1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bıktım bu petshopçulardan !

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde alper5959 tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhaba akvaryumportalı üyeleri sizlere bu petşopçulardan yediğim KAZIKLAR sonucu içimi dökmek istedim.

Hobiye başladığım ilk yıllarda akvaryumcunun birisi bana 1 erkek ahli ve 1 dişi sarı prenses vermişti neymiş onlar çifttleşip yumurta döküp yavruların yarısı saf ahli yarısı sarı prenses çıkarmış. Küçük bir ilave : kaldıki dişi diye verdiği sarı prensesin yanakları masmaviydi hayvan üreme hormonları coşmuş bir sarı prenses idi.

Diğer bi petşopçu bana taş gibi diyerek karını çekilmiş ve ölücek durumda 1 ahli dişisi 1 portakal vermişti. Nitekim ikiside öldü.

Bugünlerde ise başka bi akvaryumcuya 3 dişi 2 erkek damızlık , karga olmayan 15- 16- 17 cm damızlık yunuslar verdim koloni fazlalığımdan dolayı. Adama herhangi bir fiyat vermedim emeğimin karşılığını vereceğinden emindim kaldıki çok yakın tanıdığımdı ve verdiğim 2 dişiyi ondan zamanında 30 tl ye geliş fiyatına almıştım. Bu yakınlarda edirnede başka bir akvaryumcu ağbimden de damızlık yunus almıştım taneye 50 diyordu 40 a düşürtene kadar anam ağladı. Piyasayı bilmeyen adamda değildim hani.

Ne oldu biliyormusunuz balıklar satıldıktan sonra adama bir gittim alper biz onları 15 er tl den sattık zaten akvaryumda ölen oldu vurdular al sen tanesine 13 tl deyiverdi.( kaldıki yunus türünü 1 seneyi geçik bakıyorum bu zamana kadar kaç defa balık ilave edip akvaryumdan çıkarmışlığım oldu 1 sene içinde 2 yunus kaybettim 1 i akvaryumdan atladı öteki ise bana geldiğinde karnı çekikti yani yunuslar öyle pat küt ölecek birbirini dövüp gırtlaklıycak kayvan değil ha onların akvaryumdakilerde sanırım yunusları yüzgeçlerinde döner bıçakları kelebeklerle filan takılıyorlar ? ki balıklar ölmüşmüş. ) İnanamadım tanesine en az 30- 40 tl arası sattığı balıklara nasıl öyle bir fiyat verebilir. 5 tane damızlık yunusuma 65 tl saydı.

Elbette ki bu işi onuruyla yapan tüccarlar var fakat o balığın o boya gelene kadar en büyük zahmeti hobici çekerken akvaryumcular nasıl gidip böyle komik rakamlar verebiliyorlar. Ayptır günahtır şerefsizim hobiden soğuyorum böyle şeyler karşıma çıktıkça.30 ardan satsa 150 eder bana verdi 65 !!! Lepistes üreticileri vs lepistesi 70 kuruş 1 tl ye üretip satıyor. Pet şopcularda satılan rakam 2,5 3 tl. Hayır kazandıkları paralarda gözüm yok ama bizim gibi amatör yavru üretip akvaryumculara verenler biz bu işten hiçbirşey anlamıyoruz. Bıktım vallaha bu işlerden. Bizleri kandırmadan işinizi yapın hobiden soğutmayın , bizim gibi hobiciler olmazsa sizde olmazsınız.

Bu işi onuruyla yapanlar üstlerine alınmasınlar onlara saygılar sevgiler....

2. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Cevap: Bıktım bu petshopçulardan !

Sevgili Alper,

yaşadıkların ve yaşayacakların bu işin ticaretini yapanlarca maalesef ilk olmayacak kaldıki bunu sadece petshopcular değil bu işi ticaret haline getirmiş BAZI hobicilerde yapmakta .Büyük harflerle özellikle BAZI yazdım onlarda da zaten artık forumlarda bilinmekte yasaklansalarda değişik nicklerde faaliyet göstermekteler.Yapılabilecek en iyi şey bence hobide bilgilenmek mümkünse bakılan canlı türünde uzmanlaşarak yaşadığın şekilde sıkıntılara mahal vermemek..Ve en zoruda bazı lokasyonlarda her türlü imkanı bulamamak bunun sonucu olarak ilgili lokasyondaki petshoplar tarafından sömürülmekte hobi..Edirneden bahsetmişsin ben Edirnedeyim toplasan 1 elin 5 parmağını geçmeyen petshoplarda aradığını bulmak biryana baktığın türün bilgisini yem çeşitliliğini sorguladığında aldığın fiyat ve bilgi doğrultusunda meğer tanklarımızda maden varmış diyesin geliyor..Aşırı bilgisizler...sorduğun yada aradığın ürün zaten ellerinde yoktur onlara göre zaten almanada gerek yoktur ona o kadar para vereceğine buda işini görür diye ellerindekini kakalamakta üstlerine yoktur..

bu yüzdendirki ben uzun zamandır forumda takip ettiğim çoğunluğun takdirini güvenini kazanmış kişilerle irtibata geçip istediklerime ulaşmaktayım buna canlı türleride dahil...ancak unutmaki forumlarda yada internette art niyetli insanlar yokmu elbette var dikkatli olmakta fayda var...

kendine iyi davran

alper5959 bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arz talep meselesi. Eskiden yani 15 sene öncesinden öğrendiğim bir şey var. Esnafla konuşmadan bıktığın, çıkarmayı kafaya taktığın balığı kovaya koyar akvaryumcuya kova elde girersen 20 gr yem yerine alır çıkarsın.

Eğitim şart, özellikle mahalli esnaf direk paraya odaklı. Hobiyi sevdireyim, anlatayım, öğreteyim hak getire. Zaten öğretmeye kalkarsa o akvaryumda patates yetişmez o da ayrı.

alper5959 bunu beğendi.
  4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Artık akvaryumculara alıştık ama forumlarda canlıdır malzemedir satıp akvaryumcudan daha afilli kazık atan arkadaşları ne yapacağız bilmiyorum. Bu forumdan değil başka bir forumdan xenia siparişi yaptım dillere destan bir kazık yedim. İsmini açıklamak istemiyorum, çünkü gereksiz bir tartışma yaşamak istemiyorum, isteyen arkadaşa özel mesajdan kim olduğundan bahsederim. Zaten Büyükşehirde yaşamadığımız için görerek canlı alma şansımız yok bir de bu haysiyetsizler yüzünden deniz akvaryumundan soğumak üzereyim, geçen hafta boyunca çok canım sıkıldı anlayacağınız.

Bugüne kadar hep az bulunan bitkiyi-canlıyı üretelim arkadaşlarla paylaşalım diye can attık, veya sadece bazı cüzzi maliyetleri ile paylaştık kilometrelerce öteye kendi arabamla canlı götürdüğümü biliyorum.

Yok ben aslında sağlıklı canlı için piyasa fiyatlarını ödemeye hazırım, hatta fazlasını bile veririm arkadaşım, sen sadece insan ol bana kaliteli canlıyı yalansız dolansız yolla. Anlayacağınız çok canım sıkıldı bu işten. Hepinize kolay gelsin.

alper5959 bunu beğendi.
  5. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Özdemir Bey altıeylül pasajındaki Serdar'la görüşüyorsunuzdur mutlaka kendisi yardımcı olamıyormu tuzlu su canlıları konusunda. Balıkesirde sadece orada tuzlu su akvaryumları gördüğüm için soruyorum.

alper5959 ve Okurt bunu beğendi.
  6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Küçük bir macera da benden : istanbuldaki esnaf belli, forumlarda kıymet bilen, takdir edilen iki esnaf hakkında yazacağım isim vermeden, isteyen olursa özelden..:

1- İthalattan yeni gelmiş balığı bakır eklenmiş sapsarı suyu olab bir akvaryuma almışlar. O sapsarı su içindeki balıklardan 8 tane aldım ve bir hafta içinde 7 tanesi öldü. Bunu bu şekilde öğrendim ve bir konu açtım foruma, bu sarı renge dikkat edin şeklinde. Arkadaş bu suyu sakın akvaryuma ekleme diyerek üzerine düşen görevi yapmıştır sağolsun. Balıklar daha yeni, yem almaz, hasta olabilir diye uyarmamıştır.

2- Gene hepimizin bildiği bir başka akvaryumcu abimiz bana seramik kaya sattı sağolsun. Kayalar küçük ve orta parçaları birleştirerek bir dizayn yapılmış ve birbirlerine yapıştırılmış. Daha yıkarken pek çok yerinden kırıldı. Tekrar tekrar yapıştırıp bir şekil yaptım kafama göre ama verdiğim paraya aynı boyda sağlam ve sıfır bir kaya alabilirdim. Üstüne üstlük zaman kaybı ve emek kaybım olmazdı. Üzeri yosun kaplı kayaları sağlam ve ucuz diye aldım, satıcı bana bunları yapıştırdım demedi, kırılırsa bak şöyle yapıştıracaksın dedi. Geçen gün de istemeye istemeye elinde yosun var mı bizim naso yemiyor diye aradım, yosun yok, kuru yeme alıştır dedi. Alışmıyor dedim. O zaman ölür dedi. Benim en sinir olduğum lafı söyledi ve cinlerim tepeme çıktı. Yahu kardeşim biz öldürmek için mi alıyoruz balığı sana akıl danıştık eşeklik ettik işte. Ölsün gebersin o zaman balık da, sen de geber tez zamanda deyip haykırmak istedim ama terbiyemden gene bir şey demedim. Fakat bir daha ararsam veya gidersem en adi şerefsizim.

alper5959 bunu beğendi.
  7. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Ah bu akvaryumcular bunun hobicisi esnafı taksicisi bakkalı olmadığını düşünüyorum.Bu iş tamamen insanlıktan adamlık karakterden geçiyor ve bu şekilde çalışan bir kaç akvaryumcu var onlarıda tüm forum hayranlıkla takip ediyor...Kısacası onurumu kaybedeceğime paramı kaybederim diye düşünen insanlarla alışveriş yapmak lazım zor ama araştırılırsa böyle insanlar var...toka:giftoka:giftoka:gif

alper5959 bunu beğendi.
  8. SertkanPetshop

SertkanPetshop

İsim:
    Kağan Yurdakan

Selamlar , hazır konuyu görmüşken yorum yapmak istedim. Öncelikle hepsi bir değil demişsiniz. Nasıl her hobici aynı değilse akvaryumcuların da hepsi bir değil.

Ben size genel olarak giderleri belirteyim ;

- Elektrik faturası ( Hakkı ile kullanırsan ( kaçak vs olmadan - kul hakkı yemeden )
    - Kira
    - Su
    - Petshoplar için derneğe veterinere verilen para
    - Vergi

Dükkan da malawi üretimi yapıyorum. ( 3-4 hatta 5 cm balığı 2,5 3 liradan veriyorum. Forumlara bakın bakalım fiyatlar ne alemde :) Hobiciler de bizle aynı paraya veriyor. Yani bazı üyeler çoşmuş durumda fiyat konusunda. Gider ne elektrik , su . . . Bir de yem parası... Aldığı yavrular bunları fazla fazla karşılıyor zaten. Hatta artık extra gelir de elde ediyor. Ne müşterilerim var. Evde bir oda da balık üretiyor , gelip satıyor. Ayrıca şu var;

Diyorsunuz ya , lepistes 70krş akvaryumcular satıyor 2,5 3 Tl 'ye diye... Yukarıda belirttiğim ana giderleri de hesaba koyun tabi birde 10 12 saat orada dükkanda çalıştığını da... Bırakın da satsın. Artı ölümleri de düşünün , sadece tek tür yok. Yüzlerce balık var. Kısacası petshop ; ufak çaplı balıklardan ( japon , canlı doğuran , tetra grubu ) %100'den fazla kazanmak durumunda.

Ayrıca şu var ; bu petshop ya da vs de olsa. Eğerki bir mal veriyorsan satması için o an istediğin rakamı söylemek zorundasınız ki mağdur olmayın.

Sonuçta bu hobi artık bilinçli bir şekilde yapılıyor. Gerekli bilgi donanımı forumlarda mevcut. Yaşanmış tecrübeleri de işin içine koyduğunuzda ülkemizde bu hobinin daha da gelişmemesi için hiç bir sebeb yoktur.

Mesala eskiden forumlarda satılan malzemeler çok cazipti. Sıfır fiyatının yarısı fiyatına satılırdı. Bu bahsettiğim 4-5 sene öncesi. Şimdi ne alemde bir örnek verirsem ; Jager 300w sıfırı 60 65 lira aralıgında iken forumlarda 2.eli 50 Tl...

Toplu yem alımı vs olayına gelirsek , ortada bir ticaret varsa bununda karşılığında bir vergi vs ile geri dönüşümünün olması lazım değil mi ? Bir çok yem sitesi açılıyor ? Bunlar neye dayanarak yem satışı yapıyorlar ? Hobici adına çok güzel ve ekonomik birşey . Burdan kastım şu ; bu olay önce petshopları ( işini adam gibi yapanlardan kastım ) daha sonra toptancıları etkilerse illaki bir yerden patlak verdiğinde forumdaki üyeler gerekli malzemeleri nerden temin edecekler ? Şu an büyük illerden kastım , bazı kişiler tekel olmuş durumda resmen. Her türlü malzemeyi vs bir şekilde temin edip çok az bir kar marjıyla hobicilere sunuyor.

Yani 2 tarafında bazı şeyleri düşünüp ona göre hareket etmesi lazım . Sadece bir kişinin ithalat listesinden balık almakla bu işler olmaz. Yani o işin pek ömrü olmaz.

alper5959 bunu beğendi.
  9. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hepinize yorumları için teşekkür ederim hepsini sonuna kadar okudum. Benim yaşadığım olaydan muzdarip benim gibi hobiciler hiçte az sayıda değil aranızda. Genelleme yapmıyorum fakat bunların olmasında en büyük pay bilgisizlik Temel ağbinin dediği gibi. Bazen kendilerininde kazıklandığı ürünü gelip bize satıyorlar elinde patlamasın diye , bazende para uğruna açgözlülük. Tabiki burda tabiki para kazanacaklar ama hobicinin kalbinide bukadar kırmamak gerekir. Benim yakındığım dürüst olmamaktı.

Tabiki akvaryumcuların elektriği suyu vergisi algısı var fakat akvaryumlarımdan dolayı her ay evime 60 tl fazladan elektrik faturası gelmekte. + kullandığımız yemler + sular vs tabiki bu giderler akvaryumcudada var evinde amatör balık üreten hobicide de. Bende de balık ölümü oluyor dün 300 tane 2-3 cm balığımı sırf tedavi denemesinden dolayı kaybettim. Neyse kendimi haklı çıkarma çabalarım değil bunlar ama akvaryumcuların gideri varsa tabiki bizimde giderimiz var o balıklar o çağa gelene kadar.

Aslında bu konu okadar uzun ki. Ama konunun temel noktası bazı akvaryumcuların hobicileri yolunacak bir tavuk gibi görmeleri oysaki bizler devamlı müşterileriz ikimizde birbirimize bağımlıyız bu ilişkilerin para uğruna zedelenmemesi gerekir sevdirilmesi gerekir. Ben orda bu ne para diye kavgada edebilirdim ama saygımı korudum etmedim 3 kuruş fazla alcam diye kendimden ödün vermedim. Benim karşımdaki alışveriş ettiklerimden de beklentim budur sadece bunları söylemek istedim bu konuda daha hasas olmaları için.

Dediğim gibi genelleme yapmıyorum bu işi hakkıyla yapanlarda var üstlerine alınmasınlar.

Saygılarımla...

10. SertkanPetshop

SertkanPetshop

İsim:
    Kağan Yurdakan

Alper Bey,

Bu işi ticari olarak yapan kişi , karşısındaki bir kere kazıklar ve sonuç olarak da kaybeder. Zaman içinde müşteri potansiyeli düşer ve beyaz bayrağı çeker. Forumlar vs bilinçlenme konusunda yararlı yerler. Ticari olarak yapan bir kişi , karşısındakine bilgiyi verir. Misal 2 uyumsuz türün olmayacağı vs... Gerisi müşteriye kalmış birşey.

Maliyet konusuna gelirsek ; bir petshopta yüzlerce balık var. Yemi , elektriği vs de bunla orantılı şekilde. Hani derler ya zevkin parası olmaz diye. Bu hobi de böyle birşey. Ticari olarak bu işi yeni yapan , hobiden gelen birisi olarak şunu söylemek isterimki ; petshop işi dışardan bakıldığı gibi hiç kolay değil. Herşey çok farklı.

alper5959 bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kağan Bey selam,

Yazdıklarınıza hak veren onlarca mesajımız vardır. Siz elbette haklısınız bazı konularda ve aslında zaten benim mesela tepkim tamamen sizin yazdıklarınız dışındaki olaylaradır. Hobici daha pahalı oldu, hobici hatta çok üç kağıtçı olmaya başladı, evet nispeten masrafı az üretimleri esnaf rakamına satıyorlar vb.

Size altını çizerek hak verdiğim en büyük husus ise hobicilerin ısıtıcı gibi ikinci el malzemleri ve hatta yaprak noriyi dahi forumlarda satmaya kalkması başlı başına forum zihniyetine aykırı davranmaları hususudur. Hediye edilmeli veya takas edilmelidir.

Şahsen esnaf bazında kızdığım ise bilinçsizce hareket edenler olmasıdır. Bunun dışında fiyat vb konusunda sözüm olamaz, o firmaların ticari düşüncesidir. Kiminin güvenliği vardır veya 3 kat dükkan kirası vardır vs ama bilinçle satış, sorun olmayacak şekilde yönlendirme zayıf maalesef çoğu esnafımızda.

Ticari esnafa ''Ticari Üye'' statüsü açmayan ve ilan vermeleri için ''Ticari ilanlar'' forumu açmayan tek akvaryum sitesiyiz ve devam edecek. Ya profesyonel ilanlar verecekler veya statüsü üye olarak herkesle aynı yere ilan verecekler. Hobiciler ise ticari tanıma girecek toplu satış ilanı veremez.

alper5959 bunu beğendi.
  12. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Tabiki Kağan bey yazdıklarınızda tabiki haklısınız dışarıdan bakıldığı gibi olmayabilir zorlukları olabilir fakat burda demek istediğim bana karşı bazı kimselerin dürüst olmamaları. Burada ikimizde haklıyız sonuçta hobiden gelen biri olarak balığın kolay yetişmediğini emek harcamak gerektiğini bilirsiniz , sizde emek harcıyorsunuz tabiki bunlarında bilincindeyim. Bir mal 30-40 ediyorsa ben 15 e sattım deyip al sen bunu demiycek veya bunlar bununla yaşar diye vermiyecek. Ha aklıma gelmişken bi akvaryumcu daha bana hobide daha yeniyken karışık cichlid akvaryumumda yaşar diye melek vermişti çiftine 5 tl verip aldım ondan sonra baktım meleklerin kuyruklarına saldırıyorlar götürdüm dedim bunlar burda yaşamıycak geri alın diye , sonra oda geri aldı çıkartıp 3 tl verdi. Yani tamamen satayım kar edeyim ne olucağa umrum değil diyen zihniyete karşıtlığımı belirtmek istedim

Kızdığım nokta bu lafım kesinlikle size değil ama enayi olarak görülmem kafamı bozdu. Bunlarıda buraya yazma amacım böyle tipte insanlar varsa okusunda yanlış yaptıklarını anlasınlar diye. Kesinlikle burda genelleme de yapmıyorum yanlış anlaşılmasın sözlerim.

13. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Hazır Konusu açılmışken ben de birbirlerinin aynı ve fark yaratamamış akvaryumculardan bıkmış durumdayım. Adama bitki soruyorum bana CO2 kitin var mı diye soruyor, gidip bakıyoruz bitki standına bitkiler sararmış çürümüş. Senin var mı CO2 kitin diye sorup uzaklaşıyorum oradan.

Uçuk bir fikir olacak ama Bence Akvaryumportal olarak dernekleşip şehirlerde temsilcilikler kurmalıyız.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper balıkları akvaryumcuya bırakırken ben şu parayı isterim sen kaça satarsan dememekle hata yapmışsın.Adam gene vicdanlıymış ya tanesine 5 tl verseydi? Neyse buda sana bi ders olsun artık. Birdahakine temkinli davranırsın. En azından balıkları akvaryumcuya vereceğine forumda ilan vererek satarsın. Hadi geçmiş olsun diyelim artık.

15. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

İnsanlar türlü türlü. bazen karşımızdakini kendimiz gibi zannenip türlü türlü başımızdan olaylar geçiyor.
    Hak veriyorum sizlere. Forumlarda olsun dükkan sahipleri olsun içlerinde iyileride var sahtekarlarıda..
    En son başıma gelen olay ise yuhh dedirttirdi..

Açtığım bir ilana karşılık, canlılları gözle seçmek isteyen sözde hobici bir sahtekar evime gelip çay kahve muhabbet ve sonrasında canlı aldı.(bir kısmını sonra vermek üzere..)
    sonrasında öğrendikki sahtekar casusluğa başkalarına bilgi yetiştirmeye gelmiş..Hakkımda ileri geri konuşmuş..
    Bu noktadan sonra ne denirki. Sözün bittiği yer..ara ara görüyorum ve insanları uyarıyorum..:uyari:

Bu arada Burak hocam elimde nori yosunu var..size gönderirim..
    İsteyen arkadaşlarada bedelsiz gönderirim.Bir ara almıştım bayada varmış içerisinde...

Sevgiler..

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar, öncelikle bilinçlenmek, öğrenmek, araştırmak gerekli. Elimizin altında internet denen muazzam bir buluş var. Bunun nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak bizlerin elinde. 13-14 sene kadar önce internet bu kadar yaygın değildi vede dahası herkesin evinde ve günlük hayatımızda bu kadar çok kullanamıyorduk. O yüzden kulağımızın arkası, önü, yanı hiçbir tarafı kalmadı ama şimdi durumlar değişti dersimizi ne kadar çalışırsak o kadar az kazık yeriz .

YIKIKTEMO ve alper5959 bunu beğendi.
  17. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi vicdan filan yok çünkü adam hem baba hem anne tarafımdan eski aile dostumdu ve yakınımdı. Bana gelip yalan atması çok ağrıma gitti. Bidahakine artık temkinli olucam ders oldu bu bana. İlan yoluyla da pek aktif satış olmuyo ama öyle deniycem artık ağbi.

18. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Evet ağbi benim durumumu en iyi özetleyen senin bu cümlen oldu

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bu başlığa üç defa yazıp sonrasından mesajımı sildiydim.Pet Shop'lardan oldukca büyük kazıklar yiyen biriyim.Ancak burada tek suç Pet Shop sahibindemi?Kesinlikle hayır.Arkadaşlar kusura bakmayın ama her konuda olduğumuz gibi Akvaryum konusunda da toplum olarak süper bilinçsiz durumdayız ne yazık ki.Her şeyin başı eğitim...Peki ya öğrendiklerimizi uygulatmayanlar ne olacak?Bakın şöyle izah edeyim.

Şimdi buraya üye olurken sıfır bilgim vardı.Dış filtre deseniz gidip manavdan temin etmeye kalkışırdım.O derece cahillik vardı yani.Sonra zaman içerisinde azar azar öğrenmeye başladım.Pet Shop'a gittiğimde bu öğrendiklerim doğrultusunda bakınmaya ve soru sormaya başladım.Anck satıcı arkadaşlar "Ya bunları internetten mi öğreniyorsunuz?Millet bilmez,kulaktan duyduğu şeyleri yazar geçer.Onların dediklerini yapmaya kalksak memlekette akvaryumu olan kalmaz" diye inanılmaz derecede bu bilgiler ile alay etmekte.Konuşurlarken de öyle bir konuşurlar ki insan ister istemez "Ya hakkikaten de bu daha mı doğrusunu bilyor?" diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Antalya'nın en ünlü cichled tedarikcisi,kendi özel fan kulübnü kurmuş şahıs konuşurken aklım beynim uçtu.Sump sisteminin sadece tuzlu su akvaryumları için olduğunu ve tatlı suya gerek olmadığını söyledi.Hatta almak istediğim 470 lt.lik tankıma filtre olarak dolphin 1600 ü uygun gördü.Kum olayını ise kahkahalar ile geçiştirdi.Dibe bir avuç kadar atmam gerektiğini,cichlidlerin ve tropheusların kumu sevmeyeceğini söyledi.Tank ışıkları asla kapanmazmış,kapanırsa uyumak için balık yukarıda değil tabanda uyurmuş ve böylece dışkılarından oluşan parazitler vücuduna yapışıp onları öldürürmüş.....

Şimdi bunları ve bunlar gibi akıl almaz şeyleri inanılmaz ustalıklalarla anlatan dükkan sahipleri var.Benim gibi bir buradan bir de mağazalardan bilgiler alıp kafası karışan bir çok arkadaşımız var.Doğruyu öğrenmek sabır,araştırma ve kazık yiyerek oluyor bu hobi de.Bunun önüne geçilemiyor maalesef.
    Olay burada kazık atmaktan ziyade çoğu satıcının da bilgi olarak olağanüstü derecede cahil olmasıdır.Başka bir başlıkta yazıp bana "Şelale filtresi ne?" diye soran bir Pet Shop sahibinden söz etmiştim.Hobiciler olarak birbirimize destek olmamız gerek.Ancak en büyük vurguncular da ne yazık ki biz hobiciler olmaya başladık.Kayseri de faaliyet gösteren bir balık tedarikcisinin F0 balık fiyatlarından daha fazla para isteyen var.Adam Yazıyor.Almış dış filtreyi 105 liraya ve kullanmış şimdi de satarken 95 lira istiyor.Yemleme makinasının sıfırı her yerde 65 lira adam 60 lira istiyor.Asıl tehlike bence bu tarz hobicilerdir.

20. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Merhabalar arkadaşlar. Şimdi şöyle bir durum var. Bazı petshoplar varki bu işi gerçekten yeni başlayanlara öğreten cinsten. Ama bazıları var ki ben buna ne satabilirsem düşüncesi içerisinde. Bende ilk başladığımda bu kişilerle çok karşılaştım. Ama gözüm erken açıldı. Ve bunu fark etmemi sağlayan iki şey oldu. birincisi benim devamlı her hafta gittiğim akvaryumcum. ikincisi Akvaryum Portalı forumları. Gerçekten konuyu başlatan arkadaşıma hak veriyorum. 50 liralık malı 100 liraya satan yüzlerce petshop var. sonuçta burda kul hakkı yiyende var gerçekten helal kazanç sağlayan insanlarda var. Ve en önemlisi yeni başlayanların ( benim gibi) aceleci davranmasıda var. Konuyu başlatan arkadaşa teşekkür ediyorum..

Sayfayı Paylaş