1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

B vitamini Erik ile Tamamlanıyor

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sohbet tadındadır. Erik ve birçok ihtiyacın karşılanması:

Nerden başlasam bilemiyorum ancak, biraz da olsa moral bozukluğu yaşıyorum. Hobiye çok faydalı olacak veya olmayacak diye eskisi kadar düşündüğümü sanmıyorum. Eskiden açtığım ve yazdığım bu tarz konulara yazılanlar ile alay edilirdi ve açıkcası ne yaptığımdan emin olduğum için arkasında durduğumdan yasaklandığım olmuştur. Sebeb hobiye yeni başlayanları yanlış yönlendirmek. saat:gif Tabi daha evvel yazdığım gibi elbette zamane delisinin gülme vakti gelecekti ve gelincede bu deli pis pis sıratacaktı. Halim yok sırıtmaya gerçi ama anlayan anlamıştır. Bu tarz konular altına yorum yaparken lütfen dik olun. Farklı düşünüyorsanız üzerine basarak yazın. Unutmayalım ki eğrisi doğrusu sadece ve sadece üzerine yazışılarak bulunacaktır. Reef central sitesinde benim yıllar önce verdiğim Zencefil tam 12 sayfa tartışılmıştır. Adamlar bizim gibi değil kusura bakmayın çoğu denemiş sonucu yazmış ve büyük çoğunluk onay vermiş. Şimdi ise ticari ürünü var beyaz benek için satılan. :ay:

Kusura bakmayın biraz reklam veya övünme gibi oluyor ama o kadar lafı ben işittim. :F Bugün...o gün yazdığım ve balıklara verdiğim gıdaların neredeyse hepsinin kaliteli yemlerin içinde olmasına sadece gülüyorum. Pazar günü Teoman abiyle (cimlikaya) Seaside akvaryuma gittik. Esnaf arkadaş sohbet sonrası tanıdı beni ve çok sattığı kaliteli yem içindeki kavun, elma vs vs gösterdi bak dedi hepsi yemin içinde. Tabi Marmara deniz suyuna girmezsek olmazdı onu da yaptık. Sağolsunlar ona da destek verdiler. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum.

Eriğe gelirsek nerden çıktı şimdi diyeceksiniz.

[​IMG] [​IMG]

ERİK: A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir.

Eriğin Faydaları: Erik vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri sakinleştirir. Kansızlığa iyi gelir. Erik sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendirir. Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır.

Aslında yukarda yazanlar yeterlidir ama ilave etmem gerekirse; vitaminler insanlar ve hayvanlar üzerinde aynı etki ya da tepkiye sahiptir. :ay:
    Prof. Dr. Utku Çopur, eriğin bağırsak faaliyetini artırıcı etki gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:
    Ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve olduğu bilinmektedir. Eriğin karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastalıkları ile sindirim rahatsızlığı çeken ve tuzsuz diyet uygulayan kişilerce tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca eriğin regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terletici özellikleri de bulunmaktadır. Çiğ erikte çeşitli minerallerin yanı sıra C, A ve E vitaminleri ile beta karoten de bulunuyor. Vitamin ve minerallerden daha sağlıklı bir şekilde yararlanabilmek için taze olarak tüketiminin önerildiğini bildirdi.

Daha ne eklemem gerekir konuya bilemiyorum.

Sevgiler...

ogiler ve karyolla bunu beğendi.
  2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam bu güzel paylaşım için teşekkürlertoka:gifgeçen senle konuşmuştuk ve benim balıklara ince parçalara bölerek verdim ilk etapta saldırdılar ama alışmadıkları için ilk tepkileri fazla olmadı .Bu hafta pazar günü aç bırakıp akşam erik vereceğim aç olacakları için yiyecekleri düşüncesindeyim.Gelişmeleri buradan paylaşacağım.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gelişmeleri paylaşırsan iyi olur İsmail. İlk severinde yemeleri zaten beklenmez ama az da olsa yemeleri iyi bir gelişme. Erikler ekşi olmamalı, benim gözlemim tadı ekşi olmayanlar daha güzel kabul ediliyor.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam yarın aç bırakıp akşam vereceğim erik olumlu veya olumsuz gelişmeleri paylaşacağım ;) aslında bir düşüncem daha var eriğin suyunu vereceğim yeme emdirmek ne dersin temel hocam

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sonuç olarak faydasının olacağına şüphe yok. Alıştırmayı o şekilde de yapabilirsin. Fakat tam faydalanması sanırım minik parçalar halinde yemeleriyle daha iyi olur. Bilimsel olarak bir verisi yok tabi ama eriğin kendisini yemeleri daha iyidir her halde.

Tropheuslar için lokmaların boyutu önemli, acaba diyorum bir eriğin kabuğunu soyup akvaryuma bıraksan onlar kaparıp yese daha iyi olmaz mı ?

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Dediğin olabilir abi,kabuğunu soyup akvaryumun içine atabilirim.Burda diğer detay baskın erkeğin olduğu bölgeye yakın olmaması böylelikle tankın içinde bulunan tüm balıklar rahat bir şekilde faydalanacaklardır.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abicim kim ne derse desin araya böyle öğünler sıkıştırılmasının bence hiçbir zararı olmaz.. Herşeyi tadında ve ayarında vermek lazım.. Hangi meyve sebze verilcekse haklarında her türlü bilgiyi edinmekte çok önemli.. Balıklar bizim gibi olmadığı için azda olsa ayar kaçtığında etkileri onlarda ağır oluyor.. Cüce vatozuma verdiğim 1 tutam brokolinin az kalsın balığın infilak etmesine sebep olcak kabızlığı , başıma gelen en kötü tecrübeydi.. Ama bu benim hatamdı tabii ki.. Yiyorlar diye bıraktım içinde ama öyle olmaması gerekiyormuş onuda bu şekilde tecrübe ettik..

Eriğe gelince diğer meyveler gibi vitamin yönünden çok zengin ve +'ları Temel abinin yazdığı gibi fazla olan bir meyve ve ayarında verildiği takdirde sorun çıkacağını hiç zannetmiyorum.. Ortalarda gezip , yenilik getirenlere , fikir üretenlere sataşan tipleri aslında kaale bile almamak gerek. Heryerde var o tiplerden.. Faydaları zaten yok ,faydaları olmadığı gibi fayda üretenede saygıları yok.. Tabii sizde böyle güzel güzel geniş geniş paylaşım yapıyorsunuz ama bizim ufak ağızlılar bunları nasıl yiyecek o konularada eğilirseniz memnun oluruz hani :) Miksere falan atarsak mundar olurda o bakımdan.. Sizinkiler ne verseniz yiyorlar maşallah :)

Bu faydalı paylaşım için teşekkürler...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Volkan az çok bildiğin gibi takmam zaten. Portalda forumu temsil ediyor olmak bile ne düşüncelerimi yazmaktan geri bırakır ne konulara bakış tarzımı değiştirir. Çünkü orası ya da burası ben inandıklarımı yazdım. Klavyeye hep şirin şeyler yazmak veya ondan bundan duyduğunu yazarak mesaj atmak kolay iştir. Tabi bana göre de değildir. Hobiye katkıda bulunması muhtemel konuların üzerine bir şekilde gidilmelidir.

Bu tarz konulara destek vermeye veya denemeye veya veya yorum yazmaya kaçınanlarda bana göre dürüst değildir. Ağzı küçük balık nasıl yiyecek, bağırsak sistemi uzun balık nasıl yemeli, suyu nedir posası nedir bunların tamamını konuyu açanın yazmasını beklemek malesef ki mümkün olmuyor. İşte sen bunu soracaksın bir diğeri kendi türüne göre soracak ve konu masada şekillenecek.

Ağzı küçükse balıkların bence yeme şekli kendilerinin koparması olmalıdır.

9. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Valla ne yalan söyleyeyim, balıklara garip garip şeyler yedirme konusunda ben de seninle alay ederdim hocam. Ama görüyorum ki herifler çatır çutur girişmişler eriklere, maşallah. Kesin deneyeceğim bunu, ama bir sorun var: Benim balıkların en kralı erik kadar zaten. :D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkların boylarının önemi yok Hocam. Kendileri kopararak yerler o halde. Eriğin kabuklarını kenarlı şekilde yani içini ortaya ortaya çıkaracak şekilde kesersen zaten yerler. İlk anda mesafeli olmaları normal alışırlar.

11. karyolla

karyolla

İsim:
    ismail gör
    Ben japon balıklarına erik veriyorum sizin sayenizde severek yiyiyorlar.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Afiyet olsun. İnşallah yanlış yönlendirmiş olmayız, Onur Hocama itafen. Bak japonlar severek yiyormuş Onur Hocam.. Adın çıkacağına canın çıksın demişler. :F :F :F

Aman balıklara bu ara iyi bak birşey olursa bak herkes benden bilir ona göre. :F

13. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Benim balıklarda romatizma var.Ne zaman su değişimi yapsam yüzgeçleri ağrıyor:D
    Güzel paylaşım:ay:saygılar:gif

14. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Bir kilo erik aldım. Balıklar yemezse oturup ben yerim artık. :D

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Unuttum sanmayın arkadaşlar deneyip yazacağınızı. Bekliyorum gözlemlerinizi. Konu olsun dikkat çeksin diye açmadım bu başlığı. :stop: Dibine kadar yeniliğinde arkasındayım, sizin de peşinizdeyim.Balıklarınız erik yerken fotoğraf ve video bekliyoruz. :foto:

16. karyolla

karyolla

İsim:
    ismail gör
    Şuanda 6 tane orta boy ve büyük boy japon balığı var ve arasında eriği yemeğen yok.Artık balıklar yem yemeği bıraktılar.Erik yiyiyorlar.:D

Biz erik yiyiyoruz.eriğin artığınıda balıklara veriyorum.Böylelikle eriğin tamamı yenmiş oluyor.Evimizde böyle bir döngü var.:D Temel hocam çilek versek yerler mi.Hiç denedin mi?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eee hani fotoğraf, video ? Bırakmam peşini bekliyoruz görselliği. Çilek demişsin ama çilek için yoruma daha var. Aslında çilek videom vardı fakat hangisinde bulamadım. Tam bir araştırma ve tecrübe şansı bulamadım çilekle ilgili yanlız dediğim gibi videom vardır çilekle alakalı.

Sayfayı Paylaş