1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bölmesiz Sumpa Filtre Malzemeleri Nasıl Yerleşir

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde özcan43 tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    70*40*40 ebatlarında bölmesiz sumpum var elyaf, zeolit gibi filtre malzemeleri kullanmak istiyorum. Ama bölmesiz oldugu için nasıl yerleştireceğim bilmiyorum. Sump içerisine ne yapılabilir arkadaşlar.
    Kule gibi katmanlı birşey yada üst üste saklama kabı koymak gibi birşey yapılabilirmi yardımınızı bekliyorum.

2. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Ayrıca suyu tuzu ekleyip 1 gün sonra kumu ve seramik kayayiı akvaryuma yerlesştirdim. 1 gün sonra bakteri kültürü ekledim, 2-3 saat sonra su cam gibi oldu ( tüm ekipman çalışırken) şaşırdım açıkcası.Tuzu attıktan sonra bir hafta bulanık kalacagı söyleniyordu bu normal mi ?

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Zeolit vb file çorap gibi şeylerle sarkıta bilirsiniz,suyun beraklaşması gayet iyi abi...:)

4. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Suan akvaryum suyunda bulaniklik yok gayet berrak ama az bi sarimtrak renk var. Sump cok duzensiz neyi nasil koyacagim filtre malzemelerini nasil yerlestirecegim dusunmekten delirmek uzereyim. Aktif karbonu ve fosfat tutucuyu coraba koydum sumpun yarisina kadar bu bile dogrumu bilmiyorum lutfen şu sumpu nasil yerlestirmem gerekiyor ne koymam gerekiyor lütfen yardim edin tecrübeli arkadaslar.

5. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Alparslan kardesim sump daha icinde canli olmadigi halde icinde kati partikuller var ps yi tasirdim ondan oldu o partikuller bir turlu temizlenmiyor sumptan. Kafa motoru nereye konacak ps nin yonu ne olacak dedigim filtre malzemelerini kat kat nasil koyacagim sumpa gelen su nereye akacak bilemiyorum arastiriyorum bulamiyorum. Bana bir cizimle gosterecek anlatabilecek biri varsa cok minnettar kalirim.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumdan sumpa dökülen suyun yanına Ps yi getirin ve Ps ayarını açın sulu toplasın en az atık kabı günde iki sefer dolsun boşaltın yakında düzelir...:)

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

uu.png

veligören bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu daha iyi oldu...:)

uu.png

veligören ve veysel bunu beğendi.
  9. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Anladim alparslan tesekur ederim. Peki bu sumpa dedigim gibi filtre malzemelerini koyabilmem icin kule gibi birsey yapilabilirmi yada daha basit olarak 3 tane saklama kabini ustuste koysam herbirine elyaf zeolit seramik falan koysam yukaridan asagiya altlarina delikler acsam en alttaki kabada yandan delik acsam en ustteki kabin icinede akvaryumdan gelen hortumu koysam olur mu ? Birde sump icerisinde oylece duran kati pislikler var ps den tasan sumpdaki suyu degistireyimmi ?

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özcan bey telaş yok sakin olun.
    Öncelikle tabanda olan tortu şimdilik kalsın sıkıntı yok. Kule vs düşünüyorsanız elyaf biobal olabilir ama zeolit kulede olmaz az akıntı gören bir yerde olması lazım. Şöyle sump fotosu koyarmısınız bir bakalım nerde ne var.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kule sistemi istersen yaparsın abi çekmeceli,ama ben kullanmıyorum bu yöntemi,benim ki sumpa bir adet ufak iç filtre ve zeolit asıyorum o kadar ve iç filtre sirkülasyon sağlıyor bir taşla iki kuş...:)

12. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Halil kardesim suan isteyim birazdan evde olucam ev musaitligine göre foto cekip koyarim. Zaten bende foto koymayi düsünüyordum. Ya sump icerine ne konulacagi konusunda bilgim cok az cünkü genelde bol bölmeli sumplar goruyorum nette ve canli olarak calisan bir sistem görmedim :( kaygim ondan. Okadar para harcadim uc bes liralik filtre malzemelerini rksik yada yanlis koyarak hata yapmak istemiyorum. Yardimci olursaniz sumpu olmasi gerektigi gibi hatasiz yerlestirmek istiyorum

13. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Bir sorum daha olacak akvaryumcum adi markasi olmayan bir kum getirtmis sanki plastik gibi gubre seklinde ve kirli beyaz bir kum. Akvaryuma onu koydum ve hosuma gitmedi. Bunun uzerine ince bi tabaka guzel bir kum serpeyim diyorum gec olmadan ne onerirsiniz ve olurmu ?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Keşke kumu sermeden önce sorsaysadınız imkan varsa ondan da net bir foto alalım bakalım neymiş.

Filtre malzemesine çok takılmayın artık birçok kişi elyaftı süngerdi çok kullanmıyor. Örneğin bende sadece PS var başkada birşey yok.

15. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Sormamakla hata ettim haklisin goruntu olarak hic hosuma gitmedi. Gercekci bi goruntu yok sanki plastik gubre buyuklugunde tatli su kumu gibi. Tamam fotosunu cekeyim. Saolun ilginiz bilginiz icin

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    03:00 e kadar burdayım bekliyorum bakalım neymiş merak ettim doğrusu.

veligören bunu beğendi.
  17. veligören

veligören

Yer:
    niğde
    İsim:
    veli gören
    Şimdiden Hayırlı olsun özcan bey telaşa gerek yok herşeyin bir çaresi vardır yanlız birşey yapmadan formda arkadaşlara sorun üstadlar size gereken bilgiyi en ince ayrıntısına kadar verirler size sadece uygulamak kalır

18. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Halil Bey akvaryumun bulunduğu odada yatan misafir varmış :) yarın gündüz çekip ekleyeyim fotoları artık.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tamam siz nasıl derseniz.

20. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya

Sayfayı Paylaş