1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Böyle kandırmaca olmaz.

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde MertBalim tarafından 9 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Bizim okuldan karşı sınıftan arkadaşı petshop süper bir kandırma gerçekleştirmiş.:D Böyle para kazanacaksan kazanma arkadaş. 40 litrelik akvaryuma 500 litre devirlik dış filitre satmış.:D Demişki o akvaryumu iç filitreler temizlemez al burdan dış filitre hemen temizlesin demiş.:D O da tabi bilmiyor, yeni başladı balık felan beslemeye. Almış 40 litrelik akvaryuma 500 litre devirlik dış filitreyi.:D Dış filitrenin içine aldığı su 15 litre civarı bir şey. Önce dış filitreyi doldur sonra tak akvaryuma demiş adam.

Arkadaşa büyük geçmiş olsun. İade için götürdük sen bunu kullanmışsın diyor.(6 gün kullandı) Atsan atılmaz satsan satılmaz hale getirmişin diyor.(içini doldurup taktı. Zerre kadar zarar görmemiş):D Millet krizde ne yapacağını şaşırmış. Bu devirde tanınmadık akvaryumcuya güvenmiceksin bence.:D:

2. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Mert,500 litrelik dediğin dış filtre ekol 15 olması lazım.Fiatıda 40 tl bir dış filtre.
    Ona uygun bi iç filtre 15_20 tl arası.Dış filtre daha iyi olacağı kanısındayım.İlerde akvaryumunu büyütürse o dış filtreyi kullanabilir.Tabiki her işte araştırma yapmak lazım.

3. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Abi yok ekol15 deyil. Sordum fiyatını 90-100 arası fiyatlar veriyorlar hep. O akvaryum için çok büyük aynı akvaryumcuya gittim. Sanki haberim yokmuş gibi sordum. Olmaz yanlış düşünce felan dedi. Diyecektim aslında madem yanlış düşünce neden sattın arkadaşıma diye demedim. :D Bas bayağı kandırmış büyük 6 sepetli dış filitre. Ekol15 3 sepetli diye hatırlıyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mert, traji komik bir konu olarak görünüyor olabilir ancak, suçu sadece satıcıda aramak ne kadar doğru sence ? Bu platformlar ne için ayakta tutuluyor ve buralarda ne paylaşılıyor ? Arkadaşın karar vermeden önce araştırma yapsaydı sence durum nasıl olurdu ? Satın almadan önce araştırmak gerek, satın alıp sorun yaşadıktan sonra değil.

Arkadaşın iyi bir alışveriş yapmış bence. Akvaryumunu büyülttüğünde daha büyük filtreye ihtiyacı olmayacak, esnafın ellerine sağlık. :)

5. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Mert yazını okurken gülmemizmi gerekiyor bilemedim o kadar çok gülme efekti koymuşsunki üzüldünmü sevindinmi arkadaşına kafam karıştı????

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Allah öyle aç akvaryumcuların eline düşürmesin kimseyi arkadaşına üzüldüm Mert.. Şimdi Mert'in arkadaşı akvaryumu büyülttüğünde o akvaryumcudan başka bişey alır mı ? Bana kalırsa almaz.. Bu kimin kaybı olur ? Daha büyük oranda akvaryumcunun kaybı olur , akvaristin kaybı ne olur ? belki o dükkana gelecek güzel balıklardan alamayacak ordan nefret ettiği için.. Tabii şuda var bir iş yapmadan önce çok iyi araştırma yapmak gerek.. Eğer esnafa güvenemiyorsanız kendinize güvenin yaptığınız araştırmaya güvenin.. Araştırma yapmadan asla alış veriş yapmam.. Para kolay kazanılmıyor.. Arada ki farka başka şeyler alırım kazık yiyeceğime o farkı kendime kâr haline dönüştürürüm..

7. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Arkadaşımın akvaryumu büyütme gibi bir extrası yok.:( Annesi hayvan sevmiyor. Bu akvaryumu 3 gün dolabın içinde tuttu.:) Sonradan çıkarttı ortaya ortaya. Isıtıcıda, hava motorunda ve filitrede bana danışarak almıştı. Isıtıcı ve hava motorunu beraber aldık hatta. Filitrede maddi olarak yetiremeyince sonra alayım demişti. Göstermiştim filitreyi onu al sonra felan diye ama. Arkadaşım kendi kafasına göre gitmiş. Büyük bir dış filitre almış. Ama hakkını vermek lazım, uraşılı olsada iyi temizliyor. Ne deyim ben bile kıskandım. Akvaryumun içerisi pırıl pırıl.:D

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Uraşılının anlamı nedir bilmiyorum heralde Türkçe'mize yeni katıldı kızgın: Bu arada o akvaryum her daim gıcır gıcır olacaktır ama içine atacağı her balıkta yüzmekten yorulup filtrenin emiş borusuna yapışacaktır. Üflediği suyu düşünemiyorum artık..

9. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Bir kandırmacada ben anlatayım öyleyse daha doğrusu bir teşekkür birde kınama diyelim biz buna bugün iki değişik yerden balık aldım yerli üretim ve hobici yani akvarist diyelim önce 65km yol gittim ilanda 5 cm boyunda diye belirtilen balıkları arkadaşımız nasıl ve ne şekilde ölçtü bilmiyorum sanırım ya balığın eniyle boyunu çarptı (ki o ölçüde tutmuyor) yada bu arkadaşın cetveli 1 cm 3 cm gösteriyor 5 cmlik balıklar 1.5 ve 2 cm boylarında çıktı tabi bu trafikte okadar yol gitmişin onamı yanarsın yoksa yaşadğın hayal kırıklığınamı birde diğer arkadaşımız var oda ilanında 4 cm olduğunu 3 tanesinin 3 cm olduğunu belirtmiş gerçekten verdiği ölçülerin üstü var altı yok ve olaya bakın 1. arkadaş 30 yaşında 2. kardeşimiz 18 yaşında ben isim belirtmiyorum zaten bu forumda değiller sanırım ama bizler hem akvaryumculara kızıyoruz ama yapılanlar onları bile gölgede bırakıyor kimi kaç defa kandırabilirsinizki şimdi bu arkadaş için bana günün birinde soru sorsalar ben nasıl referans verebilirim artık orası düşünülmeli yazık çok yazık

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Doğan bey bu konuda yerden göğe kadar haklısınız ve ben o arkadaşların balıkları ölçtüğünü falan hiç zannetmiyorum.Biraz kafadan sallama gibi geliyor.Göz kararı bakıyorlar ki gözlerde pek sağlıklı değil heralde 2 cm onlara 5 cm gibi geliyor..

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğan Bey selam,

Aslında o kadar güzel bir noktaya değindinizki nerden başlasam bilemiyorum. Öncelikle sizi kutlamak isterim. Akvaristlere platformlar ilan bölümleri açıyor ve bizde elbette açtık. Bunun en büyük nedeni daha iyi ve sağlıklı bilindik balıkların alınması, değiştirilmesi vs gerçekleşsin ve akvarite faydalı olsun.

Üstelik öyle türler varki ağzımızda tüy bitti, mesela tropheus, leleupi, leptosoma, frontoza bunların dişileri ithal patilerden neredeyse çıkmıyor. Esnaf baskın balık yanında ve erkek ağırlıklı akvaryumda renk gizleyen erkekleri dişi diye satıyor. Ben yazmaktan bıktım usandım ama, daha bir tane frontoza vs dişisi arıyorum, satıyorum ilanı okumadım doğru dürüst. montz:

Bu türlerin yeterince üretilebilmesi ve çoğalması için üreten akvaristlerin kolonisindeki yavruların dişileri veya tamamı satın alınmalı, satılmalı.

Yaş konusuna gelince... Akıl olmayınca neylesin fikir, ....arken kayışı kaptırdı Bekir. :)

Bu yüzden satın alınacak balıkların fotoğrafları mutlaka istenmeli ve görülmeli. Platformlarda fotoğraf şart olmalı, tabi ne kadar anlaşılır desekte, sağlık durumları bence anlaşılır. Bu vesile ile ilanlara fotoğraf şartı getirmeyi gündemimize alalım sayenizde.

Saygılar...

12. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Öncelikle beni doğru bir şekilde anladığınız için ben sizlere teşekkür ederim. Benim niyetim hiç bir şekilde ortam germek, kargaşa yaratmak değil lakin bende en az sizler kadar akvaryumculara güvenmiyorum hertürlü hile hurda bunlarda (sözüm işini en iyi şekilde yapan bir elin parmak sayısını geçmeyen dürüst esnafları kapsamıyor) fakat amatör ilanlara bakıyoruz fiyatlar nerdeyse dükkancıdan daha pahalı ama diyoruzki olsun onlar kazanacağına bizler kazanalım varsın gönüller hoşnut olsun sorun değil diyoruz ama insanın niyeti çok önemli şöyle bir göz attığımız zaman ikiye alınıp üç gün sonra yok bunlar benim kendi balıklarımın yavrusu şöyle beslendi böyle beslendi v.s v.s diye beşe satmaya çalışmalar sanırım bu düzen her dönem karşıma çıkacak ben bu yüzden kendi kurduğum 2 platformu bıraktım bu işi çok iyi bilenlere ben bunları insanların gözüne soktukça hep kötü adam oldum hatta daha ileri gittiler tehditlere kadar vardılar çünkü tekerlerine çomar sokulmuştu. sanırım gördüğüm kadarı ile Temel bey, sizde aynı dertten müzdaripsiniz :) satışlara resim koyma konusuna gelince çok güzel bir düşünce fakat zaten niyet kötüyse insanlar onunda çözümünü bulurlar bazı programlarda resim yaklaştırılıp büyültülüyor bizlerin daha kalıcı çözümler üretmemiz lazım örnek: bunları bir şekilde deşifre edip bizleri kandırıp sömürmesine izin vermemek platformlardan uzaklaştırmak ama hangi birini uzaklaştıracaz oda ayrı bir muamma zor işler zor huh:

13. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Senin bir yazında okumuştum gene leptosomaların dişisi pek satılmıyor diye.akvaryumcuya leptosomaları görünce söyledim böyleymiş diye.Küçük boyda olduğundan anlaşılmıyor dişler dedi.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğan Bey, iananın bu konuda hiç mi hiç muzdarip olmadım. Benim hiçbir platformda ama hiç bir platformda birtek satış veya alış ilanım yoktur. Ben ilan bölümüne burada düzenleme gerekirmi diye bakarım sadece. Ben balığı ve malzemeyi ya esnaftan alırım, ya da yapılabilecek bir şeyse son zamanlarda kendimiz yapıyoruz. Esnafta balığı incelerim beklenmesi gereken balıksa haftaya tekrar bakarım, satılıp satılmamasının benim için hiç önemi yoktur. Tuzlu su farklı hatayı asla kaldırmaz.

Ben bu konulara mesaj yazıyorum çünkü hobiciler arasında olay maddi çıkara dönüşmeye başladı, haberleri geliyor ne tartışmalar ne kavgalar oluyor, bazı platformları bazıları sadece bu işler için kullanıyor. Ama ah bir sorun onlar gerçek akvarist biz akvaryumda deney yapan kimyager bozuntusuyuz. Kesinlikle bu konularda balık alan veya satan hobiyi düşünmeli ve zor üretilen tamamen ithalatı yapılan türlere el birliğiyle ağırlık vermelidir.

Saygılar...

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abi fotoğraf konusuda pek işe yaramıyor. :hasta:

Adamlar asıl sattığı balığın değil,başka bir balığın resmini koyup satıyor. kızgın:

Hatta benim bile başıma geldi. Resmine baktığım ve anlaştığım balık için bastım Bursaya gittim.Adam bana başka balık getirince çarşı karıştı tabi. Bir gece Karacabeyde nezarette yattıktan sonra mahkemeye çıktım darp suçundan. :hasta:

Yani hile yapacak olan şerefsizler nekadar tedbir alsanızda yapacağını yapıyor. kızgın:

16. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Temel bey, ben sizde aynı dertten müzdaripsiniz derken alım satım ile ilgili değil aynen üstüne bastığınız gibi onlar bu işi çok iyi bilen ama bizler hep çok bilmiş ukalalar olduk malesefki, fikirlerinize tamamen katılıyorum kolayı değil zoru başarmak için ugraş vermeliyiz yoksa olduğumuz yerde saymaya devam ederiz.

17. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Ülkemiz herkez birbirini kandırarak kötü bir ülke olmaya gidiyor. :( Portalın %30 u kandırılmış. Petsopu iyice araştırarak gitmek lazım.

Sayfayı Paylaş