1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Büyük Bariyer Resifi yok olmanın eşiğinde

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Montimahir tarafından 2 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Düzenleme: 2 Nisan 2016
    şeref24, TencoMelih, MilesDavis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Malesef takip ediyorum Mahir artan sıcaklıklarla toparlama imkansız. Yakında birşey kalmayacak

BARREEF

şeref24, TencoMelih, MilesDavis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Sıcaklık artışı
    Fosil yakıt kaynaklı Co2 ve diğer zararlı gazların artışı
    Sudaki insan kaynaklı kirlenme
    Saymakla bitmez yok ediyoruz doğayı malesef insanoğlunun yarattığı felaketlerin önünde hiçbirini duramaz : (

Not : avusturalyadaki yetkililere mail aticam bir shortcake gonderin yakında sizdekiler yok olunca frag isteyecek kapınızı olsun diye :)

şeref24, 8020_r31s, TencoMelih ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Resifin, bu şartlar altında önümüzdeki yüzyıla sağ çıkmasının mümkün olmadığı söyleniyor. Olay sadece bununla da bitmiyor, dünyanın tüm ekosistemi etkilenecekmiş. Doğanın 25000 yıllık emeğinin son yüzyılda içine ettik insanoğlu olarak. Kendi kendimizi yiyip bitireceğiz sonunda, olacak o.

şeref24, MilesDavis ve Ontheway bunu beğendi.
  5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ya videonun sonunda yanlış anlamadıysam çekim yaptığım yerin hayatta kalamayacağını söylüyor.
    Ne biçim adam ya bunlar. Madem su değerleri bozuldu, fraglayıp satın bari :)
    Ya da soğutucuyu teco ile değiştirin :p
    Konuyu fazla sulandırdım, evet. Ama yani hakikaten taşımak mümkün değil midir? Madem kesin ölecekmiş. Hiç değilse dubai deki yapay resife postalayın. Orada yaşarlar. Ben anlamıyorum bu işleri. Doğa severler, bir şey paylaşıp ölecekler diyorlar. Ee si ya da çözüm önerilerini net paylaşmıyorlar ve ben ne zaman izlesem bir suçluluk duygusu hissettiğimle kalıyorum. Elimden zaten link tıklamak ya da imza atmaktan başka cacık gelmez. Bilemiyorum...
    Bu arada video paylaşım konusunda kast ettiğim Mahir hocam değil, bu videoyu hazırlayıp sunanlardır.
    Dünyada söz sahibi olamayan, seslerini kimsenin bir taraflarına takmadığı bizim gibi insanların üzülmesinden başka bir işe yaramıyor...

Burakak123 ve Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende katılmıyorum.
    Dünya sandığımız kadar küçük değil, bir bölgenin mercanları ölçü alınmamalı ve dünyayı kendi yaşımızla kıyaslamamalıyız.
    Bazı yerlerde mercan azalırken bazı yerlerde çoğalır ve unutmayalım ki dünya oluşumundan bu yana yedi sefer kutupları değiştirmiş genede değiştirecektir.

Bir aralar ozon deliği tartışılıyordu ve saç spiralini işaret ediyorlardı:D aslında bu oluşumda gayet doğal zaman zaman bu delik açılır kapanır, aynen düdüklü tencerenin sibobu gibi.
    İnsan egosu ölene kadar kıyametin kopacağını bekler ama dünya ömrü insan ömrüyle aynı değildir...:)

Burakak123 bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Arkadaşlar burası dünyanın en büyük resif bölgesi (344,400 km²) ve barındırdığı canlı nüfusu bakımından tüm ekosistemler arasında ilk sırada yer alıyor. Avustralya' nın gözbebeği 1981 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış.
    Olaya sadece SPS açısından bakmayın, binlerce diğer tür canlının da yuvası.

Filmde sadece Kuzeydeki kesiminden bahsediyor, %95 gibi bir beyazlama sözkonusu ve El Nino gelecek ay bölgede etkisini sürdürürse yarısı daha gidecek denmiş, dikkatinizi çekerim çok hızlı gerçekleşiyor. Kıyaslarsanız; tanklarımızdaki SPS' lerin bir gecede beyazlaması gibi birşey...

Küresel ısınma veya her ne haltsa, bunu durduracak; sürdürülebilir, doğaya saygılı, ondan aldığından fazlasını geri kazandıran önlemler almadıkça gözümüzün önünde bir çevre felaketi yaşanabilir. "Nasılsa yüzyıl sonra toparlar" demek bence bencilce bir yaklaşım.

Kişisel bazda veya portal sakinleri olarak elimizden tabiki fazla birşey gelmez ancak farkındalık yaratmak gerekir. En azından hobi etiği adına...sonra bu Scolymia' lar da amma pahalı he demeyin :).

Düzenleme: 3 Nisan 2016
    YMR_AY, MilesDavis, harfuzmani ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  8. Burakak123

Burakak123

Yer:
    Kartal-İstanbul
    İsim:
    Burak Aksoy
    images.jpeg

Save olur planet. Our planets 4/3 is water. İf this reef die, one of the biggest ecosystem on our planet will disappear in next 24 years. And 4/3 is gonna be 4/2.

Bu yazıyı mümkün olduğunca çok paylaşmaktan başka yapabileceğimiz birşey yok gibi... :(

Montimahir bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    +1
    Mahir ilave edeceğim musadenle.
    Dubaide yapay resifin durumu nedir bilmiyorum ama dubaide su sıcaklığı 40 dereceyi buluyor bildiğim kadarıyla Burhan.
    Bahsettiğimiz alan inşaat alanı değil ki yıkıp yenisini yapalım. Burası okyanusta 25.000 yılda oluşmuş, son yyda tahribata uğramış bir alan.
    Hadi Çukurova nın aynısını hakkariye yapalim. İklim, sıcaklık, dalga, ışık ve daha birçok etmen var.
    Alpi nerede mercan çoğalıyor merak ettim. Son 2yilda benim evde çoğaldı da dünyada durum ne bilmiyorum.

MilesDavis bunu beğendi.
  10. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Dinazorları yok eden meteor dan daha beteriz maalesef sadece kendimizi değil tüm canlıları yok edeceğiz insanoğlu nankör işte kendi gezegenin kıymetini bilmiyor başka gezegende yaşam arıyor, terraforming ile uğraşıyor. ama doğa herzaman bir yolunu bulmuştur...

zipkinteam bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aşağıdaki link okyanustaki değişikliklerin bugünden yarına olmadığını en ufak bir değişikliğin bile on binlerce sene sonra olduğunu yazıyor.
    http://osinografi.nedir.com/

Ben biraz kaderciyim, akan su yolunu bulur gibi düşünüyorum. Olacak bir şey varsa zaten taktiri ilahinin önüne geçemeyiz, bugünkü yaşamımızda dinozorları göremediğimiz gibi...

12. Burakak123

Burakak123

Yer:
    Kartal-İstanbul
    İsim:
    Burak Aksoy
    Bizim boğaza taşıyabilir miyiz ? Oranın iklimine en benzer yer neresi ? Bunları oradan taşıyabilir miyiz ? Eğer önem verilseydi çoktan müdahale edilirdi. Umursamıyorlar. "Terör varken sizin otunuz mu mercanınız mı neyse onla mı uğraşalım ?"demekten başka bir şey var mı ? Kardeş kardeş yaşamak hiç bir canlıya zarar vermeden huzur içinde yaşamak yok mu arkadaş ? Dünyayı düşünen bu kadar az mı ? Resifin üzerini camla çevirip bir şey yapılamaz mı ? Ya da mercanların da genetiğini değişip ısıya dayanıklı yapamaz mıyız ?

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    O zaman şu şekilde düşünüyorsun Alpi.
    Mesela birine araba çarptı ve kaçtı. Sen ambulansı aramak yerine takdiri ilahi diyip devam edeceksin. Nasıl olsa yaşarsa yaşayacak, ölürse de ölecek diyeceksin.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YMR_AY ve MilesDavis bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O kadarda uzun boylu değil abi kaçamaz, çünkü kaçmaya çalıştığı an çeker vururum onu...:koptum:

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yine kacanin pesindesin ölenin değil.

tristan_76, YMR_AY ve harfuzmani bunu beğendi.
  16. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kader mekanizmasını yanlış yorumlamamak lazım. İnsanoğlu ne yapıyorsa kendi hür iradesiyle yapıyor, neticede bir sınav var ve doğrular ile yanlışlar karşımızda duruyor. Yanlış tercih yapmamızın, kaderimizle ilgisi yok. Neyse, konunun özü bu değil zaten.

Dünyanın içine ettik kısaca, kendimizden sonra gelecek nesilleri düşünmüyoruz. Öncekiler de böyleydi, biz de böyleyiz. Umarım bizden sonrakiler akıllanır.

şeref24, zipkinteam ve YMR_AY bunu beğendi.
  17. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Bence insanoğlu kendini fazla önemsiyor. Yaratacağı yıkımlar, son olarak kendi soyunu kurutur. Ama doğa bir şekilde yolunu bulur ve yeniden ayağa kalkar.
    Merak edenler çarnobil faciasının yaşandığı kentin şu anki haline videolardan baksın ;)
    Futbol sahasının ortasında çıkmış ağaçlar, insanoğluna kendini biraz aciz hissettirebilir ama benden uyarması :)

Ekleme: Dünya'da en sevdiğim doğal oluşum bariyer resifidir bu arada. Yanlış anlaşılmasın, önemsemiyorum zannedilebilir...

Ekleme2: Dünyaya bencillikten ve tüketimden başka bir şey pompalamayan modern kapitalist sistemlerin, küresel ısınmayla ilgili insanlığın duyarlı olmasını beklemesi de bir diğer trajikomik vakadır zannımca...

Rokujou, muradtekin, MilesDavis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Doğa tabiki ayağa kalkar da önemli olan kafaların değişmesi ve çeşitli önlemlerin alınması, buna da dediğin gibi kapitalizm izin vermiyor. Hatta küresel ısınma ve bu tarz videolar çevrecilerin uydurduğu bir yalan. Sözlerime ünlü bir kızılderili sözü ile son verme....şaka şaka :)

Ekleme: O yeniden çıkan ağaçlardaki genetik mutasyonları bir zahmet Ruslar inceleyiversin :)

19. MilesDavis

MilesDavis

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Ali Aktaş
    Resiflerin yerine farklı organizmaların evrilebilme ihtimalide var tabi ki ancak resiflerin ve ormanların yok olmaya başlaması bizi de şimdiye kadar gelmiş ve soyu tükenmiş milyonlarca canlı listesine ekler sonra gezegen her zaman ki gibi bunu umursamadan varlığına devam eder. (üzerinde bir yaşam ihtimali kalmamış olsa bile)

20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu zincirin başı insan ırkına kadar varacak bu iş oyuncak değil. Bu gidişle çok insan kuraklık ve açlıktan ölecek 50-100 yıl içinde çocuklarımızın işi zor...

BARREEF

Sayfayı Paylaş