1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balığım Mantarmı Yoksa Beyaz Benekmi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ender tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ender

ender

Akvaryumda iki japon belemekteyim. Mutlu mesut iken bir anda vucutlarında garip değişimler yaşanmaya başladı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi (resim benim balığıma ait değildir ama aynısı) acaba bu mantarmıdır beyaz benekmidir. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım.

http://img390.imageshack.us/img390/7772/hpim0435vg3.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun öncelikle. Balıkta mantar hastalığı görmedim ancak ok işareti ile dikkat çektiğim bölümlerde beyaz benek olduğunu düşünüyorum.

Akvaryumun ışıklarını kapatırsanız ve ısıyı japon balıklarını rahatsız etmeyecek 28 derece cıvarına çıkarırsanız ve % 30 damacana içme suyu ile su değişimi yaparsanız iyi olur. Metilen mavisi kullanımı yine fayda edecektir bu süreçte. Akvaryuma bol oksijen sağlanması şartları düzenleyecektir.

3. ender

ender

İlginize çok çok teşekkür ediyorum. fakat belirttiğim gibi bu resimdeki benim balığım değil örnek olması için bu fotoyu koydum. beyaz benekler yok sadece vucudunda garip dökülmeler var dediğiniz gibi pul sorunuda olabilir. bir sakıncası varmdır. önce bir balığımda başladı şimdi ikisindede var.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben fotoğrafı sizin sandım. Mantar olabilir sizin balığınızda görmek gerek. Mantar hastalığı bulaşıcıdır. Su şartlarınızı düzenleyin öncelikle. Akvaryum hacminiz, balığın bulunduğu akvaryum malzeme ve filtrasyon, son değişim süresi ve miktarı ?

Mantarlı bölgeyi dezenfekte etmeniz mümkün ancak genel şartları yazmanız gerek. burda:gif

5. ender

ender

Akvaryumu alalı tahminen 2 hafta oldu sanırım. 4 gün suyu hazıladım balıkları sonradan koydum fakat balıklar bu süre zarfı içinde fanusta kaldırlar. aldığımda zaten birinde çok ufak bir dökülme yukarıdaki gibi olmuştu ama zamanla arttı. dün yane cumartesi günü %30 unu değiştirdim suyun. akvaryumum 70x25x30 buyutlarında. ısıtıcı 23 cıvarında.

Fotoğrafı koyma nedenim benim balıklarımdaki duruma çok benzemesi hatta tamamen benziyor oluşudur.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamamen benziyorsa ilk mesaj geçerlidir. Balıklar fanusta başlamışsa onlarda da başlayanlar normaldir. Değiştiğiniz su direk çeşmeden ise bu sorunlar olabilir. Bu ara damacana suyu ile değişim yapın ve daha sonra bir su değişim düzeni oturtursanız iyi olur. Balıklar bulundukları ortam şartlarından etkilenmiş büyük ihtimal.

7. ender

ender

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygulayacağım.

Sayfayı Paylaş