1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Azot Döngüsü ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Benim bir sıkıntım var. Yeni akvaryum kuracaktım. Balıklarımı bir kovanın içerisine aldım ve bekletiyordum döngü oluşana kadar. Isıtıcıyı koydum biraz yem attım filtre son sürat çalışıyor filan derken beklettiğim kovanın içerisine tanımlamadığım bir kimyasal karışmış. Su kıpkırmızı bir renk almıştı hemen balıkları aldım yeni akvaryumuma koydum. Başka çarem kalmadığı için hali ile azot dögüsünden bahsetmekte imkansız hal aldı. Bende buna bakarak hemen 2 güne bir su değişimi yapmaya başladım 120 litrelik akvaryumda 2 güne bir 20 litre su değiştiriyorum içerisinde 10 tane 3-4 cm melek balığım 6 adet cüce vatozum var. Balıklarımı kaybetmekten çok korkuyorum. Tüm hobiciler gibi. Ama ne yapmam gerekir onuda tek bilgi su değiştirmek azot tutucu bir madde varmıdır ? Yada bu olaya nasıl bir çözüm bulmalıyım şimdiden teşekkürler.

Su değişimlerine kaç gün daha devam etmeliyim ? saat:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Boşuna telaş yapıyorsun Doğuş. Zaten sorunu olmayan sadece yeni akvaryuma aktarılmayı bekleyen balıkların var. Azot döngüsünün önemi balıklarına yem attığın sürece önem kazanır yani çevrimin işlemesi gerektiğinde. Balıklar zaten bir hafta ve hatta iyi bakılmışsalar 10 gün yem almadan durabilirler. Bu yüzden biyolojik denge oturana kadar yemleme yapma veya çok çok az yap. 2 günde bir korkuyorsan az miktar su değişimi yap yeter. Süreç oturunca normal yem periyoduna geri dön.

volkantr34 bunu beğendi.
  3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Doğru söze ne hacet..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi yorumun için çok sağol ben yem miktarını düşürdüm sabah ve akşam yemlemeyi sadece akşam yapmaya devam edeyim. Sadece vatozlarımın dayanıklı olması için bu akşamlık salatalık koymuştum onuda yarın sabah çıkartırsam sorun olmayacaktır inşallah. Bende az miktarda su değişimine devam edeyim. Tam anlamıyla bir bulanıklık hakim suyumda tam olarak değilde sanki suyun içinde hafif bir beyazlama var gibi yoğun bir renke bürünüyor. Bunu sebebi ne olabilir diyede düşünüyorum. Suda 1 haftaya oturacaktır zaten o zamana kadar yeme ara vermek en iyisi olacak.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suyun bulanık olmasının sebebi, kum tortusu olabilir, klor olabilir. Havalandırmayı ve yüzey hareketini yükselt.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Çok güzel bir havalandırmam var Temel Abi ben yinede biraz olsun arttırmak için bir filtre daha taktım. Bakalım en kısa zamanda geçer inşallah.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Sıfır tanklarda o bulanıklığın anlamı nitrit artışıda olabilir.Aman dikkat diyorum.. Yemlemeyi Temel abinin dediği gibi çok ama çok az at.. Akvaryumun en zevkli işi balıkları beslemektir ama şu aralar onları aç bırakarak en büyük iyiliği yaparsın.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence azot türüne ait bir sorun yok diye düşünüyorum. Sadece mineral fazlalığı olabilir. Bizim maden suyu denemesi vardı ve ondan sonra başladı. Ama şuda var maden suyunun içerisindede nitrat var ama bu kadar olacağını sanmıyorum. 6 tane cüce vatozumda içeride ve hepsi sağlıklı hiç bir farklılık yok nitrat olsa böyle olmazdı galiba.

Sayfayı Paylaş