1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Böyle Bir Sistem Mümkünmü ?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde fth-94 tarafından 13 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Akşam akşam aklıma bir soru takıldı. böyle bir sistemin olması mümkünmü ?

Tank yeterince su ile doldurulacak. Fazla su bir alt tarafa inecek inerken oksijen üretecek.

En aşağıya inen su alt taraftaki boşluktan tekrar geri gelicek ve tekrardan aynı işlem uygulanacak. Bu sayede sürekli oksijen üretilecek. Hiç bir ek cihaz ( Kafa motoru vb. ) bir malzeme kullanılmadan böyle bir sistem yapmam mümkünmü ?

2. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Olucağını sanmıyorum. Su direk bütün bölmelerde aynı hizaya gelicektir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet bence de su aynı hizaya gelip duracaktır. Bir şekilde en üst bölmeye su akışı olmalı ki taşan su aşağı hareketlensin.

4. HeRo_57

HeRo_57

Olur ama ufak tefek değişklikler lazım tasarımda ben sana uygun tasarımı çizip bu başlıık altına koyayım.

5. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Bu konu herkeze göre değişir.Biri olur der biri olmaz der.Ben olmaz diyenlerdenim.Nedenini zaten Temel ve Muhammed hocaları açıklamışlar.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Orhan' cımmm bu konununun herkese göre değişmemesi gerekiyor. Çünkü ortada tek bir cevap var olur veya olmaz. Yani sence olur bence olmaz diyemeyiz.

7. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Fatih nasıl ve ne yapmak istediğini söylersen üstünde oynama yapabiliriz.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Muhammed abi. Sistemin amacı hiç bir malzemeye gereksinim duymadan oksijen üretmek.

9. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Çizimdeki su seviyeleri farklı olan kısımlara 1-2-3-4 diye numara verelim.İkişerli bölmeler olarak ( 1-2 veya 2-3 veya 3-4 ) veya bütün sistem birlikte düşünülsün.. Her birinin alttan bağlantısı olduğu ve su yüzeylerindeki basınç eşit olduğu için bölmelere ayırdığın sistemde su seviyesi eşit olur.
    Yanlış düşünüyor da olabilirim. çılgın:

Benim merak ettiğim bunun tam olarak ne olduğu? Sump mı?

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Banada olmaz gibi geliyor ama, yukardaki bölmeye bir kafa motoru fazla hızlı olmayanlardan takarsın su rahat rahat aşağıya iner. Birde su sürekli durduğunda su bir işe yaramaz. :)

11. HeRo_57

HeRo_57

Böyle bir sistem mümkün :)

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu bitkili ve canlı doğuranların bulunduğu bir akvaryum. Bizim buradaki bir akvaryumcuda görmüştüm. Fakat kafa motoru filan göremedim. Yarın gidiceğim. İnceliyeceğim bu akvaryumu.

Türker abi mantık olarak doğru düşünüyorsun. Yarın gittiğimde unutmazsam resimlerini çekerim bu akvaryumun. Ama görebildiğim kadarıyla kafa motoru filan yoktu.

Çağlar gözümden kaçırdığım rsenin çizdiğin projedeki gibi bir bağlantı olabilir. Yarın gidip inceleyeceğim :)

13. HeRo_57

HeRo_57

fatih ben sana çizdiğim sistemi otuz.com un petshopunda gördüm eminönünde ordan biliyorum altta sump var su sumpa geliyo ordan tekrar en üst sewiyeye basılıyo şelale etkisiyle en alt seviyeye tekrar inip devir dahim yapılıyo.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim gördüğüm akvaryumda böyl bir sistem yok gibiydi ama dikkat etmemişte olabilirim. Yarın gidip inceleyeceğim :) Kafama takıldı :F

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çağlar em34: Doğru söylüyorsun. Bugün gittim baktım ve söylediğin gibi bir sistem var.

16. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Bu sistemin uygulanabilmesi için en soldaki bölmede kaç litre var mesela 20 litre. En sağdaki bölmede en az 25 litre falan olması lazım gelir ki baskı yapıp suyu sola itekleyebilsin. Yani hasılı kelam olmaz. :)

17. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    1983 senesinde Almanya'nın Köln-Düren'de aynı sistemi gördüm ve 4 hazneli şelaleli ve ya eheim 2215 veya 2217 ile devir daim yapıyorlardı tavandan asma ışıklandırma ve her bölümde ayrı bitki ayrı balık vardı yan camlar yekpare merdiven gibi kesilmişti.ben dönüşte aynı gördüğüm şekilde planlar yapyım ama o zamanki teknikle cam kesmede başarı sağlayamadım ve Almanyadan alıp geldiğim silikonları telef edip hüsranla vaz geçtim.1993 de bu olayı tatbik etmeye kalktım ama yekpare cam olayında yine hüsrana uğradım o zamanlar 3 ayrı yüksetlikte ve tabanı kare olan akvaryumların bir yüzü 6 santin kısa oraya aşağıya doğru eyimli şelale olması için cam yapıştıdım 3 milim ara ve üstüne diğe camları seviyesine kadar parça cam yapıştırdım eğer unutmadımsa akvaryumun tabanı 40*40 cm herhalde yükseklikler 30 cm-37,5 cm-45 cm olması lazımdı bu düzen kaba olmakla bereber görünmü fena değildi duvara yanaştırıp duvardan destekli aydınlatma ve eheim 2213 le devirdaim yapmıştım.o zamanlar camcılar köşe kesmiyorlardı Anamur'da yok ama büyük şehirlerde camı merdiven gibi kestiklerini duydum gerçekten çok güzel ve eğlenceli hele 3 milimetreden balıkların geçme cabları bir hoş oluyor.Sadece devirdaim filitresinin db si balıklar için küçük olmalı ve bitkili güzel görünüyor.

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Son oynanmış hali ile olur çok güzel olur ama evde olmaz bahçede olur o iş.. Evde olursada tuvalete yakın bir yerde konumlanmanız lazım ki o sese maruz kalan kaç kişi tuvalete koşmadan durabilir onu siz düşünün. ;)

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Şelale filtre ile aynı ses olmazmı ?

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Sanırım o ses basamakları yapacağın camların yüksekliğine göre değişir..

Sayfayı Paylaş