1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma ve yosunla mucadele

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde ozym1987 tarafından 19 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. ozym1987

ozym1987

İsim:
    ozan yılmaz
    Dlux tarzı kırmızı renkte floranı kullanıyorum. sorum şu kırrmızı ışık yosun yapar mı ? Genelde parlemet mavisi ışığının tercıh edildini göruyorum akvaryumcular falan filan yani mavi renk daha çok tutuluyo heralde sizce bu mavimi yosun oluşumunda tetikleyici midir? Gerçi üstunde red yazıyor florasanın ama sanki böle koyu pembemsi gibi. Akşam gün batarken aldığı renge benzıyo akvaryum için uygunmu sizce veya yosun yapmayan önerebilceniz maraka model tür renk gibi ERMAN PEHLIVAN kardeş sende bir fikir uretirsen sevinirim. Şimdi niye donanım ekıpmanlarına açmadın konuyu dicem linkde sorun var yada benım ayarlarımda burda açıyo orda görüntülemıyor sayfa mecburıyettetn açtım. Murat abi de yine fırcalıyacak şimdi:)

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ozan anlamadım, akvaryumunda yosun oluşmasınımı istiyorsun, oluşmamasınımı?

Mavi ışık evet yosun yapar, pembe dediğin ise sanırım uzak doğu bir floresan, ideali ise, bir gün ışığı ve grolüx.

Neden, donanım ve ekipman portalınıda görüntüleyemediğini anlamış değilim.:(

3. ozym1987

ozym1987

İsim:
    ozan yılmaz
    Abi ben yosun olmasın istemiyorum, o zaman mavi ışıktan vaz geçmeliyim. Uzak doğu malı değil abi, osram şuan piyasanın en pağalı en kaliteli üruünlerini üretiyor, Alman malı abi. Kırmızı led den yapsam bir aydınlatma sistemi o yaparmı yosun? Sence birde bu gün ışığı özel florasan lambası balıkların sağlıklı yaşaması için olmazsa olmaz bir unsurmu? Ben sadece aksesuar olarak aydınlatmayı kullanıyorum ve yosun oluşmasını katiyen istemiyorum.

Abi donanım ekıpmanlarında neden açamadım konuyu, yeni konu aç linkini tıkladığımda sayfa görüntülenemiyordu.

Hee birde benim floresan 9 watt dar ve uzun, n harfini düşün abi, canlandımı kafanda?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ozan, sanırım senin kullandığın floresan PLL tipi.

Bunların 6500 kelvin (Gün ışığı) değerleri mevcut piyasada, bunlardan alıp kullanabilirsin.

Led düşünüyorsan, gün ışığı ağırlıklı ve parlak beyaz şerit led kullanabilirsin, kırmızı ve mavi renge gerek yok.

5. ozym1987

ozym1987

İsim:
    ozan yılmaz
    Murat abi şimdi biraz araştırma yaptım, beslemiş oldumuz canlının yaşadığı alana türüne göre bir aydınlatma seçmemiz gerekirmiş.
    1.Cichilid türü çok ışık ısteyen bir türmü?
    2.Kırmızı ışık doğasını bozup sitrese sokarmı?
    3.Gün ışığı kullanmasam canlılarım gereken ışığı alamadından mağdur kalırmı?
    4.Kırmızı led ışık yosun yaparmı?

Evet abi, kullandım tür bu kırmızı görsellik açısından istemiştim. Tamam abi çok sağol, teşekür ederim dediğin gibi gün ışığı led kullanım daha mantıklı.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cichilid türü besliyorsan vede led yapmak istiyorsan, dediğim gibi gün ışığı ve parlak beyaz ledler ile, kombinasyon yapabilirsin, kırmızı olmasınının bir espirisi olmaz ama genede kullanmak istiyorsan, bu kombinasyonun içerisine bir sıra olabilir. Tamamen kırmızıda akvaryumda hiç bir balığı göremezsin, disko misali olmasın akvaryumun.:F

Sayfayı Paylaş