1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Azoo artemia yumurtalarını çıkaramıyorum?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde nahre25 tarafından 14 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı
    Arkadaşlar Azoo artemia yumurtalarını (tuzsuz) deneyen var mı? Ben bir kaç kere denedim bir türlü çıkmıyor acaba hata bendemi yada Azoo da böyle bir genel sorunmu var? Daha önce omega tuzlu artemia paketlerinden almıştım ve onlar açılıyordu bi sorun yaşamadım. Ama Azoo tuzsuz artemia tam bir hayal kırıklığı denemediğim yol kalmadı. Sıcaklık 28 derece sabit hatta sırf artemia için üretilen omega artemia tuzu kullandım. Meç marka çıkarma seti kullanıyorum. yarım litre suya yarım çorba kaşığından biraz fazla artemia tuzu atıyorum yine olmuyor bir tane yumurta dahi açılmadı. Hatamı yapıyorum?

Açılımından memnun olduğunuz bir tuzsuz artemia markası önerebilirmisiniz?

2. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Cevap: Azoo artemia yumurtalarını çıkaramıyorum?

Poşetlerde satılan tek kullanımlık artemia yumurtaları saklanma koşulları ve zamanı ile alakalı olarak açılım düşebiliyor. Artemia çıkarmak akvaryum temizliği yapmaktan daha kolay. Büyük kovalardan bölünmüş yumurtaları almanızı öneririm. Otuz.com » Akvaryum » OTUZCOM » .Balık Yemleri » Artemia » Omega ArtemiA Orjinal Great Salt Lake USA (Brine Shrimp Eggs) 50 Gr. Bu marka iyidir. Büyük kovadan bölünmüş bulursanız aynı fiyata iki katı fazla alırsınız. Hiç bi yerde bulamazsanız internetten bulabilirsiniz. Ben bu markayı kullanıyorum memnunum.
    Attığınız tuz miktarı doğru. 28-30 derece arasında en yüksek açılımı gösteriyorlar. Daha fazlası için:
    http://www.akvaryumportali.com/yem-...yutmek-cikarmak-beslemek-cogaltmak-10766.html

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Artemia çıkarmak bazen oran olarak belirsizlikler gösterir ama bunda kullanılan yumurtalar kadar çıkarıldıkları ortam suyunun da önemi vardır. Sonuç olarak belli bir deniz tuzu yoğunluğuna sahip ortamda çatlayan yumurtaları tamamen tatlı suda çıkarmaya çalışmak tam verim vermeyebilir. Eğer sadece yumurta olan ürünleri satın alıyorsak elimizin altında bulunması için 1-2 kg tuzlu su akvaryumlarında kullanılan tuzlardan almak faydalıdır. 2 Litre suya 50-60 gr tuz ekleyip iyice karıştırdıktan sonra yumurta ilave edilerek havalandırmaya bırakılabilir.

4. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Temel Abi, bildiğin gibi tuz göllerinden çıkarılıyor artemialar. Hatırlar mısın bilmem uzun zaman önceki konuşmalarımızda içindeki çok sayıda mineralden katkı v.sden dolayı deniz tuzunun artemialar için yararlı olmayabileceğini göl tuzunun deniz tuzundan farklı olabileceğini söylemiştin. Kesin bir yargı değildi düşüncelerini söylemiştin. Sırf sen öyle dedin diye artemialar için aldığım tetra deniz tuzunu hiç kullanmadım duruyor hala :D. Fikrini mi değiştirdin abi kullanayım mı?

5. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Egemen espiri güzeldi:) Merak ettiğim bir konu daha çamaşır suyu yöntemiyle kabuklarından arındırdığımız artemiaları suda canlandırarak vermekmi yoksa direk açılmadan vermekmi daha faydalı olur?

6. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Sizin bahsettiğiniz yöntem ile decapsulated artemia elde edersiniz. Decapsulated artemia vermenin espirisi zamandan ve uğraştan kaçmak içindir. Canlandırarak vermek isterseniz bir espirisi kalmaz, decapsuled artemia da aşağı yukarı 20 saatte zardan çıkacaktır normal artemia çıkarma ile bir farkı yoktur. Açılım oranı artar mı artar. Ama doğal olmayan kimyasal bir yöntem ne gerek var? Balıklarımıza canlı yem vermek için bu kadar uğraşıyoruz. Protein oranı dışında canlı artemia yiyen balıklar mutlu ve sağlıklı olur :)

7. nahre25

nahre25

İsim:
    Erhan Balıkçı

Haklısın. Mademki akvaryumda doğaya en yakını taklit etmeye çalışıyoruz o halde balıklarımızıda doğal ortamlarında canlı yemle avlanıyormuş hissi vermeliyiz. Bence suyun içinde kaçan canlı yemleri kendileri avlamaları en yararlı olanı.

Sayfayı Paylaş