1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Büyük Akvaryumlarda Kısmi Aydınlatma

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde taakaa tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Herkese merhaba , epeyidir görüşemiyoruz fakat gözüm hep buralarda takipteyim . Okuldan sonra büyük bir akvaryum planım var bildiğiniz gibi. Küçük odamdan çıkıp kendi hobi odamın olduğu bir evde .İlk zamanlar deniz akvaryumu deyince benim için mercanlar öncelikliydi fakat önceki tank tecrübemde de balıklar ben çok etkiledi ,sempatik tangler olsun muhteşem sürüler olsun bu sebeple öncelik sıram değişti Temel abi gibi . Bir akvaryumda da en sabit masrafların başında elektrik faturası geliyor hepimizin bildiği gibi .Deniz akvaryumu deyince de akılda hep akvaryumun üstünü örtü gibi örten kocaman armatür gelir akla bunu değiştirmek istiyorum .150 *90*50 olan bir tank ta kayaların ,mercanların konumu belirlenerek oralara küçük ve güçlü aydınlatma koyma kararı aldım ,yani ne geniş ne de uzun bir armatür ,kısmi aydınlatmalı olacak yani . Sizce nasıl olur büyük hacim düşük masraf varsın her noktada mercan bitmesin..

veysel, Alparslan, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Doğan dün aklımdan geçtin, kararına bayıldım. Clownu aldığım tank bu şekildeydi. 2,5 mt.akvaryuma 1,5 mt.lik armatür koymuş. 8xt5 belki T8. Çok aydınlık olmasa da yeterli düzeyde yayılmış ışık. Bu arada sps tankıydı ;)

taakaa bunu beğendi.
  3. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Benim tecrübem yok ama yinede mantıkla düşünüldüğünde olmayacak birşey gibi gelmiyor. Hatta güzel bir seyif keyfi bile oluşturabilir bir taraf aydınlık güneş vuruyormuş gibi diğer taraf daha karanlık kayaların alt kısmı gibi :)

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    O kadar karanlık olmuyor Tarık. Işık öyle bir yayılmıştı ki diğer kısımları izlemek daha dinlendirici geldi :)

5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bazen ışık kaynağı noktasal olunca çok daha doğal ve etkileyici yansıma ve dalgalanma görüntüleri oluşabiliyor. birazda kayaların arkasından aydınlatma falanda yapılırsa ilginç şeyler yakalanabilir. ayrıca hedefte mercan ihtiyaçları gibi bir şey olmadığı için kırmızı renk daha fazla kullanılabilir ve buda renklerin daha doygun gösterir.

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Çok doğru hareket .;)

taakaa bunu beğendi.
  7. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Merakla takiptedyim..
    Bu aralar bende balıklara sardım:D

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ooo Doğan neredeysin sen yaaa ilginç projelerle geri donuyorsun demek .

taakaa bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende çok beğendim fikri, zaten sadece kayalık kısımların aydınlanması veya gölgelikten aydınlığa geçişler birçok kişinin asıl hoşuna giden görüntüdür.

taakaa bunu beğendi.
  10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Boyle tanklar ozelikle japon akvaritlerde cok moda. Akvaryumun icindeki canlilarin isik isteklerine gore loka aydinlatma mevcut.

Montimahir bunu beğendi.
  11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Örnek var mı hiç Özkan abi.

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bir kaç örnek bulmaya çalıştım ama, pek fazla yok.
    IMG_20121209_153333.jpg
    LEDLightingForAquariums.jpg

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bunlarda Japonların tank aydınlatmaları.
    anagonbe-fts-lights.jpg
    img_682143_18070822_84.jpg
    Hideki-LeDio-21-360x300.jpg

Bu en alttaki adanın tanklarından bir örnek.
    1-vi.jpg

14. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Veysel abi son fotoğraf senin kuracağın akvaryuma güzel bir örnek gibi geldi bana :)

veysel bunu beğendi.
  15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Örnekler güzel de ,bunlar parça parça daha çok ışık koymuşlar benim niyetim o değil belli bölgelerde mercan yetiştirmek.

16. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Doğan ben seni anladım 2 metrelik bir tankı ortalayacak şekilde 1,20 lik giesmman koy 8 x t5 (veya muadili) ortalar tam gaz, yanlar loş. Mis çiçek. :çiçek:

taakaa bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim büyük tank öyle ve sıkıntı yok süper fikir.
    Mercanların geneli ortada aydınlatmada ortada kenarlar loş...

18. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bakıyorumda herkes yavaş yavaş doğru yolu buluyor. Mercan olayını tamamen kafamda bitirdim oh be. Akvaryum cyanomu oldu kapat ışıkları birkaç gün düzelir. Balık beyaz benekmi oldu bas ilacı geçmiş olsun aferim doğan tebrik ederim seni.

taakaa ve veysel bunu beğendi.
  19. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Bende bugün işlerden bir kaç dakika fırsat bulduğumda mercan olayını düşündüm ve sadece octopus coral ve anemon koymaya karar verdim (daha kaya bile konmamış akvaryum için hayeller :rolleyes: ) Sanki balık yoğun bir akvaryum benim için daha izlenesi olacak. Octopus türünü de istememin sebebi ben sallanan uzun kollu canlıları seviyorum beni daha çok mutlu ediyorlar. Polip mi octopus mu desen tabiki octopus forever temo2

Sayfayı Paylaş