1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balığım Neden Büyümüyor?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 13 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Arkadaşlar daha önce forumda bir arkadaş balığımın boyu küçük diye forum açmıştı yada büyümüyor diye tam hatırlamıyorum fakat o zaman başıma gelmediği için bilememiştim ama şimdi malesef aynı olay benim başıma geldi.Arkadaşlar aynı anda doğan balıklar mavi prenseslerden bahsediyorum yani videoda sarı prenseslerle karıştırmayın:).Mavi prenseslerden 1 tanesi büyümüyor çok küçük kaldı onların yanında video esnasında balıklarım derin uykudaydı. :)Sizce balığım neden büyümüyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.


  [video=youtube;nlHM6LU3Bi4]http://www.youtube.com/watch?v=nlHM6LU3Bi4[/video]
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balığım Neden Büyümüyor?

  Tolgahan selam,

  Bunu bir sorun olarak algılamadan önce doğaya biraz bakmak gerekir. Doğan yavruların tamamı hayatta kalmaz. İçlerinden zayıf olanlar, zeki olmayanlar ayıklanır. Akvaryum ortamlarında doğan tüm balıklar bu anlamda güvendedirler ancak sonuç itibariyle genlerde zayıflık olmasını doğal karşılayıp tek bir balık yavrusuna odaklanmamak gerekir. Baskın olan, daha aktif olan diğer bireyler yanında zorlanması onun daha basık kalmasına sebeb oluyor. Genel olarak diğer yavrular normal büyüme içersindeyse müdehale edilmez. Nitrat yavruların büyümesinde engeldir, bu yüzden su değişimleri bu gibi akvaryumlarda sık yapılır.
   
 3. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Balığım Neden Büyümüyor?

  En son su değişimi değilde akvaryumu sıfırdan kurdum gibi bir şey oldu.Suyunu tamamen boşalttım ve dinlenmiş su koymuştum.Bende genlerde bir sorun olduğunu tahmin etmiştim ama belki bir şey yapılabilirde düzelir diye düşünmüştüm.Anlaşılan sorun balığın kendisinde(genlerinde).Anlaşılan biraz daha suyu sık değiştirmem gerek.:) Teşekkürler Temel abi.
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Balığım Neden Büyümüyor?

  Tolgahan,her batım yavrularda bu durum görünebilir. Bu yüzden yavru yetiştiriciliğinde yavru boylamak çok önemlidir.Her 15 günde bir,yada ayda bir ( balık sayısına göre) küçük kalan yavrular diğerlerinden ayrılıp ayrı akvaryumda kendi boyunda yavrularla büyütülür. Küçük kalanları zamanında ayırıp boylamazsan yanık kalır ve asla diğerleri ile aynı boyutlara ulaşamaz. Bu sendeki küçük kalan yavru ayırıp başka bir akvaryuma alma imkanın varsa ayır ve orda besle.1-2 aya kadar diğerlerinin boyunu yakalar. :ay:


  Yavru boylamak.

  http://www.akvaryumportali.com/showthread.php?t=3713&highlight=yavru+boylamak
   
 5. Cikletci

  Cikletci

  Mesajlar:
  249
  İsim:
  Ömer ADAK
  Cevap: Balığım Neden Büyümüyor?

  Balık yanık kalmış olabilir yani akvaryum hacmi küçük gelmiştir.
   

Sayfayı Paylaş