1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balğım Ağız Fungusu Sanırım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde sparkle tarafından 27 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. sparkle

sparkle

İsim:
    tuğba tuğba

Canlı Türleri Sayısı :1 Japon
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:14 April 2010
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: ..
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : ..
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: ..
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 2,5 lt
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    ...

Fotoğraflar
    ...

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Merhabalar öncelikle herkese..

Balığım 1 - 1,5 aydır hastalıkla boğuşuyo ve araştırdığım kadarıyla ağız fungusu.Tek bir Japonum var,fanusta yaklaşık 1 yıldır mutlu mesut yaşıyordu ki bu hastalık yakasına yapışana kadar.Fanusta balık beslenmez polemiğine girilmezse sevinirim.Bu balık eşimden hediye ve akvaryum kurmadan çok önce edilmiş bir hediyeydi..100lt lik akvaryumum da var ama içinde 2 tane bettam ve 10 lepistesim var..Japonumu da aralarına koyamayacağım malum...

Balığımın alt dudağının sol tarafında başlyan bu hastalık ağzında şekil bozukluğu yapmanın yanı sıra aşağıya doğru da bir yarık gibi bi görüntü oluşturdu. Fotoğrafını çekmeyi çok istedim ama o kadar harekeli ki çekmek imkansız ama ara ara yine deniycem:)

Hazır su kullanıyorum,fanusun içine asla temas etmiyorum.suyunun kirlenmesine imkan vermeden değiştiriyorum.japonların bunu sevdiğini okumuştum çünkü..

Kullandığım ilaçlar:
    Hastalık ilk başladığı zamanlarda Deep Dezopur (metilen mavisi) kullandım.aynı prospektüsünde olduğu gibi uyguladım..

Daha sonra hastalığın geçmediğine kanaat edince de metilen mavisini bırakıp(akvaryumcumun önerisine göre oluyo tabi bunlar) Deep Fix Baktodur kullanmaya başladım.ilacın üzerinde bakteriyel hastalıklar,ağızda pamuklanma vs. yazınca sanırım bu dedim çözüm yolu. Ve onu da prospektüsünde olduğu gibi uyguladım..
    Geçenlerde internetten bi veterinerlik kliniği numarası buldum ve aradım.Bana ilacın dozunu arttırın tavsiyesinde bulunuldu.Denedim ama bir değişiklik olmadı..

Metilen mavisi yada baktodur banyosu önerir misiniz?
    Eğer ederseniz kaça kaç oranlı olmalı bu.Fanusum 2,5 litre.Damla sayısı kaç olmalı??

Balğımı çok seviyorum:( Bi ara çok kötüydü va sabahlara kadar başında otururdum...
    Ne yapmam gerekir bana yardımcı olursanız çok sevinirim..
    Şimdiden Teşekkürler...

Bu yazı sparkle tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Balğım Ağız Fungusu Sanırım

Geçmiş olsun öncelikle. Fanusta olmaz muhabbetine girmekten ben de nefret ederim ama Balık sorun yaşamış olunca orada düzelir mi onu bilmem. İlaçlarınız iyi güzel, suyunu düzenli değiştirmeniz iyi güzel ancak sonuç yok sanırım. Fanusun suyunu tamamen değişmek yani tümden temizlemek yerine dip kısmına bir miktar dere kumu ekleyip suyun yarısını düzenli olarak değişirseniz sürekli farklı bir suya adaptasyona zorlamaz ve bağışıklık sistemini çökertmezsiniz.

Benim önerim ilaç olmayacak, yakmayan çocuk tentürdiyotu ile hasarlı bölgeyi silmeniz ve elinizde varsa betnovat merhem sürmenizdir. Yine basit bir pipo ile hava motoru edinerek fanusa eklemenizdir. İnşallah düzelir.

Geçmiş olsun...

Heliak, sparkle ve fth-94 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş