1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bahçeye bitki akvaryumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 26 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Depoda boş olan 120lt. lik evde yer olmadığı için bahçeye kursam hava motoru olmadan ve ısıtıcı olmadan sadece yaz aylarında, bitki yetiştirsem diye düşündüm sizce bu şartlarda mümkün olur mu?

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: Bahçeye bitki akvaryumu

Aydınlatma nasıl olacak?

METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Gün ışığı yeterli olmaz mı?

4. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Eğer böyle bişey olabilirse yeni tank alınca küçüğüne bende yapmayı denerim...

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Gün ışığı yererli olur, ama bitkiden çok yosun yetiştiriceğini düşünüyorum.;)

METİN SUVAR ve ozgr bunu beğendi.
  6. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez

Bende yosunlarla başın belaya gireceği düşüncesindeyim yine de sen bilirsin Metin abi

7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Hocam su iyice yosun tutsun bekleyin bi süre sonra su yemyeşil olacaktır içindeki hiçbişey gözükmeyecektir ama sonra o suyun içindeki yeşil küçük yosunlar iç camlara yapışacak ve suyun içinde hiç kalmayacaktır sonra camların iyice yosun tutup suyun berraklaşmasını bekleyin.Tamamen yosunlar camlara yapışınca sünger yardımıyla içini temizleyin.Tabi akvaryuma taze su katılmaması gerek üstünü kapamanız lazım buharlaşmaması için.Böyle yapıp su değişimi yapmazsanız birdaha o su asla yosun tutmaz.Bizzat denedim yavruluk akvaryumumda normal ampül yakarak ve 3 ay temizlemeyerek tabi bu deney için kalpazanlığın katkısı büyük :D Yada 1 haftada 1 su değişimi yapmalısınız yoksa bitkilerin yemyeşil suda güneş alamayacağı düşüncesindeyim

8. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Peki akvaryumu doğrudan güneş alan bir yeremi yoksa gölgelik bir yeremi kurayım? kum olarak ne önerirsiniz? Akvaryumun üzerini kapatırsam bitkiler havasız kalmaz mı?

9. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Yok doğrudan güneş alan biyere koymalısın ağbi gölgelik bir yere koymanın sana faydası olmaz.Akvaryumun üstünü kapatsanda bitkiler gündüzleri fotosentez yapıp oksijen üretecekleri için gece o ürettikleri oksijen kendilerine yeter bence ağbi.Kum önerisi hakkında da hiçbir bilgim yok ama ben barajdan bitki koymustum cichlid tankıma mercan kırığı kumda yaşamışlardı ama tabi dip çekimi yapmamıştım kumların içinde nitrat birikmişti.Değişik bi önerim olucak bakalım bitkili akvaryum bakanlar ne diyecek.Bu akvaryumda nasıl olsa balık olmayacak.Normalde o gübreli hazır kumlara dünya kadar para vereceğinize kumun içinde normal oranda fazla olmayacak 20 20 gübre sepelense olmazmı ?

10. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Bu bahçeye bitki akvaryumu kurma fikri kafama yattı. Hem portal adına belkide denenmemiş birşeyi denemiş oluruz, en önemlisi tecrübe ediniriz. Kaybedecek birşey yok, yosun olsa bile cichlidlere yem yapsak zararı olurmu ?

11. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Yok be ağbi ne zararı olucak benim yeni aldığım yunuslar canlı bitkilerimi temizlediler 2 günde :D hiçbir zararı olmaz.

12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Bende işyerindeki cichlidlere yem yediririm yosunları ama kum konusunda kesin bir cevap alamadık.

13. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Arkadaşlar kum olarak görüş ve önerisi olan yok mu?

14. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Metin abi, kum için ayırdığın bütçe ne kadar?

15. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Vallahi hasan şu anda herhangi bir bütçe ayırmadım.Ama az önce bir arkadaş aradı dere kumu kullansak olur mu ? diye. Alt katman olarak torf kullanırım ama üzerine dere kumu olmaz heralde
    Birde Van da midye kırığı ve hagen bulabilirim sadece.

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Metin Abi; daldır kepçeyi gölün dibine dibine abi. Kos koca Van Gölü'nün dibindesin :)

17. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Bekir gölde kum kalmaz diye almadım.:D Eğer bitki için sıkıntı olmazsa gölden alırım kumu.

18. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Hagen kum ve VAN gölünün bütün kumu yeterli olur:F:F Yosunlarla başın belaya gircek demiş oldum.

19. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Metin Abi akvaryum çalışmaları ne alemde, var mı bahçe için kurulan tankta bir gelişme ?

20. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Yok Bekir, şu anda askıya almış durumdayım sahile gidip kum almam lazım, ama zamanım yok o yüzden bekliyorum.Zaten olursa gelişmeleri paylaşırım buradan.Benim bu projede ki asıl amacım portal adına birşeyler yapmak ve bu konuda ki gelişmeleri aktarıp bu konuda tecrübe kazanmaktır.

The_ReligiouS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş