1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balığım neden böyle duruyor:-(

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Gme3451 tarafından 13 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Balığım neden böyle duruyor sizce yeni geldi nasıl bakacağımı bilmiyorum

Ekli Dosyalar:

2. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    O balığın nefes aldığına emin misiniz? Hoş geldiniz. Bir de o bir anda öyle olmaz, uzun bir hastalık sürecinden geçmiş o balık...

seaman038 ve corax bunu beğendi.
  3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kavanozda balık bakılmayacağı bir önceki mesajda size söylenmiş. Şimdi buraya ölmüş veya ölmek üzere olan bir balığın resmini eklemişsiniz. Akvaryum kurulumu ile ilgili bunca başlık var ve hala soruyorsunuz.

Balık hala yaşıyorsa acilen bir akvaryumcuya verin, kavanozu ise yıkayıp kurulayarak mutfak dolabındaki yerine kaldırın.

ccasper ve corax bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yillardir bu portaldayim. En acaip sorulara bile cevap vermeye çalıştım...
    ama arkadaş yaşayan balıkla olu balık arasındaki farkı bilemeyecek kadar bu konuya uzaksanız yapmayın...
    Kedi besleyin kuş besleyin at besleyin ama cay bardağına balina koyup ta buna ne oldu demeyin yaw gereksiz yere hayvanların canına kastetmeyin...

Düzenleme: 13 Haziran 2016
    Pennywise, ÖMER ÇELİK, seaman038 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Yardımcı mi oluyorsunuz insan mi suçluyorsunuz belli değil

Bile isteye hayvanın canına kastetmiyorum herhalde şu an elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Suan size yardimci olmuyorum. Bunun icin cok gec... Ama birileri bu mesajlari okurda benzer davranuslardan vazgecer diye onlara yardimci oluyorum...

Pennywise, ccasper ve corax bunu beğendi.
  7. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    O balığın yardımcı olacak yanı kalmamış ki, ölmüş işte hayvan... Niye ölmüş kısmına gelirsek bir akvaryumunuz olsaydı çeşitli sebepleri beraber araştırırdık. Akvaryum olmadığı için zaten sebep belli kavanoz. Hiçbir balık orada yaşamaz, yaşatmaya çalışmak ise bir canlıya çok büyük eziyet olur.

Bu kavanoz/fanusta balık beslenip beslenmeyeceğini, araştırmak bilgi edinmek günümüzde çok kolay. Almadan önce bunu yapmak en iyisiydi. Dolayısıyla kızanlar çoook haklı.

seaman038, ccasper, corax ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
  9. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Almadim kendim almış olsaydım zaten ortamını önceden hazırlardim

10. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Geçmiş olsun, balığı kaybetmişsiniz maalesef. Size gelmeden önceki yaşam koşulları hakkında bilgi verirseniz, diğer okuyucular için de faydalı ipuçları çıkabilir.

11. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    akvaryumda 7-8tanelerdi dişiler yeni yavru yapmışlar bunu diğer balıklar hırpalamis daha dün akşam geldi bana

12. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Aslında küçük de olsa bir akvaryuma almış olsanız belki ömrünü biraz uzatmak mümkün olurdu, hırpalanma durumuna göre belki kurtula da bilirdi. Kavanoz vb ancak kısa süreli taşıma işleri için iyi. Bu vesileyle, balık beslemek isteyen arkadaşlara kavanoz, fanus gibi ortamların balıkların 1-2 günden fazla tahammül edemeyecekleri yerler olduklarını, balıklar içinde bulundukları suya dışkıladıklarından, kısa sürede atıklarla zehirlenen suyun eğer ki balık bir de yıpranmışsa çok daha ölümcül olduğunu hatırlatalım. Tekrar geçmiş olsun.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  13. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Buradaki insanların hepsi akvarist yani yıllarca balıklarla içli dışlı olmuş,yeri gelmiş elleriyle yem yedirmiş insanlar.Doğal olarak çok acemice öldürülmüş bir balık gördüklerinde biraz kızmalarını yadırgamayın lütfen.İçinizi rahatlatmak için söylüyorum balık çok hırpalanmış yani düzgün bir akvaryumda bile olsa ölme ihtimali vardı.Burda aslında bana göre sizin değil size kim verdiyse bu balığı hata onun.Sağlıklı bir balık bile bu şartlarda ölücekken bukadar hırpalanmış bir balığı size vermesi tamamen sizin üzülüceğinizi bilerek kasti yapılmış bir hareket ve hiç hoş olmayan bir başlangıç yapmışsınız.Normal şartlarda bu canlıya o şahsın uygun bakımı yapıp bir akvaryumcuya veya bi hobiciye vermesi gerekirdi yada hobiden anlayan birisine verip hayvana azda olsa yaşaması için bir şans vermiş olurdu.Kavanoza koyup size vermesi tamamen o kişinin o balığı istememesi sizde ölmesine açık açık göz yumması ve sizide üzmesi açıkça o kişinin yaptığı bencilliktir.Birde madalyonun diğer yüzü var;
    Hiçbirşey bilmeden sizin başınıza atılmış olmasına rağmen yinede buralara kadar gelmeniz,sorular sormanız.bir balığın arkasından üzülmeniz,bu çabanız bile asında sizinde güzel bir akvarist olabiliceğinizi gösteren bir işaret.Kim bilir o balığı size veren şahıstan bile çok daha sağlıklı ve güzel bir akvaryumunuz olabilir ki ben eminim olacağından.Bu yüzden size tavsiyem bu canlı için üzüntünüzü bir kenara bırakıp güzel bir akvaryum yeni başlayanlar için uygun canlılarla herşeye en baştan başlamanız.Her adımınızı her probleminizi buraya yazmanız tavsiyeler isteyip araştırmanız.Ozaman görüceksinizki hem siz çok zevk alıcaksınız hemde burdaki insanların size karşı olan tavrı çok değişecek.

Düzenleme: 13 Haziran 2016
    tristan, seaman038, Karakus ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Çok teşekkür ederim.. Direk sanki kasten öldürüyormuşum gibi davranılinca çok kötü oldum. Şu an elimde olsa hemen bir akvaryum alacağm ama malesef. Yine de hala yaşatmaya çalışıyorum

15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ankarada iseniz akşam görüşelim size başlangıç yapabileceğiz gerekli techizatı tam bir akvaryum hediye edeceğim ;)

tristan, seaman038 ve Ontheway bunu beğendi.
  16. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Malesef ankarada değilim:-(

17. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Ve evim en yakın petshop'a 80km o yüzden bu kadar çaresizim balığım için hiçbirşey yapamıyorum:-( :-(

18. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Ne yapmamızı bekliyorsunuz ben anlayamadım. Evet tabiki birinci derecede kusurlu olan sizsiniz çünkü neticede madem akvaryum hobiciliği ile iştigal etmek istiyorsunuz, öncesinde araştırma yapmanız gerekirdi.

Beyefendi/ Hanımefendi, isminizi yazma nezaketini göstermemişsiniz ve size nasıl hitap etmemiz gerektiğini bile bilmiyoruz. Yaşadığınız şehir bilgileri de yok. Elimizde olan ise cam kavanozda ters dönmüş bir balık.

Buyrun mesela. Bu mesajı da buradan başka yerde göremezsiniz. Bizim hobiye bakışımızı ve yaşama saygı duyuşumuzu umarım anlamışsınızdır.

Pennywise, Ankaraguclu, seaman038 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. Gme3451

Gme3451

İsim:
    Gme3451
    Bakın sizi anlıyorm ama siz beni anlamıyorsunuz şu koşullarda ne yapabilirm diye sizden yardım istedim çünkü balık bakımı hakkında hiçbirşey bilmiyorum balığı kendim almış olsam zaten tüm teçhizati ile alırdım şu an balığım hala yaşıyor ve umuyorm ben ona akvaryum kurana kadar yaşar

20. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Hiç deterjan değmemiş bir kova bulun, içine damacana su koyun. Hava motoru ve hava taşı bulmanız lazım ki su oksijenlensin. Balığı size veren arkadaştan isteyin, hatta kalkıp bi zahmet evinize getirsin ;) Kovanın içine koyacağınız su mutlaka balığın şu an durduğu su ile aynı sıcaklıkta olsun. Evde içeriği metranidazol olan bir ilaç varsa (Flagyl, metrajil, metrazol...) 50 litreye 1 tablet olarak (veya kovaya göre siz hesap edin) bir yerde eritin ve kovaya ekleyin. Evde bu ilaç yoksa teramisin merhemi 10 mg/1 lt olacak ayarda suya iyice eriterek ekleyin, ama 2-3 saat sonra suyun yarısını aynı sıcaklıkta değiştirin. Ben bu balığın yaşayacağına inanmıyorum, zaten ölmüş olduğunu varsayarak aklıma gelenleri yazdım. Yem de yemiyordur muhtemelen. Birazcık da dua edin...

Bu yazdıklarımı mucize bir tedavi yöntemi gibi algılayıp lütfen kendi tatlı su akvaryumunuzda uygulamayınız arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş