1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bakteri Çakışması - Önlem Ve Tedavi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Ulvi Özuğur tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Bakteri çakışması olarak adlandırılan ve farklı tanklardan balıkların karıştırılmasıyla karşılaşılan sorun ; bir hastalık atlatmış ve bağışıklık kazanmış balıklarla, o hastalığa bağışık olmayan balıkların birleştirilmesi ile ortaya çıkan durumdur.

  Discuslarda tanka sonradan balık eklemek çok risklidir. Bakteri çakışması diğer balık türleri içinde bir sorundur fakat özellikle discuslar için riskin daha büyük olmasının nedeni yapılarıdır;
  Discusları diğer türler gibi "pulları" değil mukozaları koruyor. Bakteri çakışması veya benzer bir sorun (dış parazit) halinde kararmalarının sebebi tehdite karşı mukoza salgılayarak mücadele etmeye çalışmalarıdır ve bunu uzun süre sürdüremiyorlar. (Bu nedenle yavrularını beslemek için mukoza salgılayan çiftler dışında devamlı kendini karartan discuslar alınmamalıdır.)

  Önlem

  Bu durumu önlemenin en basit yolu yapmamaktır :) Eğer 10 discus alıp 6'sını öldürdüyseniz tekrar 10'a tamamlamak isteyebilirsiniz ama bu doğru bir yol değil, kalan 4'ü de verip tekrar tek seferde 10 adet almanız daha güvenlidir.

  Damızlıklarınıza eş bulma vb zorunluluklardan dolayı bunu yapacaksanız riskli de olsa eklenecek balıkları "sıkı bir alıştırma" sonrası kısa süreli yoğun permasol banyosuna almak, bir süre karantina akvaryumunda tutup daha sonra diğerlerinin yanına eklemek olası sorunların önüne geçebilir.

  Tedavi

  Bir talihsizlik olur önüne geçemez ve bu sorunla karşı karşıya kalırsanız size yol göstermesi için başımdan geçen tecrübeyi aktaracağım. Umarım doğru ve soğukkanlı bir şekilde tedaviyi uygulayarak sizlerde benim gibi kayıpsız atlatabilirsiniz.

  Bakteri çakışması tedavi süreci [tecrübe]
  Öncelikle anlatacağım tedavi acemilere ve soğukkanlı davranamayacak kişilere göre değil, ******* bir tedavi şeklidir. Sadece bir "tecrübe" aktarımıdır, sorumluluk uygulayacak kişiye aittir. İyice okuyup anlamadan uygulamaya kalkmayınız.

  Belirtiler ;
  Işıktan rahatsız olma (başlangıç), yeme ilgisizlik (1.gün) zemine doğru amaçsız pike yapma (2. gün), kafa kısmında şişlik ve kıkırdak dokuda çökme başlangıcı (3. gün - resim ekledim), 360 derece dönme, yalpalama ve denge bozuklukları (hava kesesi sorununa benzer - 3. gün), şiddetli halsizlik vb
  [​IMG]
  Tedavi ; Teşhis koymam uzun sürdüğü için tedaviye 4. gün başladım, kötü durumda olsalar da ilaç eklemedim. Siz teşhisinizden emin olursanız diğer belirtileri beklemeden belki daha az ilaçla sorunu çözebilirsiniz.

  1.Gün ; 50 litreye 1 permasol tablet oranıyla eriterek ana akvaryuma karıştırdım. Bu esnada akvaryumdan hortumla suyu tahliyeye başladım, gidip dış filtreyi "çeşme altında" iyice temizlendikten sonra 20 litreye 1 tablet oranıyla permasol tablet erittiğim kovada bir süre çalıştırdım. Tanktaki permasollü su arada boşaldı ve %95'ini çektim (balıklar yan yattı, neredeyse tankta hiç su kalmadı.)
  Akvaryumu 3 kartuşlu filtreden geçip ısısı ayarlanmış su ile önce damla damla %5 seviyesine, sonra hava hortumu ile %15 seviyesine kadar doldurdum, sonrası normalden yavaş şekilde 100'e tamamladım.
  Isıyı 31'e ayarlayıp, ekstra 2 pipo filtre bağlayıp, dış filtreyi devreye aldım. Havalandırma ve ısı artmış, su komple değişmiş oldu.
  Sonuç olarak kendini karartmış ama nispeten diğerlerinden sağlıklı balıkların rengi açıldı gezinmeye ve yeme ilgi göstermeye başladılar. Bakteri çakışmasına sebebiyet veren 1 tl büyüklüğündeki pigeon discus yavruları olayın başından sonuna kadar hiç bir hastalık belirtisi göstermediler, keyifleri yerindeydi ve böyle devam ettiler. (Sizde tersi de olabilir; yani tanktakiler değil eklenen balıklar veya her ikisi de etkilenebilir)
  1 gün ilaçlama; Resimdeki ilaçları temin ettim fakat beyaz benek ve mantar ilaçlarını hiç kullanmadım. 50 litreye 1 tablet piyeloseptyl, 1 tablet tetrasiklin etken maddeli tetralet erittim, bactrim forte 100 litreye yarım tablet

  --------

  2 gün; Isıyı 32'ye çıkardım, su değişimi veya ilaç eklemesi yok. (Yem artıkları hava hortumu ile alındı, 10 lt su eksildi fakat yeni su ilave edilmedi)
  İlk gün yem almaya başlayanlar aynen devam etti, durumu ağır olanlarda henüz gözle görülür bir iyileşme yoktu.

  --------

  3 gün; Isı 32, %20 su değişimi ve eksilen oranlar kadar ilaç ilavesi yaptım. İlk gün yem almaya başlayanlar sağlıklarına kavuştu, fakat keyifleri muhtemel ilaç kaynaklı yerinde değildi. Durumu ağır olanlardan bazıları yeme ilgi göstermeye başladı fakat yemediler, kararmalar tamamen geçti.

  --------

  4 gün; Isı 32, su değişimi yok. Canlı yem verildi, keyifleri kaçıktı su değiştirmemek için kendimi zor tuttum.

  -------

  5 gün; Isı 32, %50 su değişimi ve yarım doz ilaç ilavesi. İki üç balıktaki denge kayıpları da bitti, şişlikler indi, canlı yeme ilgi var. Durum iyiye gidiyor.

  -------

  6 gün; Isı 31, %60 su değişimi ve ilacı kestim. 7 ve 8. günlerde su değişimleri ile ilacı attım ve kalanı için karbon bağladım, filtreleri temizleyip eski rutine geri döndüm. Hiç kayıp vermeden atlattım.

  ----------------------------------------------------

  NOTLAR

  Tedavinin ilk üç gününde 2 kez aşağıda yazdığım şekilde kısa süreli (60sn) yoğun permasol banyosu yaptırdım.

  Kısa süreli yoğun permasol banyosu uygulaması: Akvaryumdan 20'şer litre 2 kovaya su alınır. 20 litreye 1 permasol tablet eritilir, diğer kova durulama içindir permasol eklenmez.
  Balıkları permasollü kovaya alın, kepçe büyükse bırakın kepçede kalsınlar. Yavrular için 60'a kadar, yetişkinler için 120'ye kadar içinizden sayın ve durulama kovasına daldırıp tekrar akvaryuma alın. Tekrarı gerekiyorsa mutlaka 24-36 saat ara verin, sık aralıklarla kullanımına her balık dayanamayabilir


   • Bu su çok zehirlidir, sakınınız!!!
   • Tüm suların ısı ve değerleri aynı olmalı ve bu işlemlerin tümünü 5 dk'da halletmelisiniz, hazırlıksız/plansız ve hatta gerekirse yanınızda bir yardımcı bulunmadan bu işe girişmeyin.
   • Çiftlerin dezenfektesi için keyfi yapılmaz, çiftlerde bir sorun olduğundan eminseniz uygulayın çünkü üreyecek balığın üreme güdüsünü baskılayabilirsiniz ve gereksiz yere hem balığa hem kendinize zahmet vermiş olursunuz.
   • Önlem amaçlı kullanılmaz!!
   • Önlem amaçlı?? kullanacaksanız 20 litreye çeyrek tablet ölçüsünü kullanın ve balıkları zehire batırdığınızı unutmayın.
  Yazan : Ulvi Özuğur
  Bilgi paylaşımı amacıyla kaynak belirterek ya da belirtmeden istediğiniz platformlarda kullanabilirsiniz.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş