1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BİR GÜL YAPRAĞI OLABİLMEK

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde axu2 tarafından 14 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. axu2

axu2

Uzakdoğu'da bir budist tapınağı, bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu. Burada geçerli olan incelik; anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti. Bir gün tapınağın kapısına bir yabancı geldi. Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi. Burada sezgisel buluşmaya inanılıyordu, o yüzden kapıda herhangi bir tokmak, çan veya zil yoktu. Bir süre sonra kapı açıldı, içerdeki budist, kapıda duran yabancıya baktı. Bir selamlaşmadan sonra söz'süz konuşmaları başladı. Gelen yabancı, tapınağa girmek ve burada kalmak istiyordu. Budist bir süre kayboldu, sonra elinde ağzına kadar suyla dolu bir kapla döndü ve bu kabı yabancıya uzattı. Bu, yeni bir arayıcıyı kabul edemeyecek kadar doluyuz demekti. Yabancı tapınağın bahçesine döndü, aldığı bir gül yaprağını kabın içindeki suyun üstüne bıraktı. Gül yaprağı suyun üstünde yüzüyordu ve su taşmamıştı. İçerideki budist saygıyla eğildi ve kapıyı açarak yabancıyı içeriye aldı. Suyu taşırmayan bir gül yaprağına her zaman yer vardı.

Alıntıdır (anonim)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: BİR GÜL YAPRAĞI OLABİLMEK

Ellerine sağlık. Ben bu konudan şöyle bir şey çıkardım. Gittiğimiz yerlerde ve hayat içerisinde insanlara yük olmamalı ve sıkıntı yaratmmalıyız.

Pek bu katagoriye mesaj yazan biri değilim. Hoşuma gitti yazmak istedim. Yanlış varsa kusura bakmayın.

Malum Karadeniz'li olunca, bazı konuları anlamak zor olmasa da, farklı açılardan alınabiliyor. Tıpkı Temel'in Hava Pilotu olduğu ilk uçuşundaki Fransızlar için söylediği gibi;

'Bu Fransızlar ne deli insanlar demiş, Pistin boyu 100 metre, eni 600 metre'
    Saygılar...

3. axu2

axu2

Ynt: BİR GÜL YAPRAĞI OLABİLMEK

İlahi Temel hocam kinayeli anlatımları karadenizliden iyi anlayabilecek varmidur :horon: ?

Sayfayı Paylaş