1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatma

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde someye tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. someye

someye

Akvaryumum 150 lt. Çiklet besliyorum akvaryumu nasıl aydınlatmalıyım? Hangi lambaları tavsiye edersiniz?

2. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Ben 30 watt lık 90cm normal floresan (beyaz renk) ve 18 watt lık grolux floresan (60cm) kullanıyorum. Fena durmuyor. Lakin üstatlardan daha farklı öneriler gelecektir illaki. Sonuçta 1-2 ay önce malawiye başladım.

3. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Mavi,beyaz,kırmızı,yeşil ledler güzel bir görüntü veriyor. Aynı anda açınca güzel bir renk çıkıyor ortaya.

4. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Malawi için bence çokta seçici olmaya gerek yok Sonuçta bir bitkili değil yani.1-2 tasarruflu ampul bile olur

5. someye

someye

Akvaryumda sadece sarı çiklet besliyorum. Teşekkürler :çiçek:

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Sümeyye hanım merhaba. Her ne kadar bitkili akvaryumlarda ışığın önemi daha üst seviyelerde olsada, balıklarınızın renklerini en doğal halinde seyredebilmeniz için size birer adet sylvania grolüx ile sylvania aguastar tavsiye ederim. Akvaryumunuz 150 litre fakat uzunluğu ne kadar bilmediğimden ben 100 santim olarak düşünüp 90 santim ve 30+30 watt diyebilirim.

Efebru, Alparslan ve ogurcay bunu beğendi.
  7. someye

someye

Teşekkürler :)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Fazla ışık kullanmanızı tavsiye etmem. Yosunlaşma olabilir. Toplam 40W'lık bir aydınlatma işinizi görür.

9. 90 cm 30 watt fazlasıyla işinizi görür.:)

10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    135 litre bitkili canlı doğuran akvaryumumda 2 adet 30 watt sylvania grolüx + 1 adet 30 watt sylvania aguastar kullanıyorum. Akvaryum 12 saat aralıksız ışıklar açık vaziyette duruyor. Yosunlanma sorunu yaşamıyorum. Şunu da belirtmeliyim ki akvaryumda 5 tane L 144 cüce vatoz var. Sarı prensesler de doğal ortamlarında kayaların üzerinde oluşan yosun ve bazı böceklerle beslendiklerinden oluşan yosunları yiyeceklerdir diye düşünüyorum.
    (Eskiden 5 adet 23 watt Philips S Smail Ekonomy beyaz ışık kullanıyordum, Camlarda ve bitki yapraklarındaki yosunlardan illallah demiştim.) Fikir vermesi açısından belirttim. Sonuçta göz zevkinize göre en uygun seçimi deneyerek siz yapacaksınız.

Sayfayı Paylaş