1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Emre35 tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Emre35

Emre35

Yer:
    İZmir
    İsim:
    Emre Odabaş
    Merhaba... Benim 32 litrelik tankım var içinde 4 tane lepistes var. Elodea bitkisi koymak istiyorum. Ne tür aydınlatma almalıyım? Akvaryum suyunun içinde duran florasan alsam olurmu?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Elodea bitkisi ışık konusunda ısrarcı değil ne bulursa onla idare eder.Akvaryum suyunun içinde duran florasan süs amaçlı,siz ilk önce akvaryum florasanı alın ki su bitki balık rahatlasın döngü düzene girsin...

3. Cem96

Cem96

İsim:
    Cem Değirmenci
    Büyük akvaryuma geçecek olursanız; Sylvania Aquastar, daylight (günışığı 6500 Kelvin), grolüks alırsanız iyi olacaktır. Genelde kullanılar bir kombinasyon. Küçük akvaryum içinse bence 2 tane tasarruflu ampul yeter.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cem kardeşim tasarruf ampulüyle akvaryum olmaz,biliyorsun sarı ışık çok fazla yosun yapar(daylight )olmalı.

Tasarruf ampulü balıkların ve içindekilerin tam rengini vermez,insanı akvaryumdan soğutur...:)

İSYAN ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  5. Cem96

Cem96

İsim:
    Cem Değirmenci
    Kastettiğim sarı ışıklar değil. İçinde elektronik balast yer alan spiral şekilli florasan lambalar. Tasarruf lambası diye geçerler. 6500K (K= Kelvin.) yani günışığı aydınlatma yaparlar. Yanlış anlaşılmışım sanırım. :)

[​IMG] Yani şu fotoğraftakini kastediyorum.

6. Emre35

Emre35

Yer:
    İZmir
    İsim:
    Emre Odabaş
    Bunu akvaryumun üstüne nasıl yerleştircez?

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tasarruf ampulü nü bana ne olduğunu anlatma kardeş,5 sene önce denedim akvaryum ışıklandırmasında ondan bir cacık çıkmaz,satıcılar derler gün ışığıdır falandır filandır ama inanmamak lazım kime göre neye göre gün ışığı,tasarruf ampulünün evet çeşitli renkleri var sarısı beyazı ve hafif kırmızısı bunlar ev için üretilmiş ışıklardır.
    Ama sende dene için rahat etsin,bur da yarış falan yapmıyoruz ben fikrimi söyledim iddialaşmak da yok,yazıları kalın yazmana hatta hiç gerek yok,gözümde sorun da yok,yazdıklarını iyi okuyorum...

8. Emre35

Emre35

Yer:
    İZmir
    İsim:
    Emre Odabaş
    LED ile aydınlatma yapsam olurmu?

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Süper olur ama oda aynı her led olmaz,devamlı kalıcı akvaryum istiyorsan her şeyin uygununu kulan derim,ama geçiciyse bütün ışıkları kafana göre kulan kısa vadede sorun çıkmaz,uzun vadede yanlış ışıklandırmadan ilerde su bozulmaları canlı hastalıkları vs daha çok masraf ,yorulma ve üzüntü gelir...

10. Emre35

Emre35

Yer:
    İZmir
    İsim:
    Emre Odabaş
    Elodea bitkileri çok ışık istemez . Akvaryumda sadece elodea bakıcam. 2-3 tane tasarruflu ampul kullansam yada o akvaryumun içinde duran florasanlardan kullansam elodea bitkisi için yeterli olmazmı?

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumun içinde duran florasanlardan uygunsa faydalan derim...

12. Emre35

Emre35

Yer:
    İZmir
    İsim:
    Emre Odabaş
    Hayatımda ilk defa canlı bitki besleyeceğim için biraz tecrübesizim. Tecrübelendikten sonra florasan takarım akvaryumuma.:)

13. Cem96

Cem96

İsim:
    Cem Değirmenci
    Benim de kimseyle iddialaştığım yok. 6500K yazısından onun günışığı olduğunu anlayamıyorsanız satıcıya bahane bulmayın. Uzun boru tipi günışığı florasanın da ondan pek bir farkı yoktur. Benim kalın yazmamı farklı şekilde yorumluyorsunuz. Bu benim hoşuma giden yazı şeklidir, kimseye ne bir büyüklük, ne de artistlik yapmak gibi bir amacım yok. Benden yaşça büyüksünüz saygı duyarım. Ben sadece fikrimi ve yanlış anlaşıldığımı belirttim. Siz dalgıç florasan öneriyorsunuz, ben tasarruflu florasan. Hangisi daha yararlıdır desem? Elodea belki ışığa çok ihtiyaç duyan bir bitki olmayabilir ama, daha iyisini sunarsanız da hayır deyip yerinde saymaz, gelişimi daha iyi olur. Saygılar...

14. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Alparslan akvaryum içinde duran floresanlar derken sanırım hazır alınan akvaryumun kapağında olan floresanlardan bahsetti, dalgıçlardan değil. Cem kardeşim Alparslan kardeşimin söylediğini şu edisonun ampüllerinden sandı, Cem de ona karşılık düzeltme yapınca Alparslan kardeşim de durumu yanlış anladı. Sorun yapmaya değmez bence. Sorunuza gelirsek, uzun süreli aydınlatma istiyorsanız led yapın, tasarruflu ampül kullanabilirsiniz ama yosun sorunu yapabiliyor, bilginize.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Toprak güzel anlamışsın beni Helal olsun,tabi ki dalgıç dan bahsetmedim biliyorsun o süs amaçlı,ve tasaruf ampulü uygun değil ve doğru yosun yapar...

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Madem Tek bitki olarak eledoa bakacaksın en iyisi Sylvania Grolüx 15 watt Yeterli olur.

17. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    24wattlık 6500 kelvin tasarruf ampülünü 80 litrelik akvaryumun üzerinde 4 adet yakarak çok başarılı bitki baktım hiç bir sorun yaşamadım.

Sayfayı Paylaş