1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Az kalsın hobiyi bırakıyordum.

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde cihat35 tarafından 30 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. cihat35

cihat35

Arkadaşlar dün akşam başıma çok kötü bir olay geldi bunu sizlerle paylaşmak istedim. Yaklaşık bir haftadır evde yanlız kalıyorum. Yıl sonu olması nedeniyle işe sabah çok erken gidip gece geç geliyorum. Pazar günü evdeki iki akvaryumun yerini değiştirdim. Akşam herşey normaldi. Pazartesi sabah ezanıyla işe gittim. Akşam eve geldiğimde iki akvaryumun ısıtıcınında çalışmadığını gördüm. Discusların olduğu tankın sıcaklığı 18 derece, Frontozaların olduğu tankında sıcaklığı 14 dereceye düştüğünü görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Discuslar artık iyice kararmış bir köşeye sinmiş, Frontozalarda ağzı hava gelecek şekilde akvaryumun ortasında duruyor. Akvaryumlar yan yana olduğu için iki ısıtıcıyıda aynı uzatmaya takmıştım. Nasıl oldu anlamadım ama uzatma bozulmuş . Neyse yeni uzatma takıp ısıları ayarladım ve beklemeye başladım. Bu arada discus tankından %40 kadar su çekip yarım saat arayla akvaryum ısından 0,5 derece sıcak su ilave ettim. Tabi bu ilave işlemi yavaş yavaş oldu. Çünkü sizlerde çok iyi biliyorsunuzki ani ısı değişimi balıkları şoka sokup ölümlerine neden olur. Bu sabah yine korka korka işe gittim ama Allah'tan az önce eve döndüğümde herşey yolundaydı.

2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Ynt: Az kalsın hobiyi bırakıyordum.

Çok şükür bir kaybınız olmamış.Geçmiş olsun.

3. cihat35

cihat35

Teşekkürler can. Eğer kaybım olsaydı zaten kesin kalp krizi geçirirdim heralde :)

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Geçmiş olsun Cihat Bey... Çoklu prizlerde çıkacak sorunlar benim de en korkulu rüyamdır... Hani çoklu prizin tamamı bozulsa farkedilir de, içlerinden biri özellikle de ısıtıcının bağlı olduğu bozulunca farkedilemeyebiliyor...

5. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Geçmiş olsun,Cihat kardeş.
    Hobide en kötü anlar diyebilirim.
    2 gün önce evin elektrikleri gece saat 1'de gitti.
    Hemen 186 elektrik arızayı aradık.Geldi gelecek derken saat 2 sularında görevliler geldiler.
    10_15 dakika trafoya baktılar,arızayı bulup yapmadan gittiler.Uykuyu bırakıp artık 2 tanka elimde Tansiyon aletinin hava pompası ile yarım saatte bir hava vermekle uğraştım.Sabah saat 10 sularında elekktrik geldi.Balıklarımın saat 9'da yan yatmalarını görünce kalpten gidecektim.
    ALLAH(cc)çok şukur balıklarım şuan eski sağlıklarına kavuştular.
    Pilli hava motorunu hemen alacam.

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Geçmiş olsun Cihat Bey. Kayıpsız atlatmanıza sevindim.

Özgür Abi'nin başına gelen olayın benzeri benimde başıma geldi. Gece 2 de giden elektrikler ertesi gün saat 17 gibi geldi. 15 saat ne yapacağımı bilemedim inanın. Allah'tan pilli hava motorum vardı. Bir o akvaryumda bir bu akvaryumda gezdik durduk. Tabi piller bitince pil aramak ayrı bir dert oldu ama neyse...

Saygılar.

7. legend

legend

Arkadaşlar bu konuda bende çok sıkıntılar yaşadım en sonunda çareyi şarzlı hava motoru alarak buldum şu anda hiç sıkıntım yok daha önce elektirik kesintisi yüzünden piranha yavrularımdan (420 adedini ) kaybettim sayı verebiliyorum çünkü sinirimden oturup tek tek saydım ama bu şarzlı hava motorunu satın aldıktan sonra kayıp diye birşey yaşamadım çok şükür herkese tavsiyem bu motorlardan edinmesidir saygılarımla......

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cihat bey;öncelikle büyük geçmiş olsun.

Akvaryum sularının ısısı 14 dereceye kadar düşmesi büyük bir badire hakikatten.Zaman zaman hepimizin başına gelmiştir.Ya ısıtıcımızın arıza yapması,ya motorun bozulması vs. gibi şeyler.Ne kadar dikkat edersek edelim,mutlaka hiç umulmayan taş,gelip kafamızı yarıyor.Ani ısı değişikliğini göze alarak,su değişimini başarılı bir şekilde yaptığınız için sizi kutluyorum.Bir dahaki sefere daha kaliteli kablo yada uzatma kullanmanızı dilerim.

Elektirik kesintileri bu aralar kışında gelmesi ile birlikte çok arttı.Sadece bugün bizim mahallede üşenmedim saydım uzun ve kısa olarak tam 17 kere elektirikler gitti,geldi.Kesintiler için mutlaka hepimizin bir tedbir alması gerekli.Ya melih hocamın belirttiği gibi şarzlı motor,yada bir ups edinmeliyiz.

Tekrar geçmiş olsun.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Geçmiş olsun hocam. Kayıpsız atlatmışsınız çok şükür.

Saygılar.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Cihat kardeşim. Bu hobinin içinde bu gibi riskler her zaman var. Neyse önemli bir sorun çıkmadan atlatmışsın.

11. cihat35

cihat35

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Bu hobiye gönül veren tüm arkadaşlarım için en büyük risk elektrik. Bu riskide gerek en kaliteli malzemeyi kullarak gerkse güç kaynakları kullanarak minumuma indigememiz gerekiyor. Ben bu yüzden dün uzatma kablolarımı değiştirdim. Bugünde nasipse ups alıp devreye sokacağım. Gerçi bizim burda çok şükür elektrik kesinti olmuyor ama ne our ne olmaz. Yaşadığım olay beni baya bi korkuttu.

12. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM

Geçmiş olsun kardeş bu konu beni hep ürkütürdü ama pilli bi hava motoru aldım olayı çözdüm. Şimdi sıkıntım ise ben işteyken elektirikler kesilirse hanım kesin açmayı unutur. Bende dul kalırım. :D

13. Barış ER

Barış ER

En güzel çözümü Melih Bey'le ben uyguluyoruz.Şu an discuslarımda takılı olan hava motoru şarjlı.Elektrik kesildiğinde kesintisiz hava vermeye devam ediyor.Yaklaşık 6-7 saat elektiriğe ihtiyaç duymuyor ve sizin evde olmanızada gerek yok.Düşünsenize evde değilsiniz ve 10 tane pilli hava motoru var piller full ama siz yoksunuz!!!

Birde şarjlı ısıtıcı olsa ne güzel olurdu.

Cihat badireyi atlatmanada sevindim.

14. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Büyük geçmiş olsun Cihat hocam..

15. cihat35

cihat35

Muırat bey teşekkür ederim.

16. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Sanırım 4 veya 5 sene önceydi.Şu kar-kış'ın İstanbul'u vurduğu ve Üniversitelerin (en son kapanması beklenen İst. Üni. bile)kapandığı zamandı.O sıralar kılıçkuyruk besliyordum,aynı zamanda sınav dönemimdi.Kombiyi,ısıtıcıyı,hava motorunu ayarlayıp sabah okula okuldan da kütüphaneye geçiyordum.Yani yaklaşık 6 saat kalıyordum evde,o da uyku için.Tam üniversitelerin tatil olduğu gün arkadaşlarla kütüphanede beklememiz gerekti çünkü bizim dekan bir türlü duyuru yapmıyordu,ertesi gün sınavımız vardı.Saat 24 oldu biz hala kütüphanedeyiz(en geç 23'te kapanır gemelde).Kütüphane görevlisi nasıl olsa eve gidemeyeceğim oturalım burada demişti :) Neyse 00:50 gibi haber geldi,okul tatil..Koştum eve tabi.Eve gideyim ısınırım eve gideyim ısınırım kendimi telkin ediyorum yolda :D Mahalleye girdim heryer karanlık.Telkinim değişti:İnşallah bende elektrik vardır,inşallah bende elektrik vardır :D Binaya baktım herhalde millet uyuyor dedim(hala Polyannacılık durumu :D ) Neyse kapıyı açmamla yüzüme daha soğuk bir havanın vurması bir oldu.Akvaryumlara koştum,baktım hepsi dipte mefta :( tek bir balığım saak salak yüzüyordu.Kurtulur ümidi ile sabaha kadar ocakta su ısıtıp kavanoza koyup akvaryuma daldırarak su sıcaklığını yükseltmeye ve sabit tutmaya çalıştım.Sabah allahtan elektrik geldi ve ısıtıcılar çalışmaya başladı.Ölü balıkları torbaladım attım(torba diyorum hakikaten küçük bir torba kılıç çıktı :( Geriye kalan tek kılıç 2 sene benimle beraber kaldı.Sonra sanırım yaştan ötürü kaybettim.O gün bu gündür lepistes besliyorum.Nedeni de soğuk suya daha dayanıklı olmaları.O elektrik kesintisi yüzünden Fatih'teki Teknik akvaryum da bütün balıklarını kaybetmişti(jenaratör devreye girmemiş) Allah bizi ve o elektrik hatlarını uyduruk yapanları affetsin...

Sayfayı Paylaş