1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Azur Damsel Balığı Yumurta Döktü

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde myillar tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Azur damsel balığı çiftim 2-3 gündür kur halindeydiler. Dün itibarı ile avuş içi kadar yumurta kolonisini kaya altında fark ettim. Dişi olduğunu düşündüğüm iri olan yuvada nöbette yavrular dikkatli bakıldığında tüp içinde gözler oluşmaya başlamış. Alırım bakarım büyütürüm diye iddalı olan varsa buyursun gelsin. Kaya oldukça kolayda. Damsel Balıkları yumurtladı Özkan abiye duyurulur.

Azur Damsel Balığı Yumurtaları

Şu suratların tatlılığına bakın kaç çift göz var saya bilen var mı?

[​IMG][​IMG]

brkfrt, taakaa, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrik ederim Mesut, bu işlerde uzmansız bilirim, biraz da ballısındır.:) Çok şirinler sahiden dediğin gibi. Özkan belki ilgilenir dediğin gibi ama fazla zaman kalmamış gibi alması için. Kaç gün oldu yapıştıralı yumurtaları bilmiyorum ama 6. günden itibaren yumurtaları toplamak istersen sistemi kapatıp gece kollaman lazım.

Maşallah.:nazar:

3. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Dediğim gibi benim hiçbir hazırlığım olmadığı için yapacak pek bişey yok. Bülent abinin verdiği kültürü deniyeceğim işe ne kadar yarıyor görelim onuda bu arada.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Larva yemi de var mesut, çıkartma niyetine girersen onu da deneyelim.:)

5. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Abi senin toplantıda verdiğin ürün var elimde yavruların çıkışını yakalarsam eklemeyi planlıyorum.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kuru Rotifer getirirken temel in percula lar için de larva yemi getirtmiştim. Özkan kuru rotifer yemezler dedi.
    O yüzden diğerini de deneyebilirsin istersen.

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Mesut gözün aydın, gözler belirginleştikçe ve yavruların şekilleri belirgin ve keseler saydamlaştıkça çıkma zamanları gelmiştir demek. Rotifer, fitoplakton yoksa yaşatmak çok zor. Sen istersen bu seferlik dene yaşatamazsan ikinci postayı kayası ile birlikte alabilirim. Rotifer şuan elimde yok ama salı günü elime geçeçek.

8. reefyem

reefyem

İsim:
    Enes BÜYÜKŞENER
    Özkan abi rotifer ve sana 10 adet konsantre plankton ayırdım ama ancak persembe gununden sonra alabilirsin bende ekim yaptım 100 litrelik tanka, yeni saf kültür aldım üniversiteden persembe yada cuma dönmuş olur direk planktonların içine ektim :D o yuzden bekleticem seni ;) saygılar...

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    ok

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bülent getirdiğin larva yemini yakında denerim percula larvaları üzerinde sanırım. Bu ara onlara ağırlık verdim. Bakalım ne olacak. Mesut bir daha yumurtlarlar muhtemelen ve sonraki süreçte sende damsel balıklarının beslenmesine biraz daha çeşit ile ağırlık verirsen larva kalitesi bir o kadar artar. Üretme şansı üzerinde çok etkili bu.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi gözün aydın inşallah yavruları alırsın... :)

Mesut abi kaçırmışım ya, dün Kadıköy civarındaydım güzel Azur damseler yumurta dökmüşler gözün aydın İnş büyütürsün...:)

Twostart ve İSYAN bunu beğendi.
  12. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Bakalım yavruların su üzerine çıkışlarının kaydetmeyi planlıyorum yakalayabilirsem güzel bir video olacak

taakaa, YIKIKTEMO, BulentS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süper olacak elbette, direk ilginç videolarda yayınlarım.:)

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mesut abi gelişme var mı?meraktan öldüm...temo4

Kızıldeniz Akvaryum ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    gelişme yok son aynı birdahaki sefere inşallah gece çekimde yapamadım malesef

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tüh üzüldüm şimdi...

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mavi damseller duzenli olarak, 10 gunluk araliklarla, 250-500 yumurta birakirlar. Erkek dort gun sure ile yuvayi koruyacaktir.

Dort gunun sonunda yavrular 2mm. boyunda, ac olarak yumurtadan cikarlar.

Matthew Wittenrich bu larvalari SS tipi kucuk rotiferler ile 8 gun yasatabilmis, bu sure denizden toplanan dogal planktonlarla 20 gune kadar cikarilabilmistir.

Olu larvalar uzerinde yapilan incelemelerde, midelerinde; dinoflagella, copepod naupliileeri (yavrulari), diatomlar, ciliat ve tanimlanamayan pek cok organizma bulunmustur.

10 gunluk iyi beslenen larvalar ancak yeni dogmus palyaco larvalarinin buyuklugune ulasabilmektedir(3.5 mm).

Bu turler uzerinde rotifer ve artemia kullanilarak basariya ulasildigi bilinmektedir. Larvalarin bakim ve besin ihtiyaclarinin zorlugu ureticiler icin iyi bir arastirma konusu olabilir.

Basarilar.

halilkocan, brkfrt ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş