1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balığım Kabız mı Oldu?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Seher tarafından 5 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel
    Arkadaşlar merhaba,1 küçük sarı prensesim var kakasını bir türlü bırakmıyor dünden beri gözlüyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Cevap: balığım kabız mı oldu?

Arkasından pisliği sarkıyorsa kabız olmuş demektir.Yemi atmayı derhal kesiniz Seher hanım.Başka yapılacak birşey varmı bilmiyorum ama balıklarınızı fazla beslemeyin.Yem attığınız zaman yemin yere düşmemesi lazım hepsini havadayken kapmalılar.Yere de yem düşüyorsa fazla atıyorsunuz demektir.

3. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Teşekkür ederim peki dışkısını bırakmasını sağlıcak bişey yok mu acaba?bir de büyük balığım küçüğü hep kovalıyor o da kaçıyor bugun yapmaya başladılar bunun nedeni ne olabilir

4. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Küçük balık büyük balığın bölgesine girerse kovalar,yiyebileceği kadar küçükse yemek için kovalar (ağzından geçebilecek gibiyse) , Küçük balığın boyutunu görmeden tam kesindir diyemem ama eğer küçük balığınız dişiyse büyük balığınız erkekse üremeye teşvik amaçlı da kovalar, yabancı balıkları kovalarlar kısacası kovalamak cichlidler için olağan bir harekettir.Birde kabızlığın giderilmesi için ıspanak haşlayıp verilmesi söylenir ama hiç denemedim nekadar fayda eder bilmem ama ıspanağın zararı olmaz.

5. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim yarın ıspanağı denerim küçük olan yiyeceği kadar küçük değil birde tuhaf yüzmeye başladılar ikiside yüzerken dans ediyorlar sanki hasta değillerdir umarım

6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Birbirinin peşine takılıp dairesel hareketler mi yapıyorlar seher hanım ?

7. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Tam olarak öyle de değil biri kovalıyor diğeri kaçıyor fakat dans eder gibi yüzüyorlar çok endişeliyim umarım bir sorun olmaz

8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Danstan kastınız ne bilmiyorum ama onlar bu hareketlerini yaparken videolarını çekip buraya yüklerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz size.Böyle hareketlerini neye yorumlasam boş çünkü.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Balığım Kabız mı Oldu?

7 adet kadar bezelye tanesini cezve içinde haşlayıp ve kabuklarını soyduktan sonra ezerek vermeyi dene Seher. Yerse hızla düzelecektir. Bir anda hepsini atmadan deneyerek yiyorsa verirsin.

alper5959 bunu beğendi.
  10. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Sağol Temel ağbi ben de aklımın bir köşesine yazayım bunu...

11. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Yardımınız için çok teşekkür ederim balıkları gözlemleyip videolarını çekmeye çalışacağım : )

12. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

İnternetten araştırdım ıspanakta sindirmelerine yardımcı oluyormuş bezelye mi daha iyi gelir ıspanak mı acaba ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler, güzel olur ve yerlerse sorun çözülmüş demektir. Ispanakta iyidir ama Bezelye daha hızlı etki eder. Tabii bence, Sonuçta onu tutuyorum çünkü benim zaman içinde hobinin içine soktuklarımdandır.

İyi sakla Alper bunu çünkü şaşırtıcı oranda iyidir.

14. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Temel Bey bu kovalama işine ne yorum yaparsınız balıkların yanındayım şu an ve inanılmaz hızlı bi şekilde kovalıyo küçük olan yiyebileceği boyutta değil biraz dinleniyo tekrar düşüyo peşine nedeni ne olabilir?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkların boyları nedir, yaşları nedir bilemiyorum. Görmek gerek ama genellikle eş tutmaya yanaşmayan dişileri erkekler o şekilde kovalar. Yahut tam tersi 2 balıkta erkektir ama biri baskın olan yüzünden gelişememiştir ve dışlanır baskın balık tarafından.

Bezelye videosu ile birlikte onları da görmüş oluruz. Zordur gerçi ilk bakışta cinsiyetlerini anlamak ancak fikir sahibi olunabilir.

16. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Yani kovalayan erkek kaçan dişidir diye bir yorum yapamaz mıyız bu durumda ? Yaşlarını bilmiyorum fakat kovalayan kaçanın 2 katı diyebilirim.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dengesiz bir boyut aralıkları var. Dişi erkek demek için gözlem gerek, görmek gerek. Olsa dahi bir erkek bir dişi yerine 1 Erkek, 3 Dişi şeklinde beslemek bu sorunları azaltır.

18. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Evet birçok kişi de aynı şeyi söyledi dişi sarı prenses almalıyım demek ki yorumlar için teşekkür ederim yarın ilk iş bezelyeyi deneyeceğim : )

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş