1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bölmeli Üretim Deniz Akvaryumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde bulents tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bu yazıyı okuyan hemen herkes yeni bir akvaryum kurulumunun zorluklarını bilir.
    Hele bir de tank, bölmeli üretim deniz akvaryumu amaçlı kurulacaksa, işin içine onlarca başka detay da girer.
    Ancak ben dahil birçok hobici, yıllardır var olan bir reef akvaryumunu eşzamanlı kaldırıp, yerine üretim deniz akvaryumu kurmanın zorluklarını hayal bile edemez.
    Bu konuda asıl amaç tasarlanan sistem, ekipman ve yaşanan üretim süreçlerinin paylaşılarak, üretim konusunda yeni başlayacak hobicilere elden geldiğince ışık tutmak.Konuyu açan ben olmama rağmen sistem ve paylaşımlar Temel Sert'e ait. Neden konuyu benim açtığımı yazının sonlarına doğru satır aralarında bulacaksınız.
    Çok uzun yıllar olmadı Yıkıktemo yu tanıyalı, ne kadar zamandır tanırsanız tanıyın, hemfikir olduğumuz kimsenin itiraz etmeyeceği tek şey "kafasına koyduğunu, sonuçları ne olursa olsun yapar" söylemidir.
    Bana "üretim yapmak istiyorum, mevcut ortamda bu iş istediğim gibi olmaz" dediğinde, -tartışmanın zaman kaybı olduğunu çok iyi bildiğimden- direkt kafa kafaya vermiş projeyi planlarken buldum kendimi.
    Pek te uzun sürmeyen tartışmalar sonucunda mevcut 350 litre resif tankını bozup yerine 100x140 cm L şeklinde bölmeli deniz akvaryumu yapmaya karar verdik.
    20130101_190039.jpg

Tankta 5 tane ayrı bölme var. Kısa olan 100 cm bölümün altı tamamen sump ve su tamamlama haznesi var.
    20130101_182704.jpg

Uzun olan tarafın altına larva tankları planlandı, 40x40 iki adet larva tankı yapılıyor.
    Tank Süleyman usta yapımı.Süleyman usta ile buluşup detayları planladıktan sonra,(benim tüm itirazlarıma rağmen) 10 gün içerisinde tank yapıldı ve 1.1.2013 te teslim edildi.
    Temel durur mu tabi yeni tank teslim gününe kadar,eski akvaryum boşaltılmış canlılar kovalarda, boş tankta su hazırlanmış. Bitik bir temel bulduk karşımızda. Bir iki ay dinlenmesi lazım :)
    Süleyman gelirken güzel bir sürpriz yapmış. Erdem de beraber yardıma gelmiş( olmasaydın yanmıştık Erdem,akvaryumu tek başına taşıdı desem yalan olmaz.tekrar teşekkürler) :)

Bunlar kurulum kareleri.
    20130101_182622.jpg
    20130101_182636.jpg

Bana da Temel i tutma görevi verdiler. Herşeye müdahele etmesin diye :)
    20130101_182727.jpg

Şimdilik kurulum macerası bu kadar. Video ve son güncellemeler Temel den gelecek.
    Uzun yolculuklar hep küçücük bir adımla başlar derler. O adım atılmadan yol bitmezmiş. Umarım günün birinde burada atılan küçük adım, bu kadar büyük üretimhanelere ulaştırır seni.
    Yolun açık olsun dostum. Ortaya koyduğun emek ve yürek ile çok daha iyilerini hakediyorsun.
    Akvaryumportalı

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Elineze emeğinize sağlık inşallah gönlünüzden geçen tüm projeler en güzel şekilde devam eder.Bülent abi dediğin gibi Temel abide biraz yorgunluk belirtisi var gibi:)Ama bu ufak yorgunluklar Temel abiyi fazla yoramaz:)

TencoMelih ve bulents bunu beğendi.
  3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Üretim seti o salonda nasıl duracak diye düşünüyodum hep, ama gerçekten çok şık olmuş, millete tankları bozdurursunuz siz vallaha..
    İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kurulumunda emeği olanlara teşekkürler. Yapan Süleyman ustaya, onunla yardıma gelen Erdem ve bana çok güzel gaz veren Bülent arkadaşıma teşekkürlerimi borç bilirim. Akvaryum 5 adet 45x50x45 ölçülerine sahip haznelerden oluşuyor. Su yüzeyden ızgaralar ile diğer haznelere ulaşıyor. İki adet iniş borusu var.

