1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Baştan Yaratmak

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhabalar saygıdeğer ablalarım,abilerim ve kardeşlerim;
    Benim 63*27*43 ebatlarında bombeli bir akvaryumum var ve içerisinde lepistes besliyorum. Kum olarak dere kumu kullanıyorum. Yakın bir zamanda ekstra olarak Aquaclay kumunu aldım. Fakat birkaç problemim var. Bu kumu ilk kat olarak yani zemin kat olarak öneriyorlar.Fakat eğer şimdi Aquaclay kumunu kullanırsam üst tabaka olacak ve tuhaf bir durum ortaya çıkacak. Ayrıca akvaryum için kendi yapmış olduğum 3D arka fon mevcut. Ve akvaryumu başka sehpaya taşımayı düşünüyorum. Bunları akvaryumumu boşaltmadan yapabilir miyim diye düşündüm fakat olmayacağı kanaatine vardım. Peki Akvaryumu boşaltırken Bitkileri sökersem bir zararı olur mu bitkiye? Yandan verdikleri kökleri çıkartmak sorun olur mu? Normal balıkları yakalamak kolay fakat benim akvaryumumda 12 ye yakın yavru lepistes var onları yakalamak için bir öneriniz var mı? Ayrıca benim düşünceme eklemek istediğiniz bir fikir varsa çok sevinirim. Konuma cevap yazarsanız çok sevinirim. Çünkü öğrenciyim. Bunları hafta sonundan başka yapabilecek vaktim yok.(Bu arada Aquaclay hangi katmana koyayım sizce?) Şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

Saygılar...

2. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Baştan Yaratmak

Merhaba Görkem;
    Öncelikle portalımıza hoşgeldin..Sorularına yorum yapamayacağım ancak,sorularını biraz karışık sormuşsun,daha net açıklarsan yorum alabilirsin sanırım dön:gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Baştan Yaratmak

Benim anladığım akvaryumu başka sehbaya taşıyacaksınız ve kum, bitki nasıl olacak bunu soruyorsunuz. Eğer kumu değişecekseniz ve bitki dikili ise bence akvaryumun suyunu boşaltırken kumuda bitkilere yanaşmadan sifonlayın ve akvaryumda 15 cm kalacak kadar su bırakın. Akvaryum küçük zaten ağırlığı kalmaz. Bu su içinde bitkilere zarar gelmez akvaryumu kaldırın taşıyın. Daha sonra yeni kumu ilave edin ve suyu bir miktar yeni ve gerisini eski suyla tamamlayın. Lepistes yavrularına çözüm sabırla yakalamak. burda:gif

4. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Baştan Yaratmak

Peki ilk katmana hangi kumu koyayım şuan akvaryumda bulunan dere kumu üzerine aquaclay mı koyayım yoksa dere kumunu akvaryumdan çıkartıp tabana aquaclay onun üzerine dere kumunu mu koyayım? Teşekkürler

Saygılar...

5. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Baştan Yaratmak

Tercih sizin ama..Benim tercihim olsa alta hafif aquaclay'la karışık dere kumu ve üst katmana full dere kumunu eklerdim..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Baştan Yaratmak

Aquaclay kum iri taneli bir kum altta olması daha mantıklı gibi ancak zaten aralarına dere kumu dolacaktır bence. Altta olursa bitkiler açısından daha iyi gibi.

Sayfayı Paylaş