1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Azmi Sönmez - 3500 Litre Deniz Akvaryumu Kurulumu (SPS)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Azmi Sönmez tarafından 23 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Maalesef Aslan bey, bir yere kadar bazı durumlarda olabilir, mesela bizim Ankara'daki eski köpekbalığı tankındaki köpekbalıklarıı, Keçiören Deniz Dünya'sına verdik, şu anda boş, içerisinde 2 tane tang, bir kaç tanede yerli balık(sarpa vs) yüzüyor, hacim 2250 litre yaklaşık ve PS falan yok, hatta hiçbirşey yok :) bi 10 cm kalınlıkta kum var, bu yetiyor, fakat balık yüklemesi yapılan tanklarda skimmer'sız gitmez maalesef.

Benim kullandığım ekipmanlar hobici olarak gözünüzü korkutmasın, yada ne bileyim tedirgin etmesin, ben gerçekten iddialı bir proje yapmak istiyorum, herşeyiyle her ekipmanı sistemi, canlısıyla vs vs.
    ve benim bu tankta min. 100 adet balık vs. olucak, mesela calcium reactor ve dozaj pompaları ileride yüklü ve yoğun miktarda SPS mercan olucağı için düşünüldü, yada aydınlatmanın bu kadar olması yine bu SPS mercanlar için ayarlandı,

yani kullanıcağım bir çok ekipman, düşündüğüm canlılar yüzünden,

fakat dediğiniz gibi protein skimmer'sız uzun ömürlü bir tank bence çok mümkün değil.
    örnekleri yokmu var, ama yaygın olmayışınında bir nedeni var :)

mesela iyi ve büyük bir refugium ile, oradaki bitkilerin fotosentez yapması veya deep sand bad ile nitrat fosfatı düşüren, sistemler var skimmer'sız vs.
    ama ne kadar uzun ömürlü olur yada ne kadar "risksiz" olur, orası önemli.

benim bu hobiden öğrendiğim en önemli şeylerden bir tanesi, her zaman en risksiz, en sade yol tercih edilmeli.

saygılar

2. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Frag tankı ve refugium geldi, bugün borulamaya başlıyoruz, skimmer resimde gördüğünüz yerde durucak, yükseltilicek,

kafa motoru olarak 2 adet Red Dragon 12m3 yerine,
    1 adet Red Dragon
    1 adette IKS-Aquastar 14m3 external pompa kullanmaya karar verdim,

ayrıca kaya dizaynına başladık, şimdilik 1 adet matkap ucu kırdık, bitene kadar kaç tane gidicek görücez :)

kayaları portland çimentoyu aragonit kumla karıştırarak hazırladığımız harç, ve pvc boru ile birleştiriyoruz

kayaları deliyoruz 32lik borunun gireceği genişlikte, boruyu geçiriyoruz, birleştiriyoruz, daha sonra borunun içini ve kenarlarını harçla dolduruyoruz, inşallah güzle bir dizayn olucak,

ayrıca bütün kayalar, 1 gün parfümsüz çamaşır suyu(chlor) eklenen suda bekletildi, ertesi gün suya aynı oranda sodium tüyo sülfat eklendi ve chlor alındı, ve boşaltıldı, 1 gün reverse suyunda bekletildi.

gelişmeleri paylaşmaya devam edicem inşallah :)

Saygılar

Azmi

TencoMelih, ozgun_cyprus, halilkocan ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  3. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    çimentoyu bilmiyorum valla :) kabını atmış arkadaşlar, bende dün gittim Ankara Ostimde sanayi sitesinde bir dükkandan aldırttım. portland çimento diye sorarsanız bulunuyor. 2 çeşidi varmış, bir tanesi tamamen doğal malzemelerden yapılanı, o olması gerekiyormuş yurtdışında araştırdığım kadarıyla,

çamaşır suyuna gelince, biz Ernet kullanıyoruz :) diğer aile şirketimiz toptancısıda :) elimizde o var onu kullanıyoruz, önemli olanı parfümsüz olması, parfümsüz herhangi bir çamaşır suyu olabilir,

bu şekilde dezevenfekte işlemi yapmaya başladığımızda bir çok kişi bize güldü "çamaşır suyumu olur akvaryumda" vs. diye, fakat akvaryumda bir hastalık varsa, bu hastalığı atmanızın tek çaresi maalesef çamaşır suyu. bütün sistemi suyu öldürüyor evet, ama "akvaryumda hastalık var, ben suyu boşaltayım tekrar kurayım" deyince maalesef olmuyor. tamamen dezevenfekte etmek lazım, o yüzden su dönerken yapıyoruzki, skimmer, motor nerde ne varsa temizlesin, daha sonra nötrleyip tekrar su doldurup sistemi kuruyoruz,

hatta biz Ankara'da 6 ayda bir tüm sistemleri tek tek yaparız, sıfırlarız(balık akvaryumlarımızı)

4. Tokitoksar

Tokitoksar

Yer:
    Nevsehir
    İsim:
    Tansel Okşar
    Azmi bey kurulum yaptiginiz yerdeki mevcut akvaryum nereye gitti?yanilmiyorsan orada guzel bir tank vardi...

