1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma Konusunda Önerinizi Bekliyorum

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde tsgulen tarafından 19 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. tsgulen

tsgulen

İsim:
    Tolga Semih Gülen
    Arkadaşlar merhaba;

WP_20130908_001.jpg

Resimdeki akvaryumumu tuzlu suya çevirmek için çok fena gaza geldim, cichlidleri elimden henüz çıkaramadığım için öncelikle armatürü yapayım diyorum. Murer üstadın sineklik çıtasından yaptığı armatürden yapmaya çalışacağım.

Öncelikle 5-6 civarında balık, soft ve LPS mercan beslemek istediğimi belirtmek isterim.

Akvaryumun ölçüleri:

54cm Yükseklik x 34cm Derinlik x 60cm Uzunluk (110lt. civarı + 25lt. sump olacak)

Bu ölçülerdeki akvaryum için 55cm'lik 4 x 24W T5 yeterli olur mu? Yoksa adedi arttırmalı mıyım?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    4x24 T5 aydınlatma gayet güzel olur...Hatta 3 bile olur :)

tsgulen ve Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kurulumunuz hayırlı olsun,Sehpayı yaptırdınız mı?
    Akvaryumun kalbi olan protein skimmer olarak ne düşündünüz?
    Işıklandırma Ozan abinin dediği gibi yeterli ama ufak led armatür de olur...:)

4. tsgulen

tsgulen

İsim:
    Tolga Semih Gülen
    Ozan Bey teşekkürler, ben de 4 tane yetmez mi diye düşünüyordum, fazla fazla yetecek demekki. Ortaya bir de birkaç led koyayım diyorum ayışığı efekti için.

Alparslan hocam merhaba;

Dediğim gibi henüz akvaryumu boşaltamadığım için sehpayı alıp demirciye götüremedim. Boş durmayıp bari armatürü yapayım diyorum. Bu haftasonu malzemeleri alıp yapmaya kalkacağım.
    Protein skimmer için kafamda Tunze 9002 var, ama yeterli olur mu bilemiyorum. PS bir sonraki aşama olduğu için henüz sizlere sormadım.

Aydınlatmada LED kullanmayı ben de isterim ama maliyet konusunda T5 floresanın iki katına çıkacağı tahminindeyim. Yok o kadar olmaz derseniz, henüz girişmemişken LED'e yöneleyim. T5 armatürün 300TL civarında tutacağını düşünüyorum. 100-150TL civarı da floresanlar tutsa 400-450TL gibi bi fiyata gelecek.

LED olursa nasıl bir rakam çıkar karşıma acaba?

Sayfayı Paylaş