1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatmada "Power Led"

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 19 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba değerli forum üyeleri;
    Uzatmadan direk konuya gireceğim. Akvaryumumun aydınlatmasında t8 floresan kullanıyorum. Akvaryumumun nanolar içerisinde en güzeli olması içinde gün geçtikçe çalışıyorum, uğraşıyorum. En son akvaryumuma güzel bir ps aldım. Sırada aydınlatmayı değiştirmeyi düşünüyorum. Led'e geçmeyi düşünüyorum ama power led'e. Sizce power led kullanabilir miyim? Kullanırsam kaç adet kullanmam yararlı olur? Maliyeti bana ne kadar olur?

Saygılar...

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Görkem,
    Led aydınlatma sürekli gelişen yeni bir teknoloji,tuzlu su da hangi özellikler gerekli bilmiyorum ama tatlı su için bitkili akvaryumda henüz erken diyebilirim.
    Ama ışığı sadece aydınlatma amaçlı kullanan akvaryumlar için tasarruflu olduğu kesin.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bu power led daha farklı ve güçlü olduğu için sordum Serdar abi. Kullanılıyor diye biliyorum deniz akvaryumunda. Yardım edebilecek yok mu?

Saygılar...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    [​IMG] Power Led ler genellikle 0.5W, 3W, 1W, 5W olarak kullanıma sunulmaktadır.
    Beyaz renkli Power led ler iç ve dış genel aydınlatma için kullanılmakta olup, mavi, kırmızı, sarı, yeşil ve RGB powerled ler Wallwasher diye de adlandırılan duvar boyama aydınlatmaları için kullanılmaktadır.

Powerled konusunda lider firmalar Samsung ( sunnix-5), Cree ( X-lamp), Osram ( Dragon-X), lumileds ( Luxeon rabel), Seul semi conductor (z-powerled) , Nichia dır. Arkalarından Awago, Edison ( edixeon), Everlight, Prolight, Kingbright , Huey jann, lummicro gibi firmalar gelmektedir.

Power led ler renklerine göre farklı ışık şiddetlerine sahiptirler ve buna lümen denir.

Düşük gerilim, düşük akım ve yüksek verimlidirler. Tasarruf sağlarken ayrıca uzun ömürlü ve çevreyle dost doğaya saygılıdırlar.

Power led lerin iç yapısı

Power led lerin fotometrik özellikleri

[​IMG]Bu tablonun detaylı açıklamaları;

Dalga Boyu :

Rekkli ledlerde sadece rengi belirtir. Herhangi başka bir amacı yoktur. Ancak Beyaz powerled lerde renk belirtmek üzere dalga boyu yerine Kelvin (°K) kullanılmaktadır. Beyaz led lerde 3200 °K – 8000K °K aralıklarında farklı isimlerle adlandırılmaktadır. 3200 °K – 3300 °K Sıcak beyaz ( Warm White), 3500 °K – 4500 °K Naturel beyaz ( Natural White), 5500 °K – 6500 °K Saf beyaz , gün ışığı ( Pure White), 6500 °K – 8000 °K Soğuk beyaz ( Cool White) olarak adlandırılmaktadır.

Akım (IF):

1W power ledler 350mA ile 3W power led ler 700mA sabit akım ile beslenmelidir. Powerled ler ısındıkça yüksek akım çekmeye elverişli ürünler olması ve yüksek akımlarında LED in ömrü üzerinde etkili olması sebebiyle power led ler için Sabit Akım ( Constant Current) kaynakları diye adlandırılan Led sürücü ler ( Led driver) ile beslenmelidir. Led sürücülerin verimi çok önemlidir. Yani LED kullanılarak yapılmak istenen tassarruf verimsiz ve kalitesiz bir led sürücü ile sağlanamaz. Bu nedenle bilinen marka LED DRIVER kullanılması gerekmektedir. ÖzellikleTasasaruf amacıyla kullanılan Sıcak ve soğuk beyaz power Led li aydınlatmalarda led sürücünün verimi çok önemlidir.

Voltaj (VF):

1W power led ler genelde reklerine göre 2V – 5V arasında çalışmaktadırlar. Powerled sürüm voltajı led driver ( Led sürücü) seçimide oldukça önemlidir. Mesela 10 adet 1W lık beyaz power led için kullanılması gereken 350mA sabit akımlı LED sürücü 12-13W ve 35-40V olmalıdır.