Tesisat olarak tek New jet 6,500 devridaim motoru var. Akıntı motoru kullanılmadı, soğutucuya tesisat ile saatte 2,500 veya 3000 litre bir güç ayrıldı, ayrılan güç soğutucudan geri sumpa döndüğünde ayrıca kontrol edibilir debi olarak medya reaktörüne aktarıldı. Her hazneye verilen su debisi kontrol edilebilir ve gerektiğinde kapatılabilir. Sigorta panosu içinde timerli sigortalar ile aydınlatma sağlanıyor. Akvaryumun üzerine aynı akvaryum görünümünde L armatür yapılıyor. Armatürü Murer Aydınlatma yapmaya başladı bile.

Deniz Akvaryumu sump kurulumu.JPG

Alt dolabın görünen bölümünde larva tankları olacak, ayrıca larva tanklarının tesisat ve duruma göre filtrasyon tasarımları barındırılacak.

Palyaço balığı Larva bölümü.JPG

Hazne1:

Bu haznede elde kalan birkaç parça mercan, bir çift scoter blenny, 2 dişi bir erkek kardinal, bir çift snowflake percula, bulunacak, burada olan küçük percula türleri büyütme amaçlı bulunacak, gerekirse bu hazneye de anaç ilave edilebilir.

Palyaço balığı yavru tankı.JPG

Hazne 2: Bu haznede bir çift Picasso percula bulunuyor.

Picasso percula bölümü.JPG

Hazne 3:

Bu haznede bir çift orta boy Snowflake bulunuyor.

Bölmeli deniz akvaryumu.JPG

Hazne 4:

Burada ise bulunduğunda veya yetiştirildiğinde bir çift anaç daha olacak.

Boş deniz akvaryumu.JPG

Hazne 5:

Misbar palyaço üretim ytankı.JPG

Bu haznede ise amphiprion percula ile ocellaris percula türü çaprazlaması için birlikte tutularak bekleniyor, eş olma olasılığı yüksek olarak görülüyor.

Genel Görüntü:

Üretim deniz akvaryumu.JPG

TencoMelih, OrkO, murer ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Geçmiş olsun Temel.:D

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Temel abi sanki ben kurmuşum gibi sevindim, umduğumdan çok daha güzel bir set olmuş. Başarılı üretimler yapıp bu tecrübenden hepimizin yararlanacağına hiç şüphem yok. Güle güle kullan.

TencoMelih, bulents ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Aslan06

Aslan06

Yer:
    .
    Abi hayırlı olsun,
    çok güzel üretim gelişmelerini merakla bekliyoruz....

TencoMelih bunu beğendi.
  8. Sevdiğim büyüklerim, Temel abi ve Bülent abi ogün size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ogün kurulumda sizinle beraber olmak gerçekten güzeldi. Temel abi inşallah verdiğin emeklerin karşılığını, belirlediğin hedeflere ulaşarak alıcaksın. Ben buna can-ı gönülden inanıyorum. Bu arada tank salonda gerçekten müthiş durdu, ben beğendim. :) Yapıcağın çalışmalarında her zaman başarılar dilerim, eğer üstüme düşen birşey olursa her zaman seve seve yaparım abi.

TencoMelih, cirol, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi Elleriniz Kollarınız Dert Görmesin Süpersiniz. Hayırlı Olsun Bülent Abi :çiçek:

10. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Abi emeğinize yüreğinize sağlık inşallah herşey dilediğiniz gibi olur.

11. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Hobinin bir adım ilerisi bu olsa gerek....

12. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    1 kilometre ilerisi :)

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler yorumlara arkadaşlar. Akvaryum içime sindi, evden de tepki yerine bu daha iyi ifadeleri geldi. Mahir eski akvaryumu aynen dediğin gibi o amaçla saklamak iyi olacaktı düşündük ama ne yazık ki yer kesinlikle yok. Daha fito, roti, larva gibi bir sürü hazne var işin içinde.

TencoMelih bunu beğendi.
  14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Çok beğendim ben :) Her ailenin kendine ait dairesi olmuş.Her şey gönlünüzce gerçekleşir inşallah.

15. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Hayırlı olsun Temel abi..

Sent from my iPhone using Tapatalk

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Süper olmuş abi.O kadar usta toplanınca beli iyi bir şey çıkacağı...:)

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    hepiniz süpersiniz. hem görsel hem işlevsellik açısından mükemmel olmuş. maşallah nazar değmesin istekleriniz doğrultusunda ilerlesin. izlemek bile süper keyif verdi.

TencoMelih bunu beğendi.
  18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Koymasına koyacağız da bir de bulabilsek Mahir.
    Hobi açısından gelişmiş başka bir ülkede olsaydık, şu anda çotan okeye dönüyorduk :)

TencoMelih, Erdem., veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  19. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    temel abi köşe oturma grubun hayırlı olsun

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Hayırlı olsun. Güç kaynağı var mı Temel abi? Maddi ve ölçülemeyecek maneviyatta büyük yatırım var. Bu konuyu hep ben söylüyorum hepte benim başıma geliyor sakınan göze çöp batıyor belki ama yine de söylemeden edemedim.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş