1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Baştan Sona Kepçe Girmez Dekarasyon

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde burakozgun tarafından 3 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. burakozgun

burakozgun

İsim:
    burak ozgun
    IMG_20140524_123729.jpg
    Tank 100x80x45 cm büyüklüğünde paludaryum için yapmıştım. Daha sonra akvaryum yapmaya karar verdim. Kepçegirmez olarak tabir edilen, içerisinden ölü balıkların dahi alınmadığı bir sistem planlıyorum. Dekorasyon benim için çok önemli olduğundan dolayı, canlı türleri canlı doğuranlar, ramirezi, gurami, kribensis gibi dekorasyonu bozmayacak balık türlerini seçeceğim.
    IMG_20140525_131544.jpg
    Akvaryumun bazı noktalarında ışık yanmasını istediğim için elimde daha önceden var olan ısıtıcı tüplerini ve floresan tüplerini değerlendirerek renkli led koydum. Sista akvaryum silikonu ile su izolasyonu sağladım. Elektrik kablolarını hava hortumunun içerisinden geçirerek izolasyonu bir kere daha güçlendirdim. Nihayetinde 12 volt ama olsun. :) Tedbirli olmakta fayda var. Diğer yandan hava hortumlarını ve taşları planladım.
    IMG_20140525_145607.jpg
    Burada da ledlerin yanmış hallerini görebilirsiniz. Şimdi sıra akvaryumun içindeki teras katının üst bitki kısmını oluşturmaya geldi. IMG_20140524_123756.jpg
    Bunun için ilk yer seramiklerini birbirine yine sista akvaryum silikonu ile yapıştırdıktan sonra gerçek görünümlü bitkileri yapıştırdım. Bu tür dekorasyomlarda dikkat edilmesi gereken husus renk uyumu ve dekorasyon malzmelerinin kalitesi ve farklı ebatlarda bir çok süsün bulunması. Oran ve orantıya da dikkat edilmesi gerek.
    IMG_20140525_131759.jpg
    Seramiklerin görünmemesi için diplerine küçük taşlar yapıştırdım ve silikon kurumadan üzerilerine mercan kırığı serperek silikonun görünmesini de engelledim.
    IMG_20140531_134152.jpg
    Daha sonra uygun bir cam parçasını resimde görüldüğü gibi yin seramik parçaları ile güçlendirdim. Esasında burada bulabilirseniz çok ince bir kayraktaşı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Benbulamadığım için böyle bir yol geliştirdim. Hayal gücünüzü zorlarsanız oluyor :) Neyse konuya devam edelim. Cam kenarına 3 cmm eninde asetat yapıştırarak lav kırığı kayalarının cam kenarında daha gerçekçi durmasını sağladım. Bolca silikon sıktım ki su içinde zamanla düşmesinler. IMG_20140602_200812.jpg

Yaklaşık 25 kilo mercan kırığı, 40 kilo kadar çeşitli ebatlarda doğadan bulunmuş taş, mangro kökü, irili ufaklı bir çok süs bitkisi ise yukarıdaki görüntüyü elde ettim. Teras kısmını dengede tutmak zor. Bu nedenle alt zemini ayarlamak için defalarda kayalardan duvar yapıp söktüm. Sonunda oldu. Kayıp düşmemesi için terasın üst arka kısımlarını da kaya ile doldurdum fakat burada o görsel yok. Zemindeki kumu ise kütük hizasından ikiye ayırıp beyaz ve krem renkli silis ile kapladım. Yaklaşık 10 kilo silis kum gitti.
    IMG_20140602_200957.jpg
    Bir kaç küçük detayı eksik ama %90 bitmiş hali bu. Bu arada tüm elektrik tesisatını dolabın arkasına kurduğum ahahtar sistemine bağladım. Her biri ayrı ayrı açılıp kapanabiliyor. (4 kanallı iki hava motoru, üst kapaktaki ve taban led aydınlatmaları, dış filtre ve ısıtıcılar) Arkavaryumun arkasını dışarıdan siyah folyo ile kapladım. Eğer böyle bir dekorasyon yapacaksanız sizlere tavsiyem şu olur. Teras kısmını oluştururken alt kısımda kaya kullanmak yerine hazır satılan kaya görünümlü stroforlardan kullanabilirsiniz. Silikonla akvaryumun içine yapıştırıp daha sağlam ve az yer kaplayan bir sonuç ortaya çıkacaktır. Bir de böyle bir akvayrumda içindeki balığı yakalamak zor. Kepçegirmez olarak nitelendirilen bir akvaryum olduğu için yavru almak isteyeceğiniz ciklet türlerini (prenses grubu vb)beslemeyi tavsiye etmem. İçinde mutlaka leşçil canlılar olmalı (salyangoz, karides, kerevit veya albino kurbağa gibi) çünkü bir köşede balık ölüp kalacak. siz kuvvetle ihtimal görmeyeceksiniz. Mantar üremesi olası. Bu nedenle leşçil canlı şart. Bazı kısımlara canlı bitki türleri de ekleyebilirsiniz ki bence çok güzel olur. ama o da ayrı bir uzmanlık gerektirir. Ben böyle bir tasarım yaptım keyif de aldım. Suyun dinlenmesini bekliyorum. IMG_20140602_200935.jpg

Ekli Dosyalar:

TencoMelih, Erdem., MESUT_KERİM ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık baya bir emek harcanmış.

3. burakozgun

burakozgun

İsim:
    burak ozgun
    Teşekkür ederim Veysel bey. Valla gerçekten çok emek sarfettim. Videosunu da yükleyeceğim yakın zamanda. Lakin daha uğraşmam :)

veysel bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Değişik bir tarz olmuş tebrik ederim. Yapay dekor her akvaryumda ilgimi çekmez ama emek ve özenle dikkat çeken zevkler çıkıyor ortaya.

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sıradışı planlanarak yapilmis güzel bir kurulum olmus emeginize sağlık ;)

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Gerçekten hoş görünüyor ellerinize sağlık, ama bu tür tasarımların her zaman canlı bitkilerle yapılması taraftarıyım. Daha doğal ve daha sağlıklı olur. Diğer yandan daha zordur da.

7. a. mesut

a. mesut

İsim:
    mesut mat
    Harika olmuş emeğinize sağlık.

8. HKNK

HKNK

Yer:
    istanbul
    İsim:
    HAKAN KAYA
    eline emeğine sağlık çok güzel olmuşş

9. burakozgun

burakozgun

İsim:
    burak ozgun

Beğenileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Akvaryumun videosunu da paylaşıyorum. Suyu koyar koymaz çektiğim için biraz bulanık ve bitki üstlerindeki hava kabarcıklarından dolayı net değil. Gerçi şu an bazı kısımlarını söktüm ve yeniden yapıyorum. :) Dekorasyona son şeklini verip canlı eklediğimde son halini de paylaşacağım.

TencoMelih, veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  10. HKNK

HKNK

Yer:
    istanbul
    İsim:
    HAKAN KAYA
    Usta birde nalıklar varken koyarsan iyi olur :)) nazar değmesin cidden süperolmuş bakalım bende kuracağım cichlid tankı tabi becerebilirsem :D

Sayfayı Paylaş