Parlaklık ( Lumen) :

Powerled ler genellikle yoğun ışık sağlamak için kullanılmaktadırlar. Bu nedenle 1W power led in kaç lümen sağladığı önemli bir ölçüttür. Bu özellikle tassaruf amacı ile iç ve dış aydınlatmada kullanılan Beyaz led ler de oldukça önemli bir ölçüttür. Yani 1W enerji tüketiminden en yüksek verimi sağlayan Powerled en iyisidir. Ayrıca tbiiki 1W led in bu Lumeni sağlarken hangi akımla sağladığıda önemlidir. Yani 350mA akımla 1W ta 80 lumen veren ürün ile 700mA de 80 lumen veren ürün aynı şey değildir. Tercih edilenin 350mA de 80 lumen veren ürün olmasıdır.

Açı (View Angel) :

Renkli ve RGB 1W ve 3W Powerled ler genellikle dekoratif amaçlı duvar boyamalar ( wall washer) için kullanılmaktadırlar. Bu nedenle Işığın uzun mesafelere taşınması gerekmetedir. Işığın uzun mesafeye taşınması power led lerin önüne konan ve çeşitli açılarda olan lens ler le mümkün olmaktadır. Bu power led lensleri 5°C, 15°C, 20°C, 35°C, 55°C derecelerinde bulunabilmekte olup ışığın taşınmasında kullanılmaktadırlar.

Ledli aydınlatmaya yönelik uygulamalarda kullanılan Beyaz renkli powerled ler genellikle 55°C ve 120°C olarak kullanıldığından sıcak ve soğuk beyaz rekli 1W ve 3W ledler genelde lensli veya lenssiz olarak bu açılarda üretilmektedir.

Umarım bu bilgiler işine yarar Görkem.:ay:

YIKIKTEMO ve selcom2008 bunu beğendi.
  5. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Açılamalrın için çok teşekkür olcay bey aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz :)

6. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    Bu ürünlerin set ürün almadıkça, sürücü devre, led, lens ( lens olmadan led aydınlatma açısı yanlış hatırlamıyorsam 110 olması lazımdı, lens ile 60 veya altında bir dereceye indirmek gerekiyor ) , muhtemel bir kontrol devresi, ısınma problemlerinden dolayı soğutma düzeneği gibi maliyetli ekipmanları var. Bu ürünleri kullanmak için fiyatlarının azalmasını beklemenizi öneririm, bu da bir kaç seneyi bulur şimdilik akvaryum için diğer alternatifler çok daha makbuldür.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Haklısınız yıldırım bey size göre maliyet yüksek olabilir. Fakat 3wat power led 2$ 60 derece lens 50 cent sürücü 24 volt sürücü (36 adet ledi haydi haydi yakıyor)10$ soğutucu aleminyum plaka bana bedava bende çok var, soğutması için bilgisayar fanı 12 voltla çalışıyor her yerde 5,10$ ayrıca ledlerin ortak özelliği ısındığında kendini korumaya alarak ışığı azaltıp soğutuyorlar. Isıda çok fazla sorun değil yani.
    Hesaplarsak kabaca
    36 led x 2$= 72$
    36 lensx0,5=18$
    1 adet sürücü=10$
    1 adet fan= 10$ toplam maliyet 110$ oda eşittir. 165tl
    nerde bunun yüksek maliyeti. Alınacak floların ve balastların parasına geliyor.

Açıkçası ben yeni kurmakta olduğum akvaryumumda kullanmayı düşünüyorum aydınlatmada.Görüştüğüm bağzı firmalar var gerekirse özelden veya izin varsa buradanda yazabilirim adreslerini. Hem faturada düşecek uzayan süreçte yani pek karamsar bakmamak gerekiyor olaya.

Görkem ÇAKIR bunu beğendi.
  8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bende led kullanmayı düşünüyorum. Acaba daha detaylı bilgi verebilir misin Selim abi. Çünkü dediğin gibi floresan ve balast parasına denk geliyor. Fakat herhalde sorun akvaryuma kaç adet led'in yeterli geleceğidir. Bunu neye göre belirliyoruz? Mavi ve byaz sayısını nasıl ayarlamamız gerekiyor? Görüştüğün firmayı da belirtirsen çok sevinirim Selim abi.

Saygılar...

9. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Görkem özel mesaj alamıyorsun düzenlemeni yap bilgiyi özelden göndereyim. Forumda böyle bilgiler verilip verilmediğini bilmediğim için özelden göndericem

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Düzenlemelerim tamam benim. Ben sana özel mesaj gönderiyorum. Eskiden gönderemiyordum ama Temel abi bir şeyler yaptı halletti. Şimdi ona sorayım.

Saygılar...

11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Görkem özelden bildirdim sana ilgilenirsin artık ledlerle sende

12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    İlgilenmez miyim? Her şeyi denemek istiyorum. Sıra akvaryumda Marmara suyunu denemekte. :) Forumda led kullanan 2 kişi oluruz abi. Belki bir akımın başlangıcı oluruz. :D

Saygılar...

Sayfayı Paylaş