1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Başlangıç Akvaryumum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde gökhan tarafından 18 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. gökhan

gökhan

Buda benim başlangıç olarak düşündüğüm akvaryumum. Düşündüğüm için diyorum, çünkü bu akvaryumda başarılı olamazsam daha büyük bir akvaryuma geçmek mantıklı olmaz. Şu anda balıklardan yana bir sıkıntım yok, (Bir kere mantar oldu, ama çabuk atlattık.) tek kusurum akvaryumdaki bitkilerin yapraklarının çürüyor olması, özellikle zeytinlerin dallarından incelerek kopması. Sıcaklar yüzünden diye düşünüyorum. Işık olarak 14w tasarruflu beyaz ışık takılı. (Akvarymun kapağındaki tesisata bunu takabildim, resimde karanlık görünüyor ama akvaryum çok daha aydınlık.) Tabanda lav kırığı, gübre olarakda sadece seranın flore plus ürününü kullanıyorum. Şu anda akvaryumda en çok görmek istediğim sağlıklı gür yemyeşil yapraklı bitkiler. Yardımcı olabilecek kadar tecrübeli olanlar varsa memnun olurum.

Herkese teşekkürler.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Akvaryum boyutlarını gübrelemelerinizi vb benzer bitki için katkılarınızı yazarsanız yardımcı olmak isteriz.

gökhan bunu beğendi.
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba Gökhan bey.

Flore plus, sadece makro besinlerdir, sadece bu gübre bitkilere yetmeyecektir, demir ve mikro element eklemeniz gerekecektir. Özellik ile bitki erimesini besinden kaynaklandığını düşünmek bence yanlış olur. Öncelik ile su sıcaklığınız nedir, bunu stabil hale getirmek gerekecektir, yüksek ısıda bitkiyi gövdeden çürütebilir.

Sorunuz bitki yönünde olduğundan dolayı, konuyu Bitkili akvaryum portalına taşıyorum.

gökhan bunu beğendi.
  4. gökhan

gökhan

Akvaryumun boyutu zaten yeterince belli oluyor, küçük bir akvaryum. Akvaryumun sıcaklığı 30 derece, yazımdada belirttiğim gibi gübre olarak elimde sadece sera flore plus var. Zeytinler limonlara göre daha dayanıklı, zira zeytinler bir yandan büyürken bir yandan yaprakları çürüyor, ama limonlarda çürüyen yaprakların yenisi çıkmadı.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Zeytin ve limon en fazla 28 dereceyi tolere eder, bu bile zor. 30 dereceye dayanabilecek bir bitki olsalardı Discus akvaryumlarınada konulabilirdi, ısıyı bir şekilde düşürmen gerekiyor.

Bitkinin çürümesi çok normal bu sıcaklıkta.

Farkındayım zaten elinizdeki gübrenin tek olduğunu, yazımdada belirttim, tek başına yeterli değildir gübre.

gökhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş