1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma Sistemi Kuracağım Ama...

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Muhammet Bekci tarafından 5 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci
    Merhaba arkadaşlar...
    50 litreye yakın bir tankım bulunmakta ve şuanda lepistes besliyorum. Akvaryumumu yavaş yavaş bitkilendirmeye başlamamla birlikte aydınlatma gereksinimimin olduğunu farkettim ve aydınlatmalı sistemli akvaryumları daha eğlenceli ve zevk verici buldum.

3 seneye yakın bu hobiyle ilgilenmeme karşın bu konuda hiçbir bilgi birikimim mevcut değil. Kapak boyutu 60(boy)x17(en) boyutlarında. Tek bir floresan ( soketi diyeyim ) var... Java moss, limon, gül, eledoa, eklemeyi düşünüyorum akvaryuma.

Benim gözüme bu sistem genel de pahalı gelmiştir. Öğrenciyim, elime haftada 10 TL ya geçiyor, ya geçmiyor.

Öncelikle satın alınacak malzemelerin fiyatını yazarsanız, bulunduğum şehirdeki fiyatlarla karşılaştırma veya pazarlık yapabilirim. :)
    1. Sistemi kurmak için hangi malzemeler lazımdır ? Nerelerde bulabilirim ? ( balast, kablo vs. )
    2. Uygun maliyette, ne tür floresan ya da floresanlar önerirsiniz ?
    3. Yapım şemasını anlatan bir klavuz var mı forumda ? Neyi neye monte etmeliyim ?
    4. Kapak su buharlaştığında genelde buhar biriktiriyor, kuracağım sisteme bir zararı olur mu ? Olursa ne tür bir tedbir önerirsiniz ?

Teşekkür ederim.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Aydınlatma Sistemi Kuracağım Ama...

Aydınlatma için gerekli malzemeler;

Florasan, balast, kablo ve klemens lazım. Florasan haricindeki diğer malzemeleri elektrikçiden temin edeceksin.

Florasan önermeden önce akvaryumunun boyutları gerekli. Ona göre kaç adet florasan gerektiğini ve çeşitini yazarız.

Kapağa buhar camı takabilirsin veya ayak yaparak kapak ile akvaryum arasını 5-10 cm'e çıkarırsın buhar problemi ortadan kalkar.

murer bunu beğendi.
  3. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Akvaryumun boyutları.
    Boy - 60cm
    En - 23 cm
    Yükseklik - 33 cm.

Diğer bilgiler için teşekkür ederim, not ettim. :)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Muhammet o zaman sana 2 adet 18 watt florasan lazım.

1 adet Aquastar
    1 adet Grolüx

sana iyi olur. Ama çok pembe kalabilir. Duruma göre grolüx'ü çıkarıp daylight takabilirsin.

5. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Peki ikisini belirttiğim kapağa monte edebilir miyim ?
    Kaç watt balast almalıyım ?
    Önerdiğin bir bağlantı şeması var mı ?
    Floresanlara bağlamak için özel soketler oluyor sanırım... Ondanda almak gerekiyor mu ?

Sayfayı Paylaş