1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aynı Sefa / Sarımsak / Ylang Ylang Yağı Akvaryumda Kullanmak

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde gokseltr tarafından 11 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan
    Bugün bir arkadaşımla birlikte bir aktara yolumuz düştü. Çeşitli yağlar ve onların faydalarını gösteren bilgiler içeren bir katolok aldım ve az biraz inceleme fırsatı buldum. Forumda ve bazı diğer sitelerde çeşitli bitkilerin akvaryumda da kullanıldığını okumuştum. ( Örneğin; üreme için tarçın , acı badem yağı vs ) Kendi adıma birkaç tanesinin çeşitli amaçlarla akvaryumda da kullanılabileceğini düşündüm. Oradaki aktarla biraz sohbet etme fırsatı buldum. Bana zararının olmayacağını belirtti ama yine de sizlere danışmak isterim. Bunların akvaryum balıklarında kullanılmasında herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Aynı Sefa Yağı : Bakteri ve virüslere karşı etkilidir. Yaraların temizlenmesini ve daha çabuk kapanmasını sağlar. ( Balıklarda dış parazit , yara ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanmak istiyorum. )

Sarımsak Yağı : Mikrop öldürücüdür. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. İştah açıcıdır. ( Balıklarda iç parazit , kabızlığın giderilmesi ve hazmı kolaylaştırması amacıyla kullanmak istiyorum. )

Aşağıda yazdıklarımında bilgilerinde cinsel isteği ve/veya cinsel gücü arttırdığını belirtiyordu.

* Çemen Yağı : Cinsel gücü arttırır.

* Tarçın Yağı : Cinsel gücü arttırır.

* Vanilya Yağı : Cinsel gücü arttırır.

* Ylang ylang Yağı : Cinsel isteği arttırır.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Aynı Sefa / Sarımsak / Ylang Ylang Yağı Akvaryumda Kullanmak

Beğer,
    Uzun yıllardır bitkilerle tedavi ile hobi olarak uğraşırım.
    Bitkilerin yağını kullanım kolaylığı ve her zaman tazesini bulma imkanı olmadığı için çıkarırız.
    En bilinen yağ çıkarma metodları, kuru sıkma, damıtma ve solvent ekstraksiyaksondur. Bitkideki etken maddeleri en yüksek oranda alabildiğimiz kuru sıkma yöntemi, çıkan ürün az olduğu için genelde kullanılmaz. Piyasada satılan yağların büyük çoğunluğu diğer yöntemlerle elde edilen yağ özlerinin ucuz yağlar ile karıştırılması sonucu elde edilen yağlardır. Dıştan tedavi için aynısefa,kantaron gibi bitki yağ/öz/tentürlerinin insan vucudunda olduğu gibi uygun ölçülerde balıklarda da kullanılması sonuç verir bana göre. Ancak dediğim gibi uygun ölçülerde ve doğru elde edilmiş bir ürün olursa faydası olur.
    Yiyecek yoluyla verilmesini gereksiz buluyorum. Bitkilerin tazesini vermek daha mantıklı ve etkili olacaktır.
    Bazı bitkileri taze olarak test ediyorum ama uzun zaman gerekiyor ispatlı bir fayda yakalamak için.
    Aktarlarda gördüğümüz yazılı bitki faydalarının büyük çoğunluğu birbirine karışmış ve bilinçsiz yazılmıştır. Bu işi bilerek yapan bir elin parmakları kadar aktar yok maalesef.
    Bitkiler şakaya gelmez bu arada yüksek dozlarda insanı bile götürebilir. Dikkat.

3. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan

Haklısınız lakin sarımsak suyunun emdirildiği yemlerin iç parazit hastalığının tedavisinde kullanıldığını birçok yerde okuma fırsatım oldu. O nedenle tahminim sarımsak yağının da benzeri kullanımda sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Bir başka örnek ise tarçın solüsyonunun balıklarda üremeyi tetiklediğine dair çeşitli forum ve sitelerde bilgilerin bulunması ve birçok hobici arkadaşın bundan olumlu sonuç almış olması da uygun dozajın olumlu sonuçlar vereceği yönünde kanaatin bende oluşmuş olması...
    Benim merakım bir arkadaşımın mavi prensesçe fena hırpalanmış iceman balığını getirdim. Balıkta bariz iç parazit olayı da var. Karantina tankımda tek başına kalan icemande sarımsak ile iç parazit tedavisine başladım. Yalnız vücudu , kuyruğu birçok yara bere dolu. Onlara da birşey yapmalıyım ama ne? Aynısefayı nasıl ve ne şekilde kullanmalıyım? Aktar arkadaş bana yemlerine damlat ver ya da sularına doğrudan damlat dedi... Acaba banyo yöntemi mi uygulamalıyım?

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yara tedavisinde aynısefa dezenfekte için faydalı, balığı çıkarıp pamukla tampon yapmak dıştaki yaraların daha çabuk toparlanmasını sağlar. Daha hızlı tedavi istiyorsan, kantaron yağı yara tedavisinde daha etkilidir. Aynı yöntemle onu kullanabilirsin.
    Yemlerine karıştırma konusunda yağın değil,bitkinin kendisini vermenin daha etkili olacağını düşünüyorum. Bitkiyi ince kıyıp yem ike karıştırarak verebilirsin. Sarımsak ta yağ yerine direk suyunu sıkarak kullanırsan daha etkilidir.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu tarz bitki suyu veya yağlarının akvaryum balıklarına etkisi üzerine yorum güçtür. Cesaret ile denemek gerekir ve tecrübeleri aktarmak gerekir. Benim yine uzun zaman kullandığım ve görsel olarak da ve tanıtım yazısı olarak da paylaştığım bitki mersin yağıdır.

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Temel abi sade sen değil bizi de oynattın pazar pazar,süper müzikti. tem03.giftem03.giftem03.gif

Sayfayı Paylaş