1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma-Deniz Akvaryumunda Aydınlatma Nasıl Olmalı

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Blue tang tarafından 5 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Başta Temel abi olmak üzere herkese tekrar merhabalar.

Danışmak istediğim konu araçlarda kullanılan Zenon aydınlatmaları tuzlu su akvaryumlarında kullansak nasıl olur? Zararları yada faydaları ne olabilir? Piyasa fiyatı ortalama 250 tl olan bu sistem kitleriyle birlikte satılmakta.Böylece orta maliyetle güçlü bir aydınlatma elde edilebilir mi? Güçlüden ziyade etkili veya faydalı olurmu acaba.Ne dersiniz....?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Aydınlatma-Deniz Akvaryumunda Aydınlatma Nasıl Olmalı

Selamlar;

Bunu cok dusundum, sebebı ıse kullandıgım makam aracının Zenon far olmasıyla hemen altında dızılı olan Power ledlerın her aksam yolu gayet ıyı aydınlatmasıdır. Hatta aramızda kalsın far camı hafıf kırılsa da yenısını taktırıp far bana kalsın deneme yapayım bıle dedım.

Akvaryum etkısını tecrube etmeden, ısık degerlerını tam olarak bılmeden cok zor. Bu ancak tecrubeyle netlesecek bır konu bence.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Zenon farlarda ışık yeterli gibi görünsede, orijinal fabrika çıkışlı araçlarda kullananılan mercekler ve ampulün kaliteli olması büyük faktör. Daha sonradan takılanların bir çoğunda mercek bulunmuyor, bulunsa bile menşei çin olduğundan dolayı, sağlıklı göstermiyor, bunu gece seyir halindeyken aynamıza vuran ışık kalitesi ile çok rahat anlayabiliyoruz. Orijinallerde kullanılan reflektör işi bitiriyor. Helojen ampuller için yapılan reflektörler, zenonda çokda başarılı olmuyor. Birde kaliteli markalı olan ampuller oldukça pahalı. (Bir zamanlar Ford Mondeo'nun orijinal ampulünü almıştım, (Philips) 125 TL gibi bir rakkamdı.) Tabi akvaryumda kullanmak istenildiğinde birde bunu beslemesi var.

Kelvin değerlari ve renkleri bunlar, fabrikasyon araçlarda kullanılan, genelde 6.000 veya 8.000 kelvin olanları.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ahmet bey sizin aklınıza bu fikir sanırım 12v ile çalıştığından ekonomik aydınlatma olur mu diyerek geldi sanırım. Şayet eğer öyle ise size şunu açıklamakta fayda var araba aküsü 12v 60Ah dir bu güçlerde bir trafo veya güç kaynağı almak nerede ise armatür almakla aynı hesaba gelir ve harcayacağı elektrik yine aynıdır çünkü iyi bir araç ampulü 100w ila 80w arasında 2 tane koysanız alın size 150 w MH sarfiyatı.

5. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bu sistem hazır kitleri ile satılıyor diye biliyorum.Birde işin şu yönü var hem daha şık hemde daha az yer kaplaması bir avantaj olacak.Hatta power ledlerle desteklenip güzel bir armatür oluşturulabilir.Belki imkansız belki gereksiz yada astarı yüzünü geçecek bir maliyeti olsada bunu hep denemek istemişimdir.Araştırmalarım devam edecek.İnşallah bir sonuca vardığımda bunu tekrar tartışırız.Saygılar..

Sitenin birinde böyle bir ilan gördüm mesala....

BTCar H4 Xenon Far 8000K Xenon Kit -

Tüm Görseller(1)Fiyat : 83,20TL +KDV İndirimli : 66,56 TL +KDV
    KAZANCINIZ
    %20 | 20 TL KDV Dahil : 78,54 TL | Peşin fiyatına 12 x 6,55 TL Havale / EFT : 75,40 TL (KDV Dahil)

Uploaded with ImageShack.us

Bide şöyle birşey var 8000 K. bu da 450 tl civarında....

Uploaded with ImageShack.us

Amperi ayarlanabilir iyi bir adaptör sorunu çözebilir diye düşünüyorum.

[​IMG] Uploaded with ImageShack.us

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Peki bu lambaların kaç wattlık metal halide karşılığı ışık verdiğini biliyor musunuz? Birde 8000 kelvin'in yeterince yüksek olmadığını düşünüyorum. Bunlara bu kadar verileceğine metal halide'li bir diy proje yapılabilir diye düşünüyorum.

7. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut
    Haklısınız amerikayı tekrar keşfetmek yersiz ama sağladığı avantajlarda var.Mesala daha az yer kaplayacak ve daha şık armatürler yapılabilecek ve eğer adaptörle çalıştırılabilirse elektrik sarfiyatı düşecek.Amaç zaten deniz akvaryumlarının maliyeti yüksek bir hobi olgusundan kurtarmak.Evinde deniz akvaryumu olan hobicilerin zannetmiyorum ki 100 tl den aşağı elektrik ve bir o kadarda su faturası ödesin.Bu sahnede sınır yok.Akla gelebilecek faydasınıda yararınıda deneme yanılma yoluyla öğrenebileceğimiz roller figürler hepsini denemeliyiz.Yeni olgulara böyle ulaşabiliriz.Başarılarıda hayal kırıklıklarını da paylaşmak profesyonelliğe atılan en küçük adımdır.Saygılar.

Eleştiriniz hoşuma gitti ama bunun yerine araştırıp 1 metal halidenin (atıyorum 150 watlık) 3x8000K zenon ampulüne eşit watta olduğunu söylemenizi tercih ederdim.Böyle dir demiyorum örnek olarak.Belki de tam tersi 1x8000 K = 3X 150 Wmh....
    (Ayrıca zenonların 12000K hatta 21000K olanları mevcut)

8. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

İnternette xenonların watt başına 30-40 lumen metal halide lambaların ise watt başına 60-150 lumen ışık üretebildiğinden bahsedilmiş. Xenon lambaların özelliği küçük ve sıkı yapılarından dolayı araba farlarında kullanılabilmeleri, gene bu yapılarından dolayı mercek ve reflektörlerle doğrusal bir ışık kaynağı haline getirilip uzak noktalara ışığının yönlendirilebilmesi, Onun dışında bir artısı olacağını sanmıyorum. İnternette denenmiş başarılı bir örnekte bulamadım.

9. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Haklı olabilirsiniz.İlginiz için teşekkür ederim.Umarım ilk örnek biz oluruz.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Elektrik sarfiyatı konusunda yukarıda yazdım hiç te dediğiniz gibi hesaplı olmaz ve minimum 10000k kullansanız daha iyi olur. Ayrıca benim elektrik faturam 75 tl ukalalık olarak algılamayın lütfen. :)

11. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Evet led aydınlatma kullanıyor olabilirsiniz yada ps sürekli çalışmıyordur vb. sisteme göre değişir bu fatura tutarı.Ayrıca ben bu xenon aydınlatmanın yüzde yüz kullanılması gerektiği taraftarıymışım gibi bir durum oluştu.Değil tabi ama temel beyin dediği gibi denenebilir.Belki yararından çok zararı olacak ama denemeden kimse olumlu yada olumsuz kesin bişey söyleyemez.Eğer ki sistemi kurarsam birlikte paylaşarak tekrar tartışırız.

12. SoulSlayer

SoulSlayer

İsim:
    Oktay ÖZGÜN

Merhabalar,
    Hevesinizi kırmak istemem ama xenon farla aydınlatma denendi fakat başarılı olamadı. Çünkü kısa mesafeyi resmen nokta atışı yapıyo ışığı dağıtmak için iyi bir mercek temin etmelisiniz.

Saygılarımla,

Oktay

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ahmet bey fiyat olarak oldukça pahalıya gelick gibi duruyor bu sistem. Bunun yerine ekonomik olan led'i seçebilirsiniz.

Bende 2 ay kadar önce 4*39 T5 armatür kullanıyordum fakat artık 48*1 wattlık power led kullanıyorum ve faturaya yansıyor bu aradaki watt farkı.

14. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Oktay bey ve fatih bey yorumlarınız için teşekkür ederim.Şimdiye kadar yapılan eleştiriler hep olumsuz.Ama bu da forum için bir başarı.Led aydınlatma da daha dün yayıldı piyasaya.Halen tam bir memnuniyet söz konusu değil bence.Power led mi? t5 mi? mh mı? derken doğayı taklit etmeye çalışmıyormuyuz? Peki ya xenonsa?

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Denemeden bilemeyiz hiç bi şeyi. Xenon bu konuda lede göre oldukça pahalı kalıyor. Elinizde mevcutta xenon varsa denenebilir tabiki. Yoksa para verilip alınacaksa ve olumsuz olursa maddi kayıp ağır gelebilir.

16. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Tuzlu su ve maddi kayıp bana hiç yabancı değil bu birliktelik.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Denemekte fayda var, 12000k olandan bir iki ay yakıp görmek lazım...:)

Sayfayı Paylaş