1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

bakteri kültürü kullanımı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Ali Oktay tarafından 20 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Ali Oktay

Ali Oktay

İsim:
    Ali Oktay Yıldız
    Benim 80×60×60 ölçülerinde içten sumplu bitkili canli doğuran tankim var. Yaklasık 2 hafta once bir hastalik nedeni ile ilaç kullanmak zorunda kaldım tedavi sonrasi 5 gun % 50 su değişimi yaptim. Son su değişiminden sonra nitrivec kullandim. Normalde bir gün içerisinde su berraklaşiyordu ancak 3 gün olmasına rağmen berraklaşmadı su rengi ilk günki gibi beyaz bulutlu bulanik. Baliklarin sağliklari iyi baska problem yok. Sudaki bulaniklilik normalmi geçen süreye rağmen düzelmesini beklemelimiyim. Baliklarim tekrar hasta olmasindan korkuyorum bu durumla ilgili bilgisi olanlardan cevap bekliyorum. Bu arada filtre malzemelerim elyaf, sünger ve seramik. Şimdiden teşekkür ederim.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Merhaba.
    Kullandığınız ilaç şu meşhur mavi olan değil mi? Neydi adı? (Etilen mavisi miydi)

Peşpeşe Bakteri kültürü girmişsiniz ve sanıyorum bakteri patlaması dediğimiz olay gerçekleşmiş. Suyun beyaz bulanık kalması da sanıyorum ki ölü bakterilerin çok olmasından dolayı.

Şimdi, eğer isterseniz bir miktar su değişimi yapın ve ara ara değişikliklerle suyu düzeltin. İsterseniz filtre malzemelerini zirai kesinlikle çıkarmadan, yıkamadan, değiştirmeden tankdaki bu ölü canlıları toplaması için ücretsiz bulabileceğinizi sandığım kömür / mangal kömürü veya paralı olanı zeovit dediğimiz ürünü kullanın. Tabii kömürü lap diye atmayın akvaryuma çok çok iyi yıkamak lazım.

Bir file veya bir kadın çorabı içinde kullanabilirsiniz.Akvaryumun uygun bir yerine koyun.
    Bu filtre işlemi sayesinde ölü maddeleri toparlayamadım ve sura berraklık kazandıracağız.

Kısa bir süre sonra (gözlemleyin) çıkarın.
    Filtre malzemelerinizi de gün aşırı olarak temizleyin bundan sonra.

3. Ali Oktay

Ali Oktay

İsim:
    Ali Oktay Yıldız
    Lepisteslerimde kuyruk erimesi vardi ve hizli sekilde kayiplar olmaya baslamisti bu nedenle teramisin ve iyosep kullandim. Tedavi sonrasi su durumu cok kotu oldugundan 5 gün su değişimi yaptim son su değişiminde elyaf ve süngerleri değiştirdim seramikleri hernekadar su dışına çıkartmamış olsamda antibiyotiğin etkisiyle ölmüş olacaklarıni düşünerek bakteri kültürü ekledim olmasi gerekenin 4' te 1' kadar eklemiştim. Ancak bakteri ekledikten sonra bulanan su rengim bir türlü düzelmedi. İlginiz için çok teşekkür ederim. Onerinize uyarak filtreme kömür ekleyeceğim. İyi akşamlar.

suret bunu beğendi.
  4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Balıklar iyileşti mi?

▪Note5 ve Tapatalk▪

5. Ali Oktay

Ali Oktay

İsim:
    Ali Oktay Yıldız
    Balıklar iyileşti ancak cok kayipta verdik yaklasik 50 baliktan 30 tane kaldi

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Filtre işine mutlaka el atın ciddi kayıp olmuş. Geçmiş olsun

▪Note5 ve Tapatalk▪

7. Ali Oktay

Ali Oktay

İsim:
    Ali Oktay Yıldız
    Sağolun kömür ekleyeceğim hazırlıyorum teşekkür ederim.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    E noldu sonuç? Odundu kömürdü derken var mı bir gelişme?

▪Note5 ve Tapatalk▪

Sayfayı Paylaş