1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balığım Hareketsiz Duruyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Lexus_09 tarafından 13 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Araniza yeni katiliyorum ve akvaryum hobisine yeni başlangıç yapmış birisiyim. Size birkaç sorum olacak ama öncesinde akvaryum bilgilerimle başlamak istiyorum. Akvaryumum 240 litre, ic filtrem, hava motorum, hava tasim, isiticim bulunmakta, akvaryumu kurduktan ve suyu doldurduktan sonra balıkları eklemeden önce 10 gün akvaryumu çalıştırdım, balıklar icin gerekli olan su ortamını sağlayabilmek için 2 gün önce 2 tane ay ışığı gurami ve 2 tane cöpcü balığı aldim.

Başlangıç olarak.akvaryumcudan aldığım ve içinde balıkların olduğu su dolu poşeti yaklaşık yarim saat kadar akvaryum suyunda beklettim balıklar suyun sıcakliğına alışsın ve stres yaşamasınlar diye.buraya kadar her şey tamam sanırım. Ancak sorun su ki; ay ışığı guramilerimden büyük olanı genel olarak özellikle köşede ic filtrenin üst kısmında suya yüzeyine yakin kısımda sabit duruyor,kucuk olan ise sürekli hareketli ve büyüğe pek rahat vermiyor. Balığımın genelde sabit durması ne anlama geliyor ve küçük guramim genelde niye bu kadar rahatsızlık veriyor buyuk guramiye? Yem verdiğim zaman iştahları gayet iyi her ikisininde.ancak buyuk guraminin böyle hareketsiz durması beni endişelendiriyor. Şimdiden görüşleriniz için teşekkür ederim...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni eklenmiş ve adapte edilmiş balıkların bazılarında bu tip davranışlar görülür. Endişe etmeyin, en azından balıklardan biri böyle davranıyor diye akvaryumu sorgulamaya gerek yok. Büyük gurami balığına biraz zaman tanıyıp görmek gerekiyor.

3. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Insallah dediğiniz gibidir,peki genel olarak akvaryumum hakkında düsünceleriniz nelerdir?bi eksik yada yapmam gereken başka birşey var mı?daha yeniyim ve daha fazla bilgi öğrenmek her zaman iyidir.diğer bir sorum ise hangi aralıklarla su değişimi ve dip cekimi yapmalıyım?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hacim olarak akvaryum az değil, balık türü olarak bu tarz canlılar ile devam edilecekse iç filtre yeterli gelir. Akvaryumun genel görünümünü, kaya ve kum dekorunu göremediğimiz için yorum yapmak zor oluyor. Şu an anladığım kadarıyla iki balık var, bu durumda dip çekimi ile su değişimi yapma aralığını oldukça uzun olabilir ama ilerleyen zamanda balık sayısı arttıkça buna göre bir takvim belirlemek gerekir. Genel olarak 15-20 günde bir, %20-30 su değişimi idealdir.

5. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Aslında daha fazla balık eklemek istiyorum ama biraz dah beklemem daha dogru sanırım,rçen azında guramiler fiğer ekleyeceğim balıklar için suyun biyolojik dengesini ayarlayabilirler öncü takım olarak.umarım düşüncem dogrudur?ve guramilerle uyum sağlayabilecek türker nelerdir?mesela tetra yada mekek balıgı uyumlu mudur?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Birlikte yaşayabilen türler ama dev grami türü dahil değil elbette buna. Düşünce oldukça doğru bir düşünce bence de. Bu şekilde akvaryumdan iyice fikir sahibi olarak ve seçici şekilde kaliteli bakılan balıklar seçerek güzel bir kombin yapılabilir.

7. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Cok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.peki gramiler sert suyu mu sever?akvaryumumda tas yok,acaba bulundurmalı mıyım?

Sayfayı Paylaş