan bu süreyi mümkün olduğunca azaltmaktır.

11. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Balıklarım daha önce de belirttiğim üzere ana tank da değil öncelikle 100lt karantina akvaryumuna aldım su değerlerine gelince ph:8,0 kh:4,No2:1,0MG/LT,No3:50mg/lt su ise zaten oturmuş döngüsü olan bir su ana tank dan takviyeledim kimyasal olarak sadece seachem prima ve Brıghtwell cıchlıd code kullanmaktayım...Testleri daha şimdi yaptım kh düşük ama bence asıl sorun nitrit ve nitratta zaten ana tank da da nitratı 50mg/lt altına indiremiyorum dış filtrede biopur porte kullanıyorum ama zannedersem etki süresi geçti gibi20/01/2010 da ilave etmiştim.Elimde Brıghtwell Micro Bacter7 var ama kullanmak istemiyorum kimyasallara pek sıcak bakmıyorum..Bitkisel yem olarakta şu an astra %100 bitkisel yemini ve Dr.Bassleer's Food kullanıyorum ama dediğim gibi pek yeme karşı iştahları yok zaten yemlemeyi mümkün olduğu kadar az yapıyorum...Dip çekimi ve su değişiminide düzenli yapiyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karantina akvaryumunda filtre icinde be kullansaniz yeni dizayn edildiginden ve akvaryumda cama cam oldugundan yani taban kumu vs olmadigindan verdiginiz yemlerde kabul edilmediginden ne kadar dikkatli olsanizda ortaya toksit madde cikarir.

Eski akvaryumun oturmus suyu kullanilmis ise ve o kadar nitrat bulunuyorsa baliklar tepki verebilir. Arti kullanilan kimyasallarin su degerlerine etki edip salinim yapmadan sabitlemesi belli bir sure ve oturmusluk ister.

Bence su degisimi yapin 1/3 oraninda ama 2-3 gunde bir yapin. Akvaryumun su degerleri daha stabil olmali Fo baliklarda kimyasal katkilar ters tepebilir dikkatli olun.

Cep mesaj...

13. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Balığım beyaz beneği tamamen attı şimdi koruma amaçlı Biyo Ichtyo çözeltisi uygulayacağım 20 lt 5cc diyor ama ben 80lt ye 10 cc düşünüyorum nedersiniz hocam???

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biyo Ichtyo balığı ısıdan dolayı terk eden erişkin bireylerin kist oluşturup birçok larva olarak geri gelmesi aşamasında işe yarar. Ancak bu ilacı kullansan bile iyi hazırlanmış su değişimlerini yaparak ve yine bol oksijenli akvaryum ortamı sağlayarak devam etmelisin.

Geçmiş olsun.

15. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Hocam ok.öncelikle ilacı kullanıp su değişimlerini yarın 3/1 oran gibimi yapayim?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence de ilacı bu akşam dozu aşmadan hatta daha düşük oranda kullanıp yarın dip çekimi yaparak su değişimi yapmak en güzeli. İlaca FO olmaları yüzünden fazla tepki vermelerine izin vermemek lazım.

17. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Hocam ok. ama bu arada balığı dikkatlice inceliyorum hala üzerinde bir kaç tanede olsa benek var.:(

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Beyaz benek 3-5 tane olarak sayılacak yapıda değildir aslında. Türleri olduğu da bir gerçek ve her balık mukozasında barınmazlar. Daha farklı bir parazit yani stres beneği dediğimiz daha iri yapılı ve daha belirgin sayılabilen parazitlerde var diyebiliriz. Birgün gibi kısa bir zaman diliminde balıklar atar genelde bu paraziti. İnşallah sende de aynısı olur.

Her şey FO balıkta suyun güzelliğine bakar. Ne kadar az yadırgarsa o kadar kolay adapte olunur. Tabi bunun anlamı bir takım katkıları zamansız kullanıp daha karmaşık bir su yaratmak değildir.

19. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Balığa da geçmiş olsun , size de...

20. mbatmaz

mbatmaz

İsim:
    murat kalkan
    Hocam size teşekkür ederim balığım beneklerden tamamen kurtuldu sudaki salıma tedbir amaçlı son bir kez daha ilaçlama yaptım.Şu an itibariyle ısıyı 27 derecede sabitledim filtrelerdeki süngerleri değiştirdim su değişimleri yapıldı herşey yolunda gibi...

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş