1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Başlamadan fikir alalım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde hugurlu22 tarafından 4 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. hugurlu22

hugurlu22

İsim:
    HASAN
    Salonumda kullandığım 195#50en#70yüksekliğinde,150 #45en#35 yükselik sump sistemli tropheus akvaryumu sadece balık bakacağım tuzlu su akvaryumuna çevirmek istiyorum.sump la akvaryum arasındaki boşlukda 25cm.Dönüşüm yavaş olup maddi olarak zamana yayılacak.Öncelikle taksitle bir ps alıp onu ödemem gerekiyor .Kurulumu yavaş fakat sonradan beni üzmicek gibi yapmak istiyorum.Sumpta kafa motoru olarak ehime5000var onun yeterli geleceğini düşünüyorum.
    KURULUMDA ALMAM GEREKENLER KONUSUNDA ÖZELLİKLE PS VE TUZ.FİKİR VERECEK VEYA ELİNDE UYGUN MAZEME OLUP UYGUN FİYATA VEREBİLECEK ARKADAŞLARLAR OLURSA SEVİNİRİM DSC_0089.JPG DSC_0087.JPG

2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kararınız hayırlı olsun.Tankınız çok güzel ama yükseklik aydınlatma açısından sorun yaratabilir.Her ne kadar sadece balık olacak densede ilerde o ebatlardaki bir tanka illaki mercanda olsun diyeceksiniz :)
    Ps araştırırken sumpın bulunduğu bölümün (yerden tankın başlangıcına kadar olan bölüm) ölçülerine çok dikkat etmeniz lazım.O ebatlara uygun placak ps nin kolayca yerleştirilip çıkartılması lazım. Kum için orta irilikte mercan kırığı, tuz olarak RedSea coral pro yada Tropik Marin tuz kullanabilirsiniz.
    ( Offff offf ne angel tankı olur bu tank)

hugurlu22 bunu beğendi.
  3. hugurlu22

hugurlu22

İsim:
    HASAN
    Ölçüler tuzlu su için yaptırılmamıştım ama bu tank altı aylık ve hazır evimin salonunda.Değiştirme şansım yok .Ufaktan malzame almaya başladım başlangıç için bir adet jebao rw15 aldım.karşısına şimdilik elimde ehime 3000 dalga motoru var onu kullanacağım yetersiz gelirse ileriki dönemde bir rw 8 eklerim. Ps olarak mercan olmayacağı ve canlı yükününde çok olmayacağını planladığım için bubble magus curve9 aldım.Şimdilik bütçe biti tankı boşaltınca evde içme suyu olarak kullanmakta olduğum reverse osmos dan suyumu dolduracağım bu zaten onbeş günümü alır ama acelem yok.
    Tuzumu ekledikten sonra kafamdaki en zor aşamaya geliyoruz canlı kaya . Bu işler burada resmen burası edirne burdan çıkış yok dedirtiyor.CANLI KAYA KONUSUNDA ŞİMDİDEN FİKİR ALABİLİRİM.

4. O şekilde kurulum yapmamanızı öneririm. İçtiğiniz su için çıkışta coconut falan gibi bir ismi olan filtre vardır, daha içilir olsun diye suya bazı iyonlar veriyor sanıyorum. Bu ileride başınıza bela olacaktır. Akvaryum için en son çıkışta silikat reçineden geçirmelisiniz suyu. Çıkışta TDS 0 olmalı.

Saygılarımla..

hugurlu22 ve YMR_AY bunu beğendi.
  5. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    aydınlatma olarak ne düşünüyorsunuz bu tanka ?

hugurlu22 bunu beğendi.
  6. hugurlu22

hugurlu22

İsim:
    HASAN
    Henüz aydınlatma kısmını netleştirmedim. Tatlısuda kullandığım ledler var üzerinde bunlara t5 ekleyebilirim başlangıç için.İşik sistemine şu an büyük bir bütçe ayıramicam.Mercan olmayacağı için çok sorun yaratırmı.

7. hugurlu22

hugurlu22

İsim:
    HASAN
    Bir yılın sonundaki hedefim iki palyaço ,birkaç tang ve birkaç angel.Biryılın sonunda sağlıklı bir akvaryum kurabilirsem duruma göre eklemeler yapabilirim.Şimdilik balık sayısı onun üzerine çıkmayacak

8. hugurlu22

hugurlu22

İsim:
    HASAN
    D-D Aquarium / Giesemann Pro Power - Actinic+ 22000 K. T5 80W
    Bu florasan hakkında bilgisi olan varmı varolan led aydınlatmama bununla ek yapsam uygun olurmu

9. Eğer kurulumu marinden resife çevirmeyecekseniz mevcut aydınlatma ile uğraşmanıza hiç gerek yok. Olsa olsa görsel açıdan renk kombinasyonu sizi tatmin etmez belki. Ledlerin bir kısmının renkleri değiştirilerek çözülebilecek bir sorun olur o da. Ammaaaaa rahat durmaz ve tanka mercan koyarsanız bu boyutta tank aydınlatmada size ciddi para harcatır. Ayrıca yükseklik fazla olduğundan (bu zamana kadar araştırdığım gördüğüm kadarı ile resif tanklarından en uygun kabul edilen yükseklik 45-50 cm) sıkıntı yaşamanız da olası. Bu tankı değiştirmeyecek ve kullanacaksanız marin kurulum yapıp kesinlikle resife dönüştürmeyi düşünmeyin.

Saygılarımla..

hugurlu22 bunu beğendi.
  10. Yağmur Hanım'ın sanırım şu anda 2 tankı var. Birisi resif, diğeri marin Angel türleri için. Siz de böyle bir yoldan gidebilirsiniz. Angel türleri resif uyumlu değil. Bu tankı marin yapıp angel türleri bakarsınız (bana sorarsanız çok hoş balıklar) ileride eğer tuzlu su deneyiminiz sizi tatmin eder bir de resif tankı kurayım derseniz bir nano kurulum yaparsınız. Bu yazdıklarım biraz işinize karışmak gibi görünüyor biliyorum ama 2.5 yıldır o kadar çok kurulum/dağıtım hikayesi okudum ki olaylar nasıl gelişiyor tahmin edebiliyorum :) Yağmur Hanımın da ilk mesajında yazdığı gibi;
    :)

hugurlu22 bunu beğendi.
  11. hugurlu22

hugurlu22

İsim:
    HASAN
    Bu tankdaki düşüncem sizinde önerilerinizle tamamen angel türleri ve birkaç uyumlu türün olduğu marin akvaryumuna dönmüş durumda.Yirmi senedir tatlı su akvaryumu bakıyorum ama tuzlu su bu işin bir devamı kesinlikle değilmiş .Şu ana kadar öğrendiğim tek şey bu.Fikirlerinizi asla işime karışmak gibi alğılamıyorum aksine zaman ayırıp cevap yazan herkese ayrı ayrı teşekür ederim.İşallah fikirlerinizi değerlendirip güzel bir kurulum tamamlayabilirim.

12. HTeS

HTeS

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Halil İbrahim TÜRKMEN
    Hep yüksek tanklar için Resif önermiyoruz fakat yüksek kısımlara kaya üstlerine çok abartmadan güzel görsel verilerek bakilamaz mı?

SM-C111 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hugurlu22 bunu beğendi.
  13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulum/dağıtım hikayeleri; zaman içinde tecrübe kazandığımızı zannederek mevcut tanklardaki yetersizlikleri görmemizden kaynaklanıyor:p Bunun sonu yokki.Hep daha daha daha iyisi olsun isteği.Bunda ilk kurulumda çıkan yüksek maliyetlerinde etkisi oluyor.O anda olurunla, elimizdeki imkanlarla bir an önce kuralım istiyoruz.Benim balık seçimim en baştan beri angellerdi.Yıllarca mercanlarla angellerin bir arada olamayacağına kulak tıkadım.Sonuç; tabiki angellerin hiç dokunmadığı türde mercanları keşfettim :D Ama bu yetmiyor.Onca masraf etmişken mercanda istiyorsunuz.
    Başlarken 2 palyaço (dünyanın en sevimli balıkları) 1 anemon diye hayaller kuruyorsunuz.Gidip palyoçaları ekliyorsunuz.Birde bakıyorsunuzki palyaçolar tankta keyifle salınan balıklar değilmiş.Tankın bir köşesinde aşağı yukarı sallanan, buldukları her sallantılı mercana pike yapan uyuz balıklarmış.
    Sizde şimdilik her ne kadar marin deseniz bile büyüsüne kapılıp mercan ekleyeceksiniz.O yükseklikteki tankları aydınlatacak güçlü ışıklar var.Bence ilk etapta aydınlatmaya masraf yapmayıp marinle devam edin.Tatlı su için kullandığınız ledler nedir bilemiyorum.Tuzlu suda yosun oluşmaması için kaliteli ledler kullanılıyor

cystein ve hugurlu22 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş