1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Böyle bir reef sistemi gördünüz mü? Mükemmel.

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Kubilay* tarafından 13 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Yabancı bir sitede buldum ve kurulumu ağzım açık olarak izledim,paylaşmak istedim :) (240gal Reef)

Bu kadar.. :) Yalnız o akvaryumun yanındaki ve altındaki deliklerin amacını anlamadım.

WORD bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabandakiler sumptan suyu basarken çeşitli yönlere verilerek akıntı sağlamak için sanırım. Güzel sistem para var huzur var diyebiliriz Kubilay. Ellerine sağlık fotoğraflar için.

3. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Hehehe Temel abi karıştırdın sanırım Doğuş değilim ben canım.gif. Gerçekten para var huzur var ama sanırım orda böyle bir sistem kurmak buraya göre daha ucuz?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İdare et Kubilay, sistemi gördüm dağıldım biraz. :ay: Ev müstakil, imkan var el oğlu yapıyor.

5. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Yapıyo valla Temel abi bizede böyle izlemek düşüyo :)

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Evet imkan meselesi, sen o imkanları Temel Abiye ver bak o zaman sistem nasıl kurulur!!!
    Ama fikir vermesi yönünden iyi olmuş ellerine sağlık....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Temel abiye bu imkanları versek herhalde Türkiye'nin en başarılı reef lerinden birini çıkarırdı Özkan abi :) Ama buda çok hoşuma gitti,ortalıkta böyle sistemli akvaryum hiç görmemiştim ondan değişik geldi paylaşmak istedim :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler arkadaşlar yorumunuza. Fakat böyle bir eve hayır demezdim de bu tarz bir akvaryumu istermiydim bilemiyorum. Gereken tüm ekipmanlar ile yani bir anlamda ekipmanların yürüttüğü bir akvaryum benim tarzım değildir. Daha önce birçok kez bu konuda düşüncemi yazmıştım. Bu tarz akvaryumları kurduran insanlara esnaf arkadaşların dükkanında çok şahit oldum. Ne lazımsa getir koy, benim zamanım az, kendi kendine yetsin diyenlere çok şahit oldum. Hatta haftalık bakımına bile anlaşıldığını bilirim.

Fakat bu insanların daha sonra akvaryumlarıyla öğündüklerine ve ahkam kestiklerine de çok şahit oldum. Bu öğünmeler ve ahkam kesmeler bana birşey ifade etmez, etmediği içinde diğer hobicileri kendim gibi düşünürüm ve bu tarz akvaryumları hiç sevmem.

Yine birçok kez yazmışımdır; benim mevcut akvaryumumun genel sistemi gayet iyi temele dayanır, şeffaf cam akvaryum, çürümeyen ağaç bir sehba, ithal bir dolap, akrilik bir ps ve yine kule, S fılıgoı armatür, Ati 250 protein sikimmer, en iyisinden uv filtre vs vs ile bir genel yapıyla 3.cü daha geniş tuzlu su akvaryumuna geçtim. Tabi birçok ekipman eksik bu sistemde ama genel olarak yinede bir maddiyat gerektiren bir yapısı vardı.

Ben bunların yanına akvaryumu büyülttüğümde kurulumu yapacak suyu hazırlamak için bir kova tuz ekleyecek maddi gücüm olmadığından Marmara suyu kullandığımı, ps'yi satarak dıy ps kullandığımı, yoğurt kabından kalsiyum reaktörü kullandığımı vs vs umarım düşünen olmamıştır. Ben standartların dışında bir yapı, farklı bir alanda başarı, kendime ait gözlem, tecrübem, yazacaklarım, çizeceklerim olsun istedim.

Böyle bir akvaryumum olsaydı eğer bana Temel abi bunu kuraraken ne yapmalıyım dediğinde şöyle bizim esnafa doğru uza git felenca ekipmanı al olsun derdim ve belki de bu mesaja Allah razı olsun derlerdi bilemem ama ben...yazacaklarım olsun istedim...evet ben bunu istedim. Ekipman olsa iyi olur ama olmayan da çözüm üretmesini, üretebileceğini, farklı yolların olabileceğini ben biliyorum gördüm birileri daha görsün istedim.

Ati protein skimmerimi yok pahasına sattım ve önce pimaştan ps kullandım ve sonra pleksiden Dıy emektar ile uzun zamandır ilerliyorum. Kimilerine göre yanlış bilgilerimle akvaryumumu çok güzel idame ettiriyorum.

Yazacaklarınızın olmasını istiyorsanız sırtınızı gerekli ana yapıya dayayın ama sizi sadece akvaryum karşısında izleyici...Sanal ortamlarda kuru ahkam kesici yapacak kadar kendinizi hazıra alıştırmayın.

Sevgiler...

9. macman

macman

İsim:
    doğan atak
    murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel hocam o alttaki deliklerden sumptan su basıyorsa, elektirikler kesildiğinde yada motorlar kapatıldığında aynı o deliklerden sumpa su akmazmı yaa? :smiley33: Bütün akvaryum boşalır bu duurmda. Araya çekvalf koymuşlardır diye düşündüm ama çekvalfede nekadar güvenilebilirki. Zamanla bozulur çekvalfler. Hiç içime sinmdedi bu sistem.:smiley33: Acaba o deliklerin bağlı olduğu borular akvaryumun arkasında deve boynumu?:smiley33:

Sayfayı Paylaş