5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Hipoklorit bilinen en iyi dezenfektandır, bizde hayvan suluklarını ve malzemeleri bununla temizleriz yoğun çamaşır suyu ardından tüyosülfat durulaması, kokusu bile kalmaz. arkadaşın akvaryumdan çıkardığı "leş gibi kokuyor" diye atacağı kilolarca mercan kırığını pürüpak yaptım bu yöntemle.

barbs bunu beğendi.
  6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Yaşayan her şeyi Mahir.mis gibi aiptasia'sız ölü kayaların olur :)

7. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Özdemir beyin dediği gibi herşeyi :)

Her ne kadar bir şekilde aiptisia bulaşıcakta olsa, yinede ben temizlemek istedim.

Aiptisia denen illetin kaynar suda bekleyen kayadan bile sağlam hatta güçlenerek çıktığını gördüm :)

Çamaşır suyu sonuçta en iyi dezenfektan dediğimiz gibi ve bütün yaşamı öldürüyor, daha sonra tüyosulfat kullanırsanızda nötrlersiniz ne bir koku kalır nebirşey. Pırıl pırış çıkar ortaya.

Mesela ben ekstremde ölen mercan olursa bunu uygularım ve mercanlar bembeyaz çıkar kokusuz vs, alır süs olarak kullanırım bunları ;)

Bu arada bi noktaya değinmekte fayda var

Eğer mesela akvaryumunuzu dezenfekte etmek, herşeyi dolayısıla canlı suyu öldürmek istediniz,
    Tekrar koyacağınız reverse suyundanda bakteri gelebilir(çeşme suyu aracılığıyla) işte bu yüzden fitoplankton üretirken, mevcut suyu dezenfekte ediyoruz ve suyu kullanıyoruz

Fakat suyu komple boşaltabilirsinizde içinize sinmiyorsa, nötrlenmediğini düşünüyorsanız, sonuçta hava ile temas edince bir süre sonra chlor kalmaz ortamda

Fakat eğer suyu boşaltmıyor ve aynı suyu kullanıyorsanız(tuz harcamamak için mesela)
    Çok önemli nokta şu ki, çamaşır suyu(hipochlorit) miktarı ile tam orantılı tüyosulfat kullanmalısınız, az kullanırsanız çok problem değil, kalan chlor bir süre sonra sistemden çıkıcaktır skimmer çalıştıkça(az miktardaysa tabi) fakat tüyosulfatı fazla atarsanız suya ekstra sulfat girmiş olursunuz, o yüzden dikkat,

YIKIKTEMO, taakaa ve Okurt bunu beğendi.
  8. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Hipochlorün miktarı önemli değil, aynı oranda tüyosulfat kullanışıyorsa eğer..

Ama sizin örnekte tüyosulfat miktarı fazla, benim bildiğimde yanlış hatırlamıyorsam 5te 1 oranında :) yarın teyit ederim sizde araştırında yanlış yönlendirmeyelim hobicileri :)

Ben max 1 saat bekletiyorum, 1 saat yeterli bence :) detayı anlatmayayım canimisin dersiniz ama deneme yaptım emin olun :))

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. erdyldrm

erdyldrm

İsim:
    erdinç yıldırım
    Kuzen seneye 5 tonluk yapıcam :) inşallah elektrik kesilmezde bahtı güzel olur

10. Aslan06

Aslan06

Yer:
    .
    Azmi abi yok mu bi hareket?

11. Giray GÜN

Giray GÜN

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Giray GÜN
    Erdo sen seneye 5 tonluk kurarken biz eski köpek balığı tankını bozup 22.5 ton kurma planları yapıyoruz bilgin olsun canım.

12. Enkılmen

Enkılmen

acaba bizim üst katta bir acil durum sogutma deposu var hani 70 tonluk kesip önüne plexiden bir kapak yapıp doldursammı :) bigger is better .

13. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Benim 120 tonluk akvaryumu gören oldu mu ? Kayboldu da:D

ka2n, UğuRuM ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  14. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Yok arkadaşlar şaka değil o 22.5 mevzusu :)
    300x200x250 yada 300x200x300 vs o ölçülerde, sadece ön tarafı akrilik diğer taraflar betonarme birşekilde bir projemiz var, ne zaman hayata geçer, geçermi orası bilinmez :)

şimdilik bu tankı bir bitirelimde :) gelişmeleri paylaşıcam sizinle

15. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Benim ki de şaka değil daa:D Yaparsan süper olur valla. Turist bile ağırlarsın temo19

16. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Çok güzel bir düşünce. Sponsor gerekebilir yalnız...

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kuracak yer bulunmasa benim ev olur bence sakıncası yok...temo25

18. Aslan06

Aslan06

Yer:
    .
    Azmi abi neredesin ?