1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balığımın türünü anlayamadım :(

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde ozgr tarafından 18 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Arkadaşlar bundan önce canlı doguran tankı baktım sadece fakat şimdi 150 lt bi akvaryum yaptım kendime ve cichled bakmaya karar verdim ve dekorasyonunuda tamamen kayalıklarla süsledim doğal ortam yakalaya bilmek için. Neyse lafı fazla uzatmayayım akvaryumcudan bi balık aldım tamamen sarı bi cichled akvaryumcu bana sarı prenses oldugunu soledi ve bende cichled türleri hakkında bi bilgim olmadıgı için inandım. Fakat forumu keşfedip türlere baktıgımda sarı prenseslerin üzerinde siyah çizli oldugunu gördüm fakat benim balığımda öyle bir çizgi yok.
    Sizce balığımın cinsi ne olabilir? Resim ekleyemiyorum çünkü balığım kayalıkların arasında hiç çıkmıyor. kendine kumları atarak bir yuva yaptı bu şekilde bana yardım etmeniz zor ama küçükte olsa bi tiyo alabilme umuduyla yazıyorum..

Şimdiden ilginize teşekkür ederim saygılar:gif

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Siyah bantları olmayan sarı prenseslerde vardır. Anladığım kadarıyla tek balığınız var?
    Eğer balığınız tek ise ve cinsiyetini biliyorsanız 1 erkek 3-4 dişi şeklinde bir koloni kurmanızı tavsiye ederim.

Aslında en güzeli yavru almanız ve yavrularınızı büyüterek kendi koloninizi oluşturmanızdır.

Saygılar.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Merhaba;

Kastettiğiniz balık bu fotodakinin aynısımı ? Büyük ihtimal ya portakal yada düz sarı olan sarı prenseste olabilir.

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Balığınız sarı prenses veya portakal yada bu aralar karşıma çok çıkıyor portakal kırma da olabilir aşağıdakine benziyorsa :heyo:

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Özgür abim. Her sarı prenseste siyah bant olacak diye birşey yok. Bendeki sarı prenseste yok. Ayrıca Bugun ağzına yumurta aldı. :basardim:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraf eklerseniz netleşir Özgür Bey. Bu şekilde taktir edersinizki net tür belirlemek çok zor.

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

öğrenci olduğumda dolayı evden ve akvaryumumdan uzaktayım... babam alabilirse fotograf hemen ekleyeceğim türünü tam olarak belirleyincede koloni kurağım türünü belirlemeden koloni kurmak istemedim saygılar:gif

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bunu neye dayanarak yazdın Fatih çok merak ettim?Sendeki balıkta Siyah bant yoksa ve yavru almışsa sen peki nerden biliyorsun balığının kırma olmadığını ? Yada her sp de bu siyah bant olmamasının nedeni sence nedir?

Bilgi ve deneyimlerini bu başlık altından paylaşırsan çok seviniirm.

Sevgiler.

9. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Bencede bazı sorunlu sp lerde siyah bant olmayabiliyor.Bence balığınızın türü ya portakaldır yada sp dir resim koyarsanız daha kolay yardımcı oluruz size böyle tahminlerle kesin bir karara varamayız...
    Olcay abi elbette sen daha iyi bilirsin fakat sarı prenses üretimi yapan babamın arkadaşlarından biliyorum bazı yavrular sorunlu oluyor ve üzerlerinde siyah bant bulunmuyor bunun nedenini tam olarak bilmiyorum ama bazen böyle sarı prenseslerle karşılaşıyorum galiba aynı balıkların çocuklarının çocuklarında falan oluyormuş ama yanlış bilgi vermek istemem benim bildiğim böyle akraba evliliği gibi bir şey oluyor galiba... Ama balığın kırma bir balık olma olasılığıda yüksek saygılar:gif

M.D 1

10. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

İşte balığım bu

11. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Yardım edecek bir akvaristimiz yok mu ?

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Sarı prensesi anımsatıyor biraz. saat:gif Foto biraz kötü çıkmış bu yüzden kesin kara veremeyiz. Ama sarı prensesi anımsatıyor.

13. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Bana da öyle geliyor Fatih. Ama dediğim gibi siyah bi bant olmadığından sormak istemiştim.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özgür sarı prenseslerin bilinen 9 varyetesi var.

Chadagha

Kajizingi

Kakusa

Lion's Cove

Mbowe Island

Nkhali

Nkhata Bay

Ruarwe

Ruarwe "orange"

Balığın bunlardan birine benzemiyorsa muhtemelen başka bir tür yada kırma. Resimden net birşey anlaşılmıyor ama ben balığını daha çok saulosi dişisine benzettim. .8. [​IMG]

15. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

saulosi olabilir Olcay abi. Peki bu tür hakkında portalımızda bilgi varmı? Ben bulamadım da

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Özgür hocam arama butonundan saulosi diye aratırsan tür bilgisine ulaşabilirsin :)

17. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Akvaryumda kayaları kendi alanı yapıp hiç bir balığı yaklaştırmıyor demek ki türünden kaynaklanan birşeymiş. saat:gif
    Ve kayaların arasından sadece yem almak için çıkıyor...

Sayfayı Paylaş