1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bakteri Kültürü mü Yoksa Aşılama Su Mu?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Beyaz Moli tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

?

Kayalarımı ve akvaryumumu hangisi ile daha çabuk hazır olur ?

 1. Bakteri kültürü mü ?

  28,6%
 2. Aşılama hazır su mu ?

  28,6%
 3. yoksa her ikisi de mi ?

  57,1%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. Beyaz Moli

  Beyaz Moli

  Mesajlar:
  41
  İsim:
  Metehan Coşkun
  Bakteri kültürü hakkında bir sorum olacaktı. Sıfırdan kurulum yapacağım 30 litrelik bir akvaryum olacak simdi soruma geleyim Bakteri kültürü mü suyun hazırlanmasını ve kayaların canlanmasını hızlandırırır yoksa hazır oturmuş bir akvaryumdan aldığım 2-3 litre oturmuş su mu? Feaader kullanarak canlandırsam mı daha hızlı olur yada her ikisini de yapsam mı daha hızlı olur? Aklımdaki bu bakteri kültürü karmaşasını sizlere danışmak istedim. Etiket sayfasını da inceledim.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Öncelikle Portala hoş geldin, tabi ki de aşılama hazır su hepsinden iyidir, eski oturmuş akvaryumdan aşıladığın suda ki bakteriler yeni akvaryumda devam eder zaten akvaryum küçük yeni su hazırlamana bile gerek yok, hatta ilk kurulumu denizden de yapabilirsin...;)
   
  Beyaz Moli ve veysel bunu beğendi.
 3. Beyaz Moli

  Beyaz Moli

  Mesajlar:
  41
  İsim:
  Metehan Coşkun

  Peki ikisinide kullansam birşey olurmu yada ilkten aşılama su ile sonrada 3 - 4 ay sonra bakteri kültürü ile desteklesem olurmu ?
   
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.624
  Yer:
  ankara (aydın)
  Yarı yarıya suyla kurulum yap, sistemi çalıştır. Yani yarısı yeni su diğer yarısı aşılama suyu sonra beklemeye devam mutlaka diyatom oluşacak.
   
  Beyaz Moli ve Alparslan bunu beğendi.
 5. triggers

  triggers

  Mesajlar:
  531
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Atila UYSAL
  Ben bakteri kültürünü tavsiye ederim, bana göre daha sağlıklı. Aşılama sudan her zaman kaçmışımdır, zira balık aldığımız zaman bile balıkla gelen yarım lt suyu tankımıza koymayız, aldığınız suda parazit olma ihtimali çok yüksekdir ve ekleyeceğiniz balıklara zarar verir ayrıca bakteri çakışması olasılıda vardır.


  Atila UYSAL
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.624
  Yer:
  ankara (aydın)
  Abi yeni kurulacak tank, bakteri çakışması yeni suda hemen kullanılacağı için pek sorun etmez kanımca. Ben tankı kuralı 2 ay kadar oldu yarı yarıya yeni su ve Mesut arkadaşımızın tankından aldığım suyla kurdum. Diyatom da hafif geçti şu an sadece eksilen su takviyesi ile gidiyorum. Balık ve mercanları da aynı gün ekledim çok sağlıklı ilerliyor Allah'a şükür. Canlılar diyatomu hafif geçtiği için sıkıntı yaşamdan atlattılar.
   
 7. triggers

  triggers

  Mesajlar:
  531
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Atila UYSAL
  Ben son 2 senede 5 kurulum yaptım hepsini bakteri kültürü ile, deniz kurulumunda da kültür kullandım ve 4 gün sonra balıkları ekledim ama R/O su kullanıyordum. Daha sonra bitkiliye geçtim 2 kurulum yaptım kültürle ve yine R/O su kullandım ertesi gün balık ve bitkileri ekledim, daha sonra bir malawi kurdum aynı sistemle ama bu sefer musluk suyu kullandım ve son olarak tropheus için kutulum yaptım musluk suyundan gerekli katkıları koydum düzenleyici, buffer, tuz ve bakteri kültürü 2 gün sonra 10 adet tropheusu ekledim, bütün bunları yaparken hiç bir tankımda diyatom yaşamadım inanırmısın! Ben ısrarla bakteri kültürü diyorum ama sizlerin de tecrübesine saygı duyuyorum, bu benim izlediğim yol ki bu yol bayağı uzun bir yol 35 sene! O zamanlar bunların hiç biri yoktu sadece tuz ve contra dediğimiz mavi ilaç


