1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma konusu...

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde kargolu tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Arkadaşlar, aydınlatma konusu hepimizin bildiği üzere tuzlu su, özellikle de reef tanklarında gerçekten çok önemli bir konu, Akvaryumun sump ile birlikte en temel ekipmanlarının başında gelmekte. Ancak genel olarak gerek bizim forumlarda gerekse başka forumlarda aydınlatma ile ilgili ayrıntılı bir bilgi maalesef mevcut değil. Bu konuda yazılan tüm bilgiler genelde şahıs akvaryumlarına yönelik yapılan uygulamalar ve tavsiyelerden ibaret. Oysa hangi akvaryumda ne kadar ışıklandırma kullanılacağına dair genel bir bilgi yok. Evet bu konu akvaryumda bulunan canlılara göre elbette farklılık gösterecektir ancak 500 lt akvaryum için 500 W yeterli olacaktır tarzında bir yaklaşım dışında ayrıntılı bir bilgi yok. Örneğin,

1. Işıklandırmayı seçerken neye göre MH veya T5 seçilecek? 2 tane 84w T5, 150w MH ile aşağı yukarı aynı güçtemidir.? Birbirlerine alternatif olabilir mi?

2. Mavi,kırmızı vs. renk seçenekleri kişiye ve zevke göre değişmekte, peki hangi ışıklandırmayı (T5,MH,florasan) sudan ne kadar yukarıya koymak gerekiyor.

3. Reefcorner vs...gibi sitelerde 700 lt tanklarda 4x400w MH + 4 x 110w actinic VHO florosan, yani 2000w değerler kullanılıyor. oysa bizim bu ebadtaki tanklarda bu kadar yuksek watt değerlerine neden rastlamıyoruz? (istisnalar mutlaka vardır)

Bu konularda ayrıntılı bilgiye sahip arkadaşlar mutlaka vardır. Ayrıntılı bir şekilde anlatabilirlerse ve ana menüye ilave edersek eminimki birçok akvariste çok faydalı olacaktır.

saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aydınlatma konusu...

Geniş bir konu haklısınız. Akvaryumda beslenecek canlıların ne olduğuyla yakından alakalı olması ve kurulum aşamalarında ve yine beslenmesi hedef yapılan canlılar seçildiğinde gündeme gelen bir konu.

Bu konuyla alakalı geniş bir yazı dizisi hazırlayıp foruma kazandırsak iyi olacak dediğiniz gibi. İlk fırsatta hazırlamaya çalışırız. burda:gif

3. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Sözünü ettiğiniz malzemelerin fiyatının yüksek olmasını yanında yaklaşık 2000w eğer günde 10 saat çalışacak ve bir ay 30 gün olarak kabul edilirse kayseri için elektriğin kilowattı 0.30 krş olarak hesap edilince

2000w X 10sa x 30gün x 0.30krş = 180TL gibi bir extra getirisi olduğu için olabilir mi ? :D üstelik yanılmıyorsam bu fiyata kdv dahil değil

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Sözünü ettiğiniz şey MH ise evet epey elektrik harcadığını duydum ama t5 ler bu kadar harcamaz t5 kullanmak ekonomik çok açıdan daha uygun beslenecek canlılarara göre değişir tabi.

5. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Oğuz bey toplamda 4000w elektrik gücü isteyen bir sistem içindi bu hesaplama

mh150 w ile 3 adet 54 wattlık T5 aylık elektrik götürüsü yine aynıdır. hatta balastlar yüzünden 1 adet 150 watt mh ile 3 adet 54 watt t5 karşılaştırıldığında t5 li olan sistemin daha fazla elektrik çektiğini söyleyeilirim
    T5 çok uygun düşüncesini bu yüzden anlayamıyorum :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aradaki farkı bizzat denedim. 250 wat metal halide 4 x 24 T5 aydınlatmamı tamamen iptal edip sadece 2x54 T5 yaktım bir ay. Aradaki fatura farkı 20 lira oldu. Kısaca ben 2 değil normal armatürümdeki watı yakalamak için 6 adet 54 wat T5 kullansaymışım değişen olmayacakmış faturada. Hatta daha fazla bile gelebilir gibi görülüyor.

Avantajları T5 için sıralarsak aslında ilk önce yarattığı ısı azlığını ön plana çıkarabiliriz, yine mercanların ve balıkların daha renkli göründüğünü de ekleyebiliriz.

hayrett38 ve ogiler bunu beğendi.
  7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Bana tanıdığım bir akvaryumcu söylemişti toptancıydı canlı kaya kürlüyordu mh iyi midir dedim çok elektrik yakar gereksiz dedi.Ama mh suda bir ışık efekti yapıyor işte onu çok seviyorum ben.:)

Sayfayı Paylaş