1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Azgın aptasia

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde syucel tarafından 16 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Geçen akşam eve geldiğimde ışıkları açtığım zaman kendisinden kurtulmak istediğim aptasia, üzerine koyduğum küçük taşları atmış bu halde buldum. Işıklar yanınca kısaldı ve çiçek gibi açtı :) yine kurtulamadım.

2. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Cevap: Azgın aptasia

Balığınızdan kurtulmak için balığınızın üstüne taşmı koydunuz. :S

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Serdar Bey kesin kurtulmak istiyorsanız, canlı kayayı sudan cıkarıp aptasiyanın bulunduğu kısımı bir alet kullanarak kırıp atmanız. Kesin kurtuluş :)

murer, syucel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Heliak

Heliak

halilkocan, murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence de alınmak için çok uygun yerde duruyor. Kayayı dışarı alarak kayanın o bölümünü kırıp atmak kesin çözüm olur. Akvaryum suyuna doğru kayayı oymak veya öldürmeye çalışmak daha fazla yayılmasına sebeb olabilir, kırmak en güzeli o küçük bölümü.

syucel bunu beğendi.
  6. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Evet bende o bölümü kırıp atmayı düşünüyorum tam kayanın ucuna geldi. En güvenilir işlem bu görünüyor.
    Üzerine küçük kaya parçası veya kabuk koyuyorum tam oraya atlayacak diye düşünürken hop tekrar içeri kaçıyor. :)
    Haftasonu operasyon zamanı. :D

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında o da bir yöntem. Tabi tutarsa bir yöntem diyebiliriz. Fakat o yöntem dekorun ayak kısmında kullanılan veya büyük kayalarda olanlar için kullanılır genelde. Eğer kapatılan taşa atlarsa kolayca alınır ama her zaman tutmaz. Birçok yol var kurtulmak için ama sendeki kolay yerde açıkcası, o kısmı kırmak en güzeli.

syucel ve Courageous bunu beğendi.
  8. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

Avatarımda görmüş olduğunuz canlı aiptasia ve bunun birçok türevi akvaryumumda idi iki gün önce kayaların bir kısmını akvaryumdan çıkardım aipatsia sadece bir tane kiraz karidesi mideye indirdi oda biraz benim hatam. Ama bu forumları okuduktan sonra onu yok etmeye karar verdim ve vijdanım sızlaya sızlaya onu yok ettim şimdi ufakları ne yapmalıyım bilmiyorum kayaları komple çıkarıp atayım sonra baştan kurayım diyorum ama maliyet çoooooookkk oluyor başka bir öneriniz varmı kayalarım çok güzel çünkü ? Not 3 adek kaya hala 2 gündür dışarda kuruyor. Akvaryumda hala iki adet kaya duruyor ve onlardada aiptasia var ???

9. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bir tane chelmon edinmeniz aiptasiadan kurtulmak için faydalı olabilir.

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Şırınga ile sirke sıkın üzerine

11. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar

Arkadaşlar bende bu aptasia belasını bayaa bir yaşadım. 2 cözümünüz var. Ya peppermint shrimp yada file fish. Peppermint ler malesef uzun ömürlü değiller ve çok korkaklar. File fish şanslıysanız kuru yeme alışır. Hiç affetmiyor aptasia ları benim akvaryumda birtane bile kalmadı. 2 peppermint shrimp ve 1 küçük file fish le bu sorundan uzun soluklu kurtulmak mümkün. Yanlız dikkat etmeniz nokta şu. Peppermint karides yerine başka türleri satıyorlar ve ısrarla peppermint olduklarını iddia ediyorlar. burdan nasıl da aptasia yi yediklerini görebilirsiniz.

[video=youtube;MAIBS15iXSc]http://www.youtube.com/watch?v=MAIBS15iXSc[/video]

file fish da bu arkadaş [​IMG]

ozgun_cyprus, Courageous ve murer bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bu file fişh aynı zamanda kendinden küçük balıkları da yediğini duydum doğrumu dur acaba ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yarin size azgin aptasia nasil olur fotograflayacagim bankadaki akvaryumdan. File fish 10 tane lazim sanirim yok olmalari icin. Teoman abi ciddi mucadele verdi kurtulmak icin ve sirkeyle yok etti ama onca sirke nere gitti ve ne yapti bilen yok. Su beles oldugundan hadi o basti sirkeyi indi Kartal sahile aldi suyu. :D Fakat ise yariyor gercekten.

14. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar

Garibimdeki ağızla imkan ihtimali yok.. Hazır yeme de alışıyor. Zararsız bir tür.

15. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

Kayaları atıp yeniden kaya alayım dedim benim kayalara denk kayalara 25 TL/Kg diyorlar aklım durdu. Dünden beri araştırıyorum düşünüyorum ben de en sonunda bu iki canlıdan birisini almaya karar verdim ve şimdi bunları nereden sipariş edebiliriz yada bulabiliriz acaba. Bendeki aiptasia kolonisi çok fena çoğalıyor.

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Kayaların hepsini çıkartıp kurutun ,canlı kayaları öldürün sonra terkrar akvaryuma koyun (bu yöntemide denedim ama akvaryumda bir parça canlı kaya bıraktığım için işe yaramadı) kayaların hepsini çıkartmak gerekiyor,birde şu uzun boyunlu ocak tipi çakmaklar var çin malları satan yerlerde satılıyor bunlardan alıp apistalı kayayı akvaryumdan çıkartıp apistayı çakmakla yakıp tekrar kayayı akvaryuma koyabilirsiniz .:heyo:

17. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

Teoman Bey,

Sizce kayalara kıymalımıyım onun yerine aiptasia ile beslenen bir canlı (Filefish) alıp yeni bir besin çevrimi oluşturmam bana daha büyük sıkıntılar mı doğurur. Çünkü aiptasia polyplerin olduğu kayayada bulaşmış.

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Filefish,chelmon yada karides bu canlılar ile mücadele yöntemlerini hiç denemedim isterseniz siz bir deneyin eğer hiçbiri olmaz'sa benim denediğim yöntemleri denersiniz.:heyo:

19. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

20. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT

Ben bir yerde okumuştum elktroliz yöntemiyle kayanın üzerinde yakıyordular aiptasyayı. 24 voltluk bir şırıngaya benzeyen bir düzenekle yakıyordu. internette ararsanız bulabilirsiniz zannediyorum. düşük voltaj verdği için diğer canlılarda bir sıkıntı gözlemlememiş ama aiptasya acayip beyazlıyordu yandığı için videosu bile vardı.

Sayfayı Paylaş