  Atila UYSAL
   
  Alparslan ve veysel bunu beğendi.
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Atila abi zaman veya hobide yılları geçirince kültür dahi anlam yitiriyor galiba, bir akvaryumun kendi şartları, gelişen besin, atık düzeyi oranında kendi yapısı içinde biyolojisinin gelişmesi daha anlamlı hale geliyor. Bugün gerçekten bu tarz ürünler daha kaliteli ve işlevsel ama bakteri kültürünü bulan ilk profösör bile bu bakterilerin bir iki gün yaşayabileceğini lanse ediyor.
   
  Düzenleme: 18 Haziran 2015
  veysel ve triggers bunu beğendi.
 9. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.624
  Yer:
  ankara (aydın)
  Aynen abi 15 yaşından beri akvaryumum var ama her şeyi son iki senedir burada öğrendim. Eskiden bodoslama gidiyorduk ama çok iyi tanklarım da oldu. Serçe parmağım kadar aldığım pangasus kedi balıklarım 45 cm yi geçti örnek vermem gerekirse. Ben kurulumlar da dediğim gibi hiç bir bakteri kültürü kullanmadım. Ne bir su düzenleyici ne test ne katkı bu son kurulum da öyle. Kaliteli su, oturmuş canlı kaya ve başka bir tanktan su tabi sağlıklı olduğunu bildiğim tank. Hastalıkta bile kimyasal sokmam çok gerekmedikçe ama hastalık yaşayan canlım da olmadı. Ölen canlım ya ısıtıcı yada benim yüzümden öldü oda bir elin parmağını geçmez.
   
  triggers bunu beğendi.
 10. triggers

  triggers

  Mesajlar:
  531
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Atila UYSAL
  Ya her 15 günde bir neredeyse komple su değiştirip filtreleri komple temizlerdik yani 15 günde bir yeni bir kurulum!

  Ama unutmamk gerekir o zaman lar ben musluktan akan suyu içerdim.

  İyi geceler yarın devam ederiz.
   
  veysel bunu beğendi.
 11. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.624
  Yer:
  ankara (aydın)
  Abi aslında senin gibi tecrübeli akvaristlerde bakteri kültürü kullanımı bilinçli olduğu için bir sıkıntı doğurmuyor. Neden, nasıl kullanılması gerektiğini bilincinde olunuyor. Acemi olan arkadaşlarda genelde sıkıntı daha çok oluyor. Üzerinde yazanlar okunuyor ve o şekil uygulanıp devamını sağlayacak rutinler uygulanmıyor. Asıl değinilmesi ve yol gösterilmesi gereken bu diye düşünüyorum. Aşağıdaki ciklet balıklarımı aldığımda 2 cm boyunda idiler. Bu tankta sadece rutin su değişimi ve bakımlarla gittim, tuz bile 1 senede belki bir kaç defa. Evde yokken elektrik kesintisi yüzünden iki saat içinde öldüler. Görüşlerine daima saygılı olduğum bir gerçek abi bunu da biliyorsun kanımca. İyi geceler abi.
  36722_130462776989588_4427564_n.jpg
   
  triggers bunu beğendi.
 12. Beyaz Moli

  Beyaz Moli

  Mesajlar:
  41
  İsim:
  Metehan Coşkun
  Benim kafam çok karıştı şimdi ikisini de kullanma taraftarı oldum bir sıkıntı olur mu anlata bilecek var mı ? ?
   
 13. triggers

  triggers

  Mesajlar:
  531
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Atila UYSAL
  İkisine gerek yok, sabırlıysan normal kurulum değilsen, su düzenleyicisi ve bakteri kültürü derim ben..


  Atila UYSAL
   
 14. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Ben dahil herkes düşüncelerini paylaştı. top sende istediğini seçebilirsin...

  Tapatalk ile Sesli Gönderildi
   

Sayfayı Paylaş