1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aydınlatmasız SPS Reef Akvaryumu

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hava güzel bugün gene.

sps doğal aydınlatma.JPG

sps mercan ışık.JPG

montipora polip.JPG

millepora güneş ışık.JPG

montipora blue.JPG

montipora doğal ışık.JPG

montipora ışıklandırma.JPG

montipora.JPG

staghorn acropora.JPG

Erdem., Beril olcay, sernur83 ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi süpersin ya...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    MH ile arasında göze görünen renk tonları açısından bir fark var mıdır? (Hazır renkler farklılaşmaya başlamamışken).

Bence bir de güneş batarken fotoğraflıyalım :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güneş ışığı 6,500 kelvin gibi aşağı yukarı ve zaten bariz sarımsı renk belli oluyor. Ben daha evvelde bu konuya değindim, bir mercanı esnaftan çok renkli diye aldığımızda evde hiçte o renk olmadığını (aydınlatma türüne göre) görürsünüz. Bu fotoğraflarda renkler MH altındakine göre neredeyse renk sıfır gibi ama zamanla renklenme olabilir ve zaten değişimler de var. Bu yüzden merak ederim hep led altında renkli duran mercanlar aslında çok da renkli değil mi diye. Üstteki akvaryuma akşamları kısa süre yanan bir led takılsa bence yeşiller başta olmak üzere görüntü tahmin edemeyecek kadar değişir.

TencoMelih, MilesDavis ve zipkinteam bunu beğendi.
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Mercanın renklerini belirleyen şey salt ışık değil tabi ki bunu hepimiz 3 aşağı 5 yukarı biliyoruz.
    Ancak led ışıkta renkler çok daha fosforik çok daha güzel çıkıyor burası da ayrı.
    Peki doğada renkler nasıl?
    Burada da mercanın yaşadığı bölgedeki suyun değerleri, bulundukları metredeki suyun yüksekliği, suyun kirliliği mercanın renklerini belirliyor.
    Benim asıl merak ettiğim bu mercanlar gerçekte bu kadar renkli görünüyor mu çıplak gözle. Yani suyun yüksekliği artınca suyun rengi de değişiyor. Yani 3 metre ile 50cm arasında renkler suyun ve ışığın kırılma durumlarına göre renk oynatmaları yapıyor muhakkak.
    Bizler tanklerımızda mercanların büyümelerine, polip açılımlarına ve renklenmelerine bakıyoruz. (Ya da en azından ben öyle bakıyorum) Renk yoksa belli bir noktadan sonra keyif vermeyecektir o mercan.
    Ama senin durumun biraz farklı. Sen daha çok deneysel bakıyorsun duruma. (Çok da iyi yapıyorsun) Güneş ışığı yeterli mi sorusunun cevabı burada duruyor. Evet yeterli görünüyor ama herkesin senin gibi boşta duran ve oldukça güneş alan bir balkonu yok.
    Tabi olsa da değerlendirir miydim? Açıkçası sanmıyorum. Yine de akşamları karşısına geçip renkleri görmek hoşuma giderdi. Bu sebeple de led ışığı ilave olarak tercih ederdim ben.

YMR_AY, TencoMelih, MilesDavis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Led ışığı sadece birkaç saat izlemek için veya renk sergilemek için kullanmak mümkün evet ama sadece bu amaçla tercih ederim şahsen, tankı sürekli o ışıkla yürütmem.

İlave olarak ne yazık ki balkon sadece 3 saat güneş alıyor yani yeterli güneş bende de yok. Karşıdaki apartman kesiyor dava açacağım.:)

YMR_AY, TencoMelih, Ontheway ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Çok güzel ve sağlıklı gözüküyorlar Temel Bey, maşallah.

Benim bildiğim doğada spslerde renk çok az akvaryumlara göre. Videoda yüzeye yakın spsler de olmasına rağmen, mor hariç pek bir renk yok... Ama dalış için bile içinde mavi olan bir led fener edinmeyi düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

MilesDavis, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ah bu carpet anemonlar ahhh.

Abi yaklaşık 4-5 yıl önce ben güneş tüplerini görmüştüm.O zaman Türkiyede güneş tüpü satan yer yoktu veya ben bulamamıştım.Romanya da soruşturdum.Alımı getirmesi, gümrük vergisi derken acayip bir para çıkıyordu.Kiracı olduğum içinde tabiki proje yattı.

Ben bu güneş türlerinin farklı renkleri olup olmadığını sordum.2 yıl önce şirketin birisi mavi renk olmadığını söyledi.Belki çılgınca olabilir ama güneş tüpünün içine 4-5 metre su veya farklı sıvı doldurularak mavi ışık elde edilir diye düşünüyorum.

7 yıl sonraki dev akvaryum planımda akvaryumu güneş tüpleri ile aydınlatmak var.Toprak altında zemin katı olacak ve orda baya büyük bir tank düşünüyorum.

Benim gibi düşünüp kullananlarda varmış

Kaynak: http://www.thereeftank.com/forums/f6/lighting-reef-tanks-with-natural-sunlight-119520.html

Düzenleme: 22 Nisan 2016
    zipkinteam, sernur83, TencoMelih ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güneş tüplerini geçmişte tartışmıştık ve maliyeti göz önüne alınıp cesaretli olunursa yapılabilecek bir iş gibi görünüyor.

Burcu hanım doğada evet belli alanlarda renk azdır ama mercanların renk konusu UV ışığının yoğunluğuna da bağlı yani bir koruma mekanizması ile renk arasında bağ var. Örnek olarak sığ alanlara kurulan doğal mercan yetiştirme çiftlerindeki fraglar fazla ışıktan ana kolonilerine göre daha renklidir.

TencoMelih ve Burcu bunu beğendi.
  10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    123.jpg

7 yıl sonra plan bu inşallah:D

zipkinteam, sernur83, Alparslan ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gel vatandaş gel.:)

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Erdem., sernur83, veysel ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Pompa ne pompası abi.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Carpet anemon akvaryum kadar olunca mecbur sumpta duruyor, pompa yukarı su basma motoru.:)

veysel ve 8020_r31s bunu beğendi.
  14. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Benimkiler de yazları sabah güneşi alıyor 2 saat kadar. Artık başka neye yarıyor bilmiyorum ama güneş gelen yöndeki coralinlerin keyfi yerinde oluyor genelde.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Direk güneş ışığı alan kısa Polip bazı Sps mercanlar ölüm beyazlaması değil de tuhaf bir beyazlık çıkarıyor güneş alan taraftan. Bazıları hiç sevmiyor direk az suda vuran güneş ışığını. Montipora türleri daha rahat ve bir de Millepora etkilenmiyor gibi.

TencoMelih, Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bebeler çok güzeller maşallah.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Didim yolcusu kalmasın, elde bulunsun birşeyler. Açık yazayım kargo yok orada galiba görmedim, Akbük'ten Didim'e kargoyu almaya gitmek lazım uğraşılmaz. Deniz suyunda ne olursa onlarla devam.:)

TencoMelih bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tüm polipler fora.

image.jpeg

Erdem., Courageous, YMR_AY ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tüp kurdu hariç

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kuru yemleri hüpletti tüp kurdu ondan kapattı uyanık.:)

